Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa İbrahim BALCIOĞLU Yazıları
Devletin Başına Devlet Gelecek sözü gerçek mi oldu!
İbrahim BALCIOĞLU

Geçen yazımızda Siyasette Taşlar Yeniden Döşenirken demiş ve yerel siyasetteki gelişmelere değinmiştik. Bu arada Türkiye’nin duayen siyasetçisi rahmetli Süleyman Demirel’in siyaset literatürüne armağan ettiği sayısız deyişlerden biri de “siyasette 24 saat çok üzün bir süredir” sözü gerçek oldu. Daha bizim yazının mürekkebi kurumadan MHP lideri Devlet Bahçeli bombayı patlattı. 26 Ağustos’ta erken seçim yapalım dedi. Partisinin meclis grubunda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıklayan Bahçeli, seçimlerin Malazgirt Meydan Muharebesi'nin yıl dönümü olan 26 Ağustos 2018'de yapılmasını önerdi.  16 Nisan 2017'de yapılan halk oylamasında yüzde 51,4 "evet" oyuyla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin henüz tam olarak devreye girmediğini belirten Bahçeli, "Türkiye'nin 3 Kasım 2019'a kadar dayanması kolay değildir. 3 Kasım 2019'a kadar ulaşmak her dakika zorlaşmaktadır" ifadesini kullandı.

Bu durum bana 2002 seçimlerini anımsattı 2002 yılının yaz aylarında ANASOL M hükümetinin Başbakan Yardımcı Devlet Bahçeli partisinin Bursa kurultayında erken seçim çağrısı yaptı. Diğer ortaklar bunu şaşkınlıkla karşılasa da yapacakları bir şey yoktu. Ecevit'in hastalığı, ekonomik kriz derken kulislerde konuşulan erken seçimi ilk defa Bahçeli dillendirdi. Kurultayda tüm ülke önünde erken seçim çağrısı yaptı. Ülke kaos içindeyken ve ekonomik kriz varken erken seçim yapmak resmen siyasi bir intihardı ama Bahçeli erken seçim kararından vazgeçmedi. 31 Temmuz 2002'de karar alındı. Seçim 3 Kasım’da olacaktı. Erken seçime karşı olan Anavatan Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve Demokratik Sol Parti Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit bunun siyasi hayatlarını bitireceklerinin farkındaydı. Ekonomiyi düzeltmeden böyle bir işe girişmek intihar etmek ile eş değerdeydi ama Bahçeli'nin erken seçim isteğine karşı daha fazla direnemediler. Seçim maratonunda AK Parti'yi ilk başta kimse umursamadı ama anketler en iddialı parti olduğunu söylüyordu. Ve sonunda olan oldu koalisyon ortakları baraja takılarak tarihin derinliklerinde kayboldular. Koalisyonun büyük ortakları bir daha bellerini doğrultup barajı aşamadılar ama bir ideoloji partisi olan MHP zamanla barajı aşarak hep anahtar parti konumunu korudu.

Esasında Devlet Bahçeli bu tür çıkışları hep yapıyor. 2002 de bu çıkışı yapan Bahçeli tarihin bazı dönüm noktalarına hep imza atmayı becerdi. 2007 yılında Abdullah Gül’ü 367 kararı nedeniyle seçemeyen meclis kendini feshederek erken seçime gitmiş ve yapılan genel seçimler sonrası MHP, Abdullah Gül’ün seçilmesi için meclise girerek Ak Partiye 367 sayısının aşılmasında yardımcı olmuştu. Ayrıca Abdullah Gül’ün seçilmesinde de evet oyu kullanmıştı. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını kabullenmeyen CHP’ye rağmen meclise girerek bu olayın da sorunsuz atlatılmasın yardımcı oldu. 2015 Haziran seçimlerinde Ak Parti tek başına iktidar olacak çoğunluğu sağlayamamışken Bahçeli koalisyon ortağı olmayı kabul etmemiş ama erken seçimin işaret fişeğini atmıştı. Yapılan Kasım 2015 seçimlerinde 5 aylık azınlık hükümeti süreci insanları korkutmuş ve yeniden Ak Partiyi iktidar yapmıştı. Devlet Bahçeli 15 Temmuz 2016 meşum darbe girişiminde de hükümetin yanında yer alarak hatta karşısına geçerek bunun da sorunsuz aşılmasında büyük katkılar verdi. 2017 anayasa değişikliği referandumunda da hükümeti destekleyen Devlet Bahçeli, yeni rejimin bir an önce uygulanması için başkanlık önerisini de aniden gündeme getirerek mecliste görüşülmesini sağladı. Yapılan referandum sonrası artık ülke gündemine başkanlık sistemi girdi.

Görüldüğü gibi Bahçeli’nin 26 Ağustos teklifine hükümet 24 Haziran tarihini önererek karşılık verdi. Böylelikle muhalefet partilerinin cumhurbaşkanı adayı bile belirlemelerine fırsat verilmeden baskın seçim yapılacaktı. Gerçekten de öyle oldu alel acele meclisten geçirilen karar neticesinde ülke seçim gündemine girdi. Muhalefet partileri bir o yana bir bu yana kendilerine bile cumhurbaşkanı adayı bulamadan aday gösterme süresi sona erecek. Milletvekilliği seçimi ile birleştirildiği için de milletvekili adayı bulmada ve göstermede zorlanan partilerin deyim yerindeyse iki ayağı bir pabuca girdi. Yazının yazıldığı saatlerde muhalefet partileri daha ne kendi adaylarını ne de yapabilirlerse çatı adayını bulabilmiş değildi.

Biz yine de yapılacak her iki seçimin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ederek bitirelim.


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 4/30/2018 9:57:32 AM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş

<%=vbcrlf%><%=vbcrlf%>

 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

15 Temmuz’dan Ders Almak
İbrahim BALCIOĞLU

Devletin Başına Devlet Ge
Ahmet ÖZDEMİR

Ver Mehteri Deme; Sen de
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Mustafa KIRAN

Gene CHP
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Tarihe Canlı Şahitlik Yap
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Kübranın Düğününü Yaptık
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
Sel Yaraları Sarılacak
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Tekeden Süt Çıkarmak
Bursada Otçu Göçü
Eğitime Umut Köprüsü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Tireboluda Sel Tehlikesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .
..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım