Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Misafir Yazar Yazıları
Tarihe Canlı Şahitlik Yapmak!
Misafir Yazar

Anı kitapları önemli… Hangi makamda ve mevkide olursak olalım mutlaka anılarımızı kaleme alıp yazmalıyız. Her fırsatta etkili ve yetkili yerlerde olan dostlarımıza hatırlarını yazmalarını arzu ediyorum. Bana göre hatırlara tarihe bırakılan en önemli belgeler.

Bugün Türkiye, tarihi günler yaşıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet sistemi, yeni yönetim, yeni Bakanlar kurulu deyim yerindeyse Türkiye’de bir milat olan yeni sisteme geçişle ilgili günler yaşıyoruz. Gazeteci ve belgeselci olarak bu konuları yakından takip edip zamana noterlik yapıyorum. Yeni sistemle ilgili yarın çok ayrıntılı ve geniş bir yazı alıp sizlerle paylaşacağım. Bugün bu köşeden sizinle Türkiye’nin bir çok ilinde görev yapmış emekli bir Vali arkadaşımın hatıralarından söz etmek istiyorum. Osmanlı İmparatorluğu’na 95 yıl Başkentlik yapan Edirne Valiliği’nden emekli olan, renkli kişiliği ve önemli açıklamalarıyla kamuoyunda iz bırakan değerli devlet adamı ve vefalı arkadaşım Dursun Ali Şahin beyin yazdığı hatıralardan söz etmek istiyorum. Dursun, kitabını yazmasının amacını ön sözünde şu sözleriyle dile getiriyor:

Dursun Ali Şahin Beyin Edirne Hatıralarından Önsöz

"Önceki kitabımın ön sözünden birkaç cümle aktararak yazıma başlıyorum. “İdarecilik çekip çevirme sanatıdır. Beceri isteyen bir meslektir… İdarecilik kanunları bire bir uygulama sanatı değildir. İdarecilik, ceza hukukunda tiplilik ilkesi gibi olayı kanundaki maddenin üstüne koyup tam tamına uymasını sağlamak değil, yerine göre kanuna, yönetmeliğe vb. yorum katmak sanatıdır. Zaman, mekân gibi değişik etkenler yorum farklılığını getirir.”

İdareci değişik zaman ve yerlerde değişik olaylarla karşılaşabilir. İşte idarecinin hemen ve de doğru karar vereceği an bu andır. Olaya ve zamana hâkim olacağı ve büyük bir yüreklilikle karar verebileceğini bilen idareci ileri görüşlü ve keskin bir öngörüye sahip idarecidir. Değişken bir yapıya sahip toplumlar da böyle idarecilerin başlarında bulunması nedeniyle her zaman atılım yapabilirler ve gelişmişliklerini sürdürebilirler.

İdarecilik yöneticilerin gelişmeler ve olaylar karşısında gösterdikleri cesaret ve ortaya koydukları farklı yorum ve uygulamalarla ustalığını, becerisini sergileme sanatıdır. Bunu gösteren idareciler çevresini aydınlatan yöneticiler olmuşlardır.

Edirne, bir serhat şehri olmanın çok ötesinde, tarihi misyonu olan ve bunu yarınlara ve sınır ötesine taşıyacak potansiyele sahip stratejik bir konumdadır. 3T olarak kısaca özetlediğimiz tarım, ticaret ve turizm Edirne’miz için vazgeçilmez bir konumdadır. Edirne her üç konuda da alt yapıya, stratejik konuma ve gelişmeye müsaittir. Bu nedenle Edirne’de özel plan-program ve uygulama çalışmaları yaptık. Bu çalışmalarımızın devam ettirilerek geliştirilmesi gerekir. Devletimiz sıradan bir serhat şehri algılamasından kurtularak Edirne’ye olan güzel yaklaşımlarını yeniden gözden geçirmeli ve yeni yorumlarla değerlendirmelidir diye düşünüyorum. Edirne gelecekte yeni ve çeşitli açılımlar yapabilecek, ülkemizin yüzünü güldürebilecek bir geçmişe, konuma ve sinerjiye sahiptir.

Edirne insanı vefakârdır. Sabırlıdır. Çalışkandır. Saygılıdır. Devletine bağlıdır. Geçmişte böyle idi, şimdi de böyledir, yarın da böyle olacaktır. Kendilerine 20 ay kadar hizmet etme fırsatını bulabildiğim Edirneli hemşerilerim candan insanlardır. İlgi, destek ve katkılarına yakından tanıklık ettiğim serhat şehrimizin güzel insanlarını ve Şehirler Sultanı Edirne’mizi unutmayacağım. Edirne aşığı rahmetli Süheyl Ünver’in sözüyle sözlerimi bitiriyorum:  “Her şey biter Edirne bitmez.”

*İsmail Kahraman, Gazeteci, Yazar, Tarihçi, Belgeselci


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 7/12/2018 11:36:37 AM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş

<%=vbcrlf%><%=vbcrlf%>

 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

15 Temmuz’dan Ders Almak
İbrahim BALCIOĞLU

Devletin Başına Devlet Ge
Ahmet ÖZDEMİR

Ver Mehteri Deme; Sen de
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Mustafa KIRAN

Gene CHP
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Tarihe Canlı Şahitlik Yap
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Kübranın Düğününü Yaptık
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
Sel Yaraları Sarılacak
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Tekeden Süt Çıkarmak
Bursada Otçu Göçü
Eğitime Umut Köprüsü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Tireboluda Sel Tehlikesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .
..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım