Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Misafir Yazar Yazıları
Çanakkale Zaferinin Gizlenen Kahramanı; Cevat Paşa
Misafir Yazar

18 Mart 2019, Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yıldönümü. Çanakkale, 1. Dünya Savaşında Osmanlı Devleti'nin savaştığı cephelerin en önemlisi. Şüphesiz önemi Çanakkale'nin, İstanbul’un kapısı olmasından kaynaklanıyordu. Devletin başkenti, İslam dünyasının Hilafet merkezi. İngiliz-Fransız müttefik donanması Çanakkale'nin kolay geçileceği inancı ile hareket etmişti. İngiltere Bahriye Nazırı W. Churchill, deniz seferi ile İstanbul’u kolayca teslim alacaklarını düşünüyordu. Osmanlı Ordusu, üç yıl kadar önce Balkan Savaşında mağlup olmuş, Bulgarlar İstanbul kapılarına dayanmışlardı. Churchill'in güveni biraz da bu mağlubiyete dayanıyordu. Osmanlı Ordusunun Çanakkale'yi savunması mümkün görünmüyordu. İtilaf Donanması kolayca Çanakkale'yi geçecek, İstanbul’un düşmesiyle Osmanlı Devleti savaş dışı kalacaktı. Böylece savaş kısa sürede sona erecekti. Ayrıca müttefikleri Rusya'ya yardım edilecekti. Bu yardım, Kasım 1917 Bolşevik İhtilalı öncesi kargaşayı yaşamakta olan Çarlık Rusya’sı için hayatî önem taşıyordu.

İtilaf Donanması 19 Şubat 1915'te harekete geçti. Çanakkale Müstahkem Mevkii, boğazı kahramanca savundu. Bombardıman, 17 Martta kadar aralıklarla devam etti. 17/18 Mart gecesi, Müstahkem Mevkii Komutanı Cevat Paşa'nın emriyle Nusret mayın gemisi boğaza mayın döşedi. 18 Mart sabahı, 18 parçadan oluşan İtilaf Donanması hücuma geçti. Fransızlar Anadolu tabyalarını, İngilizler Rumeli tarafını topa tuttular. Günün akşamında Osmanlı denizcilik tarihinin en parlak zaferi kazanılmıştı. İtilaf Donanmasının 7 gemisi sulara gömülmüştü. Diğerleri büyük hasara uğramıştı. Bu zafer fevkalade önemli idi. Çünkü İstanbul, boğaz istihkâmlarının, bu iki devletin deniz kuvvetleri karşısında dayanabileceğini ümit etmiyordu.

Hükümetin geçici olarak Eskişehir'e nakli kararlaştırıldı. Padişah Mehmet Reşat da ister istemez bu kararı kabul etti. Saray Mefruşat Müdürü Eskişehir'e gönderilerek padişah ve maiyeti için evler tedarik edildi. Hazine-i Hümayun’un kıymetli eşyası sandıklarla Konya'ya gönderildi. Şayet İtilaf Donanması boğazı geçecek olursa padişah ve hükümet üyeleri Eskişehir'e gidecekti. Eski Padişah Abdülhamid'in İstanbul’da yalnız kalması istenmediğinden, Başmabeyinci Beylerbeyi Sarayı'na gönderilerek hazırlanması iştendi. Sultan Abdülhamid, İstanbul’dan ayrılmayacağını, padişahın da başkenti terk etmemesini, eğer ayrılırsa bir daha İstanbul'a dönemeyeceğini söyledi. İstanbul’da bu telaş varken, 18 Mart akşam üzeri İtilaf Donanmasının hezimet haberi geldi.

Cevat Paşa, padişah ve hükümetin başkenti terk etmek mecburiyetinden kurtarmıştı. 18 Mart Zaferi, zaman bakımından savaşın kaderini değiştirdi. Savaş dört yıl sürdü. İstanbul, savaşın ilk günlerinde işgalden kurtulmuş oldu. Fakat tarih kitapları, bu parlak deniz zaferini sahiplenmesine sahiplenir de iki satırını, 18 Mart Kahramanı Cevat Paşa'ya tahsis etmek vefasını göstermez. Her yıl 18 Mart törenlerle kutlanır, ama Cevat Paşa'nın ismi her nedense zikredilmez. Bütün kahramanlarımızın ruhu şad olsun. Milletimizin birliği, dirliği, huzuru daim olsun. Allah, Ordumuzu hep muzaffer kılsın.

*Mehmet Ali Beyhan, İÜ Öğretim Üyesi


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 3/18/2019 4:55:42 PM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Kurtuluş Reçetesi
İbrahim BALCIOĞLU

O Adam Benim Babam
Mustafa K. NASUHOĞLU

Tanzim Satış Hikâyesi Yen
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Liderler, Amirler Hata Ya
Ahmet ÖZDEMİR

Hey TRT, Sağlıkta Nereye!
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çanakkale Zaferinin Gizle
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Kübranın Düğününü Yaptık
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir