Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Misafir Yazar Yazıları
Belediye Başkanlığına Tâlip Olunur mu?
Misafir Yazar

Soru şu: Mahalli seçim hazırlıkları ve aday tespitleri başladı. Aday adayları da ısınma turları atıyorlar. Bir Hadis-i Şerifte “Vallâhi biz, tâlip olanı veya vazîfe hırsı bulunanı yönetici yapmıyoruz!” (Buhârî, Ahkâm,7) buyruluyor… Bu Hadis-i Şerif hükmüne göre İslamî hassasiyeti olan bir kişinin adaylık talebinde bulunması caiz olmaz mı, hoş karşılanmaz mı?

***

El cevap: Güzel bir soru. Hatta başka bir Hadis-i Şerifte de Ey Abrruhmân! Emîrliğe tâlip olma! Eğer senin talebin üzerine sana emîrlik verilirse, istediğin şeyin sorumluluğu sana yüklenir. Eğer sen tâlibi olmadan sana emîrlik verilirse, o işte yardım görürsün” (Buhârî, Eymân, 1) buyruluyor.

Ancak Peygamberimizin bu tavsiyelerini günümüzde “vazifenin ehline verildiği dönem ve yerlerde” diye herhalde güncellemek gerekir.

Şayet vazife ehline verilmiyorsa, vazifeyi ehline vermekle vazifeli kişiler, ehil kişileri araştıracakken kendileri o makamlara oturmak için mücadele veriyorlarsa ne olacak?

Böyle dönemlerde ve bu şartlar dâhilinde ehil kişilerin değil geri durmaları aksine vazifeye tâlip olmaları elzemdir, gereklidir.

***

Vazifenin ehillere verilmediği durumlarda ehil kişilerin vazifeye tâlip olmaları; “farz-ı kifaye", hatta bazı hallerde “farz-ı ayındır” da denebilir. Delil olarak da cenaze namazı kılmak için imam aranırken, namazı kıldıracak ehil bir kimsenin olmadığı bir ortamda orada bulunan işin ehli kimselerin ortaya çıkıp göreve talip olmaları gösterilebilir.

***

Kaldı ki başka bir Hadis-i Şerifte de “Ey Ebû Zer! Bu emaneti ehil olarak alan ve üzerine düşeni yapanlar müstesnâ, aslında bu vazîfe kıyâmet gününde bir rezillik ve pişmanlıktır.” (Müslim, İmâre, 16) buyrulmuştur.

***

Eğer bir aday adayı, sıfatı ve konumu ne olursa olsun, kendini başkalarından (değil daha ehil) en ehil görüyor, başka ehil kişileri hiç görmüyor ve görmek istemiyorsa, dahası (parti yetkililerinin bir talebi olmaksızın) aday olmak için kurulu ticarî ve meslekî düzenini terk ediyorifrat noktasında harcama yapıyorsa; bu kişilerin aday olup olmayacağı hususunda iyi düşünmek lazımdır!

Belediye Başkanlığının maaşı nihayet sınırlı iken, bu sınırlı maaşa karşılık daha yüksek gelirli ticarî ve meslekî faaliyetlerden feragat ve ifrat noktasında yapılacak harcama acaba nasıl izah edilebilir?..

Bunu sorgulamak parti yetkilileri kadar hizmet alacak vatandaşında hakkı olmalıdır.

***

“Âdemoğlunun iki dere dolu malı olsa bir üçüncüsünü ister. Âdemoğlunun bu muhteris gönlünü topraktan başka bir şey doldurmaz. Şu kadar ki (ihtirastan nefret edip) tövbe eden kişinin tövbesini Allah kabul eder.” (Müslim, Zekat 39)

Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu
20 Eylül 2018 / 10 Muharrem 1440

 


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 9/20/2018 12:56:44 PM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Eğitim Sorunlarımız-1
İbrahim BALCIOĞLU

İmar Barışı Gerçekten İst
Ahmet ÖZDEMİR

Yaşasın Devlet Babamız!
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Mustafa KIRAN

Eşşek Arısı...
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Belediye Başkanlığına Tâl
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Kübranın Düğününü Yaptık
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Tirebolu Plaj Festivali
Barajda Göçük 2 Yaralı
Eğitime Umut Köprüsü
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Giresun Sanatlarına İlgi
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .
..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım