Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Mustafa KIRAN Yazıları
Eşşek Arısı...
Mustafa KIRAN

Bir kaç sene var. Dayımların bahçesi olan Mağara Yanında fındık topluyoruz. Yanımda sadece eşim var. Anayoldan yüksek olan bahçenin, bir metre altına set yapıp fındık dalları dikmişler. Yeni büyüyen genç dallarda da çıngıl gibi fındık var. Ama tikenin içinde kalmışlar. Aşağı indim. Eğmeden dallarını toplamaya başladım.

Çok geçmeden başımın üstünde bir dozurtu duydum. Daha elimle kovmadan; tam tepemden soktuğunu hissettim. Birde baktım ki etrafımda eşşek ağrıları uçuyorlar. Bir taraftan eşime "koş başımdan eşşek arısı soktu. Girebiyi eline al, ağzı ile iğnesini çıkar" diye bağırdım. Bir taraftan da yukarı tırmanıp kollarımla eşşek arılarını uzaklaştırmaya başladım. Hanım başımı kazırken, çimenleri yolup toprağa ulaştım. Girebinin ucu ile bir tutam toprak eşeledim. Üzerine biraz işeyerek çamur haline getirdim. O çamuru arının soktuğu yere sürdüm. Hanım yüzün şişiyor, gözün kapanıyor deyince "Koş hemen arabaya binelim. Doğruca Eynesil Sağlık Ocağına yetişelim" dedim.  Araba 50 metre yukarıda beton yol üstünde idi. Bindik o hızla 3,5 km mesafede bulunan sağlık ocağından içeri girdik. Gözüm kapanıyor çevreyi göremiyordum. Hanım "doktor, çok acele doktor" diye bağırıyordu. Beni içeri aldılar. Bir yatağa uzattılar. Doktor kendi eliyle bir iğne yaptı. Bir de koluma serum taktı. Karşımda boy aynası vardı. Oturup kısık gözümle yüzüme baktım. Yüzüm şişmiş ve ciğer gibi kızarmıştı. Tişörtümü yukarı kaldırdım. Nerdeyse vücudumda bile beyaz yer kalmamıştı.

Doktor tanıdıktı. Hanıma anlatıyordu. "Dün geceden bu yana 8. eşşek arısı sokması vakası. Yedisini Vakfıkebir Devlet Hastanesine gönderdim. 3 tanesini kaybettik. Eşiniz çok geçmeden bize ulaştı. Korkmayın iki saat sonra düzelir".

Kolumdaki seruma başka iğneler de ilave ettiler. Her on dakikada bir doktor yanıma geliyor, gözümün içine ve vücuduma bakıyordu.

Bu gün çarşamba günü olduğundan Eynesil'in hafta günüydü. Sağlık ocağı hayli kalabalıktı. Gelenler beni ziyaret edip "geçmiş olsun" diyorlardı. Hiç böyle bir arı sokması görmemişlerdi.

İki saat geçti. Şişlerim biraz indi. Kızarıklar beyazlamaya başladı. Doktor son defa her yerimi kontrol edip “Geçmiş olsun Mustafa Bey. Artık gidebilirsiniz" dedi. İki tüpte böcek sokuklarına karşı sürmek için merhem verdi. Eşşek arısı sokması çok ciddidir. İhmal etmeyin.


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 9/11/2018 1:54:41 PM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Eğitim Sorunlarımız-1
İbrahim BALCIOĞLU

İmar Barışı Gerçekten İst
Ahmet ÖZDEMİR

Yaşasın Devlet Babamız!
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Mustafa KIRAN

Eşşek Arısı...
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Belediye Başkanlığına Tâl
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Kübranın Düğününü Yaptık
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Tirebolu Plaj Festivali
Barajda Göçük 2 Yaralı
Eğitime Umut Köprüsü
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Giresun Sanatlarına İlgi
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .
..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım