Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ahmet ÖZDEMİR Yazıları
Hey TRT, Sağlıkta Nereye!
Ahmet ÖZDEMİR

Bilim insanlarının bulgu ve araştırmalar neticesinde vardığı yer, modern insanın atası kabul edilen Homo sapiens’in, anatomik olarak 200.000 yıl önce Afrika'da ortaya çıktığı ve modern davranışlarına da 50.000 yıl önce kavuştuğudur. Şanlıurfa’daki Göbeklitepe kazısının bulguları, bilinen tarihi, bugünden yaklaşık on bin yıl geriye götürmüştür. Hz Adem’in yaratılışını veya insanın evrimini ilgililerine bırakırsak, insanoğlu en az on bin yıldır bu dünyada yaşamaktadır. Bu yaşam sağlığı içerdiği kadar hastalığı da içermektedir.

İnsanoğlu her devirde kendisine duçar olan hastalıklarla mücadele etmiş, sağlıklı kalmaya çalışmıştır. Müzelerde bu süreci doğrulayan pek çok arkeolojik bulgu birikmiştir. Daha yakınlara geldiğimizde halen geleneksel tıp, tamamlayıcı tıp veya alternatif tıp adıyla toplanan pek çok tıbbi yaklaşım ve uygulamaların olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yaklaşım ve uygulamalar binyıllarca insanların sağlıklarının korunmasına veya hastalandıktan sonra sağlıklarını yeniden kazanmalarına katkı vermiştir. İnsanlığın bilgisi arttıkça da yerlerini yeni yaklaşım ve uygulamalara bırakmışlardır. Yeni ve etkin olan anaakım haline gelirken eski ve görece etkisiz olanlar ya kaybolup gitmişler yada daha az uygulanır olmuşlardır.

Bugün yaşayan modern tıp, bu süreçlerin sonucunda gelinen yerdir. Modern tıbbın yaklaşımları, uygulamaları veya ürünleri üstünden çağdaş insanın bir kısım istismar ve sömürü düzenleri geliştirmeleri ve zenginleşme aracı olarak kullanmaları, modern tıbbın değerini azaltmaz. Modern tıp insanlığın ortak varlığı ve mirasıdır. Yeryüzünde yaşayan herkesin ondan faydalanma hakkı vardır. Bunu engelleyenlerin veya kısıtlayanların engel ve kısıtlarına karşı mücadele ve bunların bertaraf edilmesi şarttır ve vaciptir.

Ancak, modern tıb her hastalığın tedavisini bulabilmiş değildir. Bulamayacaktır da. Ama bulmaya yönelik çalışmaların, insanı istismar etmeden ve bilinenlerin insanlığa ortak sunumuyla sürdürülmesi de şarttır ve vaciptir.

Ülkemize döndüğümüzde ve dünü bir tarafa bıraktığımızda, günümüz tıp insanlarının evrensel tıbba katkılarının nerdeyse yok mesabesinde olduğu herkesin bildiğidir. Ancak buradan çıkılarak, bilinenlerin, ülkemiz insanlarına sunulmadığı söylenemez. Evet, sağlık sistemimizin içinde yanlış politikalar, yanlış kurumlar, yanlış yaklaşımlar, yanlış uygulamalar, yanlış insanlar vardır ve her zaman olacaktır. Ama sağlık insanlarının çok çok azı hariç, tamama yakın diğerleri, çok büyük fedakarlıklarla sağlık hizmetinde çalışmaya ve sağlık hizmeti sunmaya devam etmektedir. Öte yandan kamu yöneticileri ve siyasetçiler arasında da yanlış insanlar vardır ama yine tamama yakın diğerleri kamu imkanlarından sağlığa harcanan payın artırılması için üstün bir gayret içindedirler. Bu fedakarlıklar ve gayretler ülkemiz insanlarının sağlığının korunması ve hastalandığında ise tedavisi hizmetlerini kaliteli bir noktada tutarken, ayrıca ülke olarak misafirlerimize, komşularımıza ve dostlarımıza da çok büyük katkılar verilmektedir.

Bunlar ortada dururken, bir kısım şarlatanlar ve muhterisler yukarıda anlatılanların hilafına sanki kullanılmayan veya az kullanılan eski veya yeni tıp yaklaşımları ve uygulamaları kasten engelleniyor veya örtülüyor gibi yazarak ve konuşarak haksız çıkarlarını sağlamayı sürdürmektedirler. Bunlara sayfalarını açan gazeteler, ekranlarını veren televizyonlar, göz yuman kamu görevlileri, destek olan kanaat önderleri ve ödedikleri yüksek meblağlardan sonra susan yurdum insanları büyük bir insanlık suçu işlemektedirler. Ben bunlardan, yapıp ettiklerinin hesaplarının er geç sorulacağına tüm kalbim ve aklımla inanıyorum. Maşeri vicdan gün gelip sahiplerine gereğini yaptıracaktır.

Ancak kullandıkları kamusal imkanların mecburiyetinde bağımsız, bağlantısız, nesnel ve akılcı bir yayıncılık yapması gerekirken, TRT’nin bu şarlatan, sahtekar ve muhterislere halen sürdürüldüğü ölçüde yer ve önem vermesini anlamıyorum. Bu yapılanlar sosyal güvenlik harcamalarını azaltıcı bir tedbirler bütünü olarak bürokrasi veya siyaset tarafından hayata geçirilmiş değilseler -ki bu da suçtur-, vahim sonuçlarını ülke olarak ödeyeceğimiz hatalar işlenmektedir. Bu yapılanlar yanlıştır ve haramdır. Haram işlendiğini bilenin, görenin veya duyanın onunla mücadele mecburiyeti vardır.

Bir sağlık meslek mensubu olarak konuyu kalben buğz ile kapatamayacağıma göre şimdilik huzurlarınızda dil/söz ile müdahale ediyorum. Dilerim konunun ilgilileri ve yetkilileri ben veya benim gibi insanların başkaca müdahalelerine hacet bırakmazlar.

Hayr ola; hayra vara..


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 3/8/2019 12:23:25 PM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Kurtuluş Reçetesi
İbrahim BALCIOĞLU

O Adam Benim Babam
Mustafa K. NASUHOĞLU

Tanzim Satış Hikâyesi Yen
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Liderler, Amirler Hata Ya
Ahmet ÖZDEMİR

Hey TRT, Sağlıkta Nereye!
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çanakkale Zaferinin Gizle
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Kübranın Düğününü Yaptık
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir