Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ahmet ÖZDEMİR Yazıları
Barışamayız Sevgili Hocam
Ahmet ÖZDEMİR

Barışamayız sevgili hocam, barışamayız. Her ne kadar senin yapıp ettiklerinin çoğunun bu coğrafyada yapılıp edilsin diye konuşulması, senden bile öncelere dayansa da, barışamayız. Hatta senin içinden geçip geldiğin zamanların çok da matah olmadığının bilinmesine rağmen, barışamayız.

Çağın gerçekliğini bile yitirip dede hikayelerinde kaybolmuş, evliliklerle güçlenmeye çalışan, üçyüz yıllık gerilemeyi durdurmaya aklı ve fikri yetmeyen ama ıslahata dirençli bahtsız taht ehli; asker devletten sosyal devlete, mutlakiyetten cumhuriyete geçerken bir türlü bunu fark edemeyen, kendini toplumdan çok taht ehline memur gören, medeniyet telakkisinden mahrum, rüşvet ve kayırmacılık bataklığında kayıp sivil bürokrasi; savunmaktan başka gayesi kalmamış, komuta kademesi bile dış güçlere açılmışlığın girdabında yeni yetme komitacı taslaklarının elinde zebun, teknikten teknolojiden bihaber ve yoksun seyfiye; binlerce yıldır olduğu gibi kara saban ve öküzle yaptığı tarımın yetmezliği yanında bir de uzayan savaşlarda evlatlarını yitirmekten yorulmuş, esnaf ve sanatkarlığı Ermeni, Yahudi ve Rum reayaya kaptırmış, kendi hikayesinde madun ve mahkum Anadolu köylüsü; yol hikayemizin başındaki tablo olsa bile, barışamayız.

Üretmekten bir yana düşünmekten bile korkan, kendini tekrarlamaktan mutlu, bırakın gelmekte olanları görüp bildikten öte bunları aşarak yeni bir dünyayı yaratacak fikir, bilgi, irade ve eylemi ortaya koymak sözde modern olan güle oynaya gelirken biz ne olacağız mesabesinde bile kafa yormayan, bütün teknik alanları askeriyeye bırakarak din bilimlerinin kolaycılığında ilmiye demekten imtina edilebilir sözde okumuşlar güruhu; üç kıta yedi denizlik çoğrafyayı çoktan aşan ama bunu bile bilmeyen, halifelik tahtında iradesi çalınmış, okuyup yazmaktan çok sade mürekkep yalamışların hatta mürekkep bile yalamamışların varlığının kolaylığında aklını ve geleceğini amirleri, sahipleri, beyleri ve sultanları elinden desiselerle sömürgecilere kaptırmış, dününden ve gününden bihaber bir devasa ümmet; hikayemizin devamı olsa bile, barışamayız.

Senden sonra gelenlerin ufuksuzluğu, büyüyüp çoğalma azmi bir yana Musul, Kerkük, Kıbrıs, Adalar gibi ihtimallerin bile üç kuruşa satıldığı ve hatta olmuş armutların olaki ağzıma düşer korkusunda altından kaçıldığı, birinin korkusunda birinin mandasına girmek için vatan evlatlarının uzak diyarlarda heba edildiği, kan bedeli yardımlarla sağlanmış görece mutluluğumuzun bile mandacılarımız eliyle son bulduğu, kendilerinin himayesinde ve hep öyle böyle yıllarımızın bir sağa bir sola kafa vurarak tüketildiği, adaletten, selametten, cumhuriyetten, hareketten yorulmuş yılların, onların çocukları eliyle son bulurken vurularak gelen ölümlere asılarak ölümlerin eklendiği, kelebek, arı, petek derken bit pazarına yağan nurun altında herkesin bir bir ıslandığı, bin yıl sürecek denilen soğukların bin günde bitiverdiği, dayatılmışların isyanında çelikleşmiş bilincimizin mahkumiyetin tadında nihayetlendiği; sonumuza rağmen, barışamayız.

Çünkü; biz seninle ayrı dünyaların insanlarıyız. Sen tango seversin, ben harmandalı yada kaşık; sen bardakta rakı olunca memnun olursun, ben maşrapada ayran bulunca bayılırım; sen her dala konarsın, ben bir güle kanarım; sen öldürmekte mahirsin, ben yaşatmakta azimliyim; sen yaptıklarınla tarihe geçersin, ben ettiklerimle tarihten düşerim; sen bilinmeyi seversin, ben unutulmayı isterim. En sonunda; sen mahurdan girersin, ben kürdili hicazkardan çıkarım.

Öyleyse; gel biz birbirimize bir söz verelim ve birbirimizi unutalım. Ne sen sancılan yerinde, ne ben dertleneyim evrende. Ötekimizin yokluğunda berikimiz varsın gitsin yoluna.


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 11/12/2018 11:54:10 AM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Sapkınlığa Kılıf
İbrahim BALCIOĞLU

Giresun Günleri Yeni Bir
Ahmet ÖZDEMİR

Barışamayız Sevgili Hocam
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Murat Aydın Giresun’dan A
Mustafa K. NASUHOĞLU

Fındık Oyunları
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Bir Aşk Hikâyesi…
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Kübranın Düğününü Yaptık
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .
..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım