Analiz Yapamayan Soruları Çözemez Bu yıl ilk kez düzenlenecek Liseye Geçiş Sınavı’nın örnek soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Eğitim   

Analiz Yapamayan Soruları Çözemez

Analiz Yapamayan Soruları Çözemez Bu yıl ilk kez düzenlenecek Liseye Geçiş Sınavı’nın örnek soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Eklenme tarihi: 30.5.2018 11:18:28

Yön Koleji Matematik Öğretmeni Yunus Emre Yılmaz, bu soruların geçmiş yıllarda sorulanlardan farklı olduğunu söyledi. Tablo ve grafik yorumlamanın, soruya ait metni okuyup anlamanın ve muhakeme yapmanın önem kazandığını belirten Yılmaz “Bunlar problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç gibi becerileri ölçecek nitelikte sorular. Böylelikle öğrencilerin son yıllarda alıştığı ölçme tekniği ve soru kalıplarından ziyade yeni bir ölçme değerlendirme tekniğine geçilmesi amaçlanmış” dedi

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) bu yıl ilk kez düzenlenecek. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ani sistem değişikliğine gidince, öğrencilerin ve velilerin kafasında yeni sisteme dair birçok soru işareti belirdi. Bunların başında da sınava hazırlık için gerekli kaynak ihtiyacı yer alıyor. Yön Koleji Matematik Öğretmeni Yunus Emre Yılmaz konuyla ilgili önemli detaylar hakkında bilgiler verdi. Yılmaz, “Örnek soruları inceleyerek bu sorulara göre kaynaklarını revize etmeye çalışan yayın kuruluşları değişikliğe hâlâ tam olarak ayak uydurmuş sayılmazlar. Bundan dolayı öğrencilerin özellikle matematik sınavına hazırlanmak için başvurduğu kaynaklar olabildiğince birbirinden farklı soru tarzları ve zorluk derecesine sahip sorulardan oluşuyor. Bu durum ise öğrencilerin katıldığı her deneme sınavında farklı netice almalarına ve motivasyonlarını ciddi ölçüde kaybetmelerine neden oluyor” diye konuştu.

Sorular 8’inci sınıf müfredatını kapsıyor

Son 3, 4 yılda yapılan merkezi ortak sınavlardaki soruların, daha çok okullarda yapılan yazılı sınav sorularının çoktan seçmeli hale dönüştürülmüş şekli olduğunu dile getiren Yılmaz, “Fakat yeni sınavın örnek sorularında bu anlayıştan tamamen vazgeçilmiş. MEB tarafından yayınlanan 10 adet örnek matematik sorusu incelendiğinde; konu olarak 8’inci sınıf matematik müfredatını kapsadıkları ve buna bağlı kazanımların baz alındığı görülüyor. Bu sorularla adayların önceki yıllarda edindiği matematiksel birikim ile matematik okur-yazarlığı ölçmek amaçlanıyor. Sorularda tablo ve grafik yorumlamanın, soruya ait metni okuyup anlamanın, muhakeme yapmanın önemi artırılmış. Bunlar problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç gibi becerileri ölçecek nitelikte sorular. Böylelikle öğrencilerin son yıllarda alıştığı ölçme tekniği ve soru kalıplarından ziyade yeni bir ölçme değerlendirme tekniğine geçilmek amaçlanmış” değerlendirmesinde bulundu.

Alışılmışın dışında ama zor değil

Yılmaz, öğrencilerin 5’inci, 6’ncı ve 7’nci sınıflarda edindiği kazanımların bu oluşturulmaya çalışılan yeni ölçme sisteminden farklı olduğuna dikkat çekti. “Yayıncıların piyasaya sürdüğü yardımcı kaynakların farklılığından dolayı öğrencilerin katıldıkları deneme sınavlarında farklı sonuçlar elde etmesi gayet normaldir” diyen Yılmaz, şöyle devam etti: “Özellikle bazı yayıncılar dozu iyice kaçırmış durumda ve öğrencilere seviyelerinin çok üstünde sınavlar uyguluyor. Velilerimiz, çocuklarının kendilerine verilen bazı matematik deneme sınavlarında 20 soruyu 30 dakikada çözüp 19-20 doğru cevap verirken, bazı sınavlarda ise 30 dakikada 10 tane soruyu yanıtlayabildiklerini ve onlardan da ancak 3-4 tanesinin doğru olduğunu, dolayısıyla da hangi sonucu baz almaları gerektiğini bilemediklerinden şikayet ediyorlar. Örnek sorulardan yola çıkarsak bazı sorular zor değil ama biraz daha zaman alıcı ve alışılagelmişin dışında karmaşık olacak. Fakat abartıldığı gibi de zor olmayacaktır.”

LGS bir sıralama sınavı olacak

Çocukların veya anne-babaların panik yapmasına gerek olmadığının altını çizen Yılmaz “Çünkü öğrencilere soru başına 1.5 dakika olmak üzere matematik testinin tamamı için 30 dakikalık bir süre veriliyor. Dolayısıyla sınav sorularını hazırlayanlar bunu göz önünde bulundurarak sınav sorularını öğrencilerin 30 dakikada çözebileceği şekilde ayarlayacaktır. Ayrıca en nihayetinde LGS bir sıralama sınavı olacak. Yani öğrenciler nitelikli liselere aldıkları puandan ziyade rekabet ettikleri rakipleri arasında bulundukları sıraya göre yerleşecekler. Bu sebeple motivasyonlarını kaybetmesinler. Sınav zor olursa katılacak her aday için zor olacak. Son günler özellikle öğrencilerin motivasyonlarını kaybetmemeleri yönünden oldukça önemli” dedi.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Eğitim HABERLERİ
  Türkiye Dördüncüsü Alucra Mehmet Ak   Başkandan Öğrencilere Destek Sözü!
  Geleceğe Hazırlıklı Olmalıyız   Karadere Öğrencilere Karne Verdi
  Karabıçak Karne Sevincine Ortak Old   OHSAS İlçemizde Uygulanmaya Başladı
  Palyaço Kostüm Atölyesi Yapıyorlar   Başkan Aksu’dan Okullara Destek Sür
  Üniversiteli Bursiyerleri İle Buluş   Çatak Okulları Gözden Çıkarıldı mı?
  Bir Umut Bir Neşe Bir Pencere Açalı   Özel Çocuklara Anlamlı Ziyaret
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Ölüler Dini mi?
İbrahim BALCIOĞLU

O Adam Benim Babam
Mustafa K. NASUHOĞLU

Tanzim Satış Hikâyesi Yen
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Soğan, Patates Seçimin Ka
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Serencam-ı Dünya
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Yitik Vilayet Giresun
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Kübranın Düğününü Yaptık
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir