Gemi Adamları Yıpranma Paylarını Geri İstiyor Yaşam alanları ve çalışma sahaları gemi ve deniz olan, yılın 11 ayını geceli gündüzlü fırtınalı ve dalgalı denizlerde geçiren, sıla ve yurt özlemi konusunda çelikleşmiş, yüzer bir hapishaneyi işyeri ve yaşam alanı edinmiş gemi adamları 2008 yılında ellerinden alınan 'Yıpranma Paylarını' geri istiyorlar.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Siyaset   

Gemi Adamları Yıpranma Paylarını Geri İstiyor

Gemi Adamları Yıpranma Paylarını Geri İstiyor Yaşam alanları ve çalışma sahaları gemi ve deniz olan, yılın 11 ayını geceli gündüzlü fırtınalı ve dalgalı denizlerde geçiren, sıla ve yurt özlemi konusunda çelikleşmiş, yüzer bir hapishaneyi işyeri ve yaşam alanı edinmiş gemi adamları 2008 yılında ellerinden alınan 'Yıpranma Paylarını' geri istiyorlar.

Eklenme tarihi: 30.7.2018 22:55:40

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Tirebolu Civil Yalı Köy Derneği Başkanı ve Tirebolu Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri Recep Karakoç gemi adamları için yeni bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Giresun insanının % 90 ının gemi adamı olarak çalıştığına dikkat çeken Recep Karakoç; 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı yasa ile gemi adamlarının yıpranmaya bağlı erken emeklilik haklarının ellerinden alındığını belirtti.

YENİ BİR HAK DEĞİL, ÇALINAN HAKKIMIZI GERİ İSTİYORUZ!

İlgili yasayla denizcilik mesleğinin “risk taşıyan işler” kapsamından çıkartıldığını belirten Karakoç; “ 1 Ekim 2008 tarihinden önce gemi adamlarına çalışma koşullarının ağırlığı bu çalışma koşullarının, psikolojilerinde ve bedenlerinde yarattığı yıpranmaya karşılık denizde çalıştıkları her yıl için sigortalılık sürelerine 90 gün ilave hizmet süresi veriliyordu. Erken emeklilik olarak ifade edilen bu süreye camiada yıpranma payı denilmekteydi.    1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı yasayla geçmiş yılların yıpranma payı uygulamasının iptal edildi.  Yeni düzenleme ile denizcilik mesleği risk taşıyan işler kapsamından çıkartılmış, bir başka deyişle yıpranma payından yararlananların kapsamı daraltılmış, ancak 2013 yılında yapılan başka bir değişiklikle kapsama farklı meslekler dâhil edilmiştir,2018 yılında da sağlık çalışanları yıpranma payı almasın için yasa teklifi hazırlanmıştır. Bu gelişmeler olurken Deniz emekçilerinin hak ettikleri yıpranma payı iptal edilmiş, çalınan kapılar açılmamıştır.”

VEKİLLERİMİZDEN DESTEK BEKLİYORUZ

24 Haziran 2018 Seçimleri öncesi başta Ak Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Sabri Öztürk ve İstanbul Milletvekili Giresun’lu Hasan Turan ile görüşme imkânı bulduğunu söyleyen Karakoç, “Vekillerimizden bu konu üzerine bir çalışma bekliyoruz. Konuyu seçim sonrası Meclise taşıyacaklarını belirten vekillerimize güveniyoruz.  Hasan Turan’ınn TBMM İdare amiri olması bu yönde bizleri daha da umutlandırdı” dedi.

50 YAŞ ÜZERİNE İŞ VERİLMİYOR

Gemi sahipleri ve yöneticileri 50 yaşın üzerindeki deniz çalışanlarına iş vermiyor. Bu yaşlardaki gemi adamları iş bulmakta çok ciddi sıkıntı çekmektedirler. İş bulma yaşı giderek 40 yaşına kadar indirilmeye başlamıştır ” diyen Recep Karakoç STK olarak gemi adamlarının yıpranma paylarının geri verilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla, siyasilerle ve milletvekilleriyle temaslarının sürdüğünü, taleplerini her fırsatta dile getirdiklerinin üstünde durarak; Karadeniz halkının % 90 ın, Marmara, Ege ve Akdeniz halkının çoğunluğu, coğrafi ve sosyal yönden gemi adamı olduğu bu insanlar adına uğraş verdiklerinin altını çizdi.

Gerekirse % 2 lik SGK primin gemi adamları tarafından karşılanabileceğini söyleyen Tirebolu Civil Yalı Köy Derneği Başkanı ve TİRDEF Genel Sekreteri, gemi adamı Recep Karakoç bu konuda acilen yasal düzenleme yapılarak 180 BİN GEMİ ADAMI İÇİN bu haklarının geri verilmesini istiyor.

RECEP KARAKOÇ KİMDİR?

Türkiye Denizciler Sendikasına Üye olarak Otuz yıl Gemilerde Gemi adamı olarak çalışmış, TDS işyeri sendika temsilciliği, baş temsilci Ve iki dönem TDS Genel Merkez Denetleme Kurulu Başkanlığı yapmış. Birçok dernekte yönetici ve başkanlık yapmışhHalen Tirebolu Civil Yalı Köy Derneği Başkanı ve Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF) Genel sekreterliğini yapmaktadır. 1964 Tirebolu doğumlu, evli bir kız bir erkek evlat sahibi, ortaokul mezunu sınırlı vardiya zabiti yeterliliğine sahiptir.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Giresun’u Tercihimizle Kurtarabilir   Yalan Konuşuyor Hayal Satıyorlar
  Belediyeyi Ayağa Kaldıracağız   Mahalle Toplantılarında İzdiham!
  Hizmet İçin Geliyoruz   Bulancak’a Meydan ve Fuar Alanı Pro
  Giresun Destan Yazacak   İsrafı Önleyerek Yatırım Yapacağız
  Son Hızla Giderken El Freni Çekilme   Giresun’u Hizmete Boğacağız
  Aksu, İşte Halkın İttifakı   Varlık Fonunu Satıyorlar
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Ezan İslamın Sesidir
İbrahim BALCIOĞLU

O Adam Benim Babam
Mustafa K. NASUHOĞLU

Bektaş Kar Festivali Yapı
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Liderler, Amirler Hata Ya
Ahmet ÖZDEMİR

Hey TRT, Sağlıkta Nereye!
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çanakkale Zaferinin Gizle
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Kübranın Düğününü Yaptık
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir