Edebiyatçıları Giresun’da Ağırladık Ak Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, ‘Fındığın Başkenti Kirazın anayurdu Giresun’un her bir köşesi saklı bir cennet olan bu güzelliklerini herkesin görmesi gerektiğini’ söyledi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

Edebiyatçıları Giresun’da Ağırladık

Edebiyatçıları Giresun’da Ağırladık Ak Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, ‘Fındığın Başkenti Kirazın anayurdu Giresun’un her bir köşesi saklı bir cennet olan bu güzelliklerini herkesin görmesi gerektiğini’ söyledi.

Eklenme tarihi: 1.8.2018 22:38:34

Sabri Öztürk, Dil ve Edebiyat Derneği Ankara Şube Başkanı ve Şair-Yazar Mehmet Oymak, Şair-Yazar Zehra Yücel, Şair ve Bursa Milletvekili Osman Mesten, Gazeteci Gül Demirbaş ve Yönetici Hayri Çağır ile diğer davetlileri Giresun'da ağırladı.

Milli dilimizin, edebiyatımızın, kültürümüzün toplumda yerleşmesini ve gelişmesini sağlayacak faaliyetlerde bulunmak ve bu konuda yapılan çalışmalara destek vermek amacıyla kurulmuş olan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Ankara Şubesi yönetimini, ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Öztürk, misafirlerine; Giresun Kalesi, Giresun’un tarihi evleriyle ünlü Zeytinlik semti, Aretias diye bilinen tarihi Giresun Adası, Kuzalan Şelalesi, Mavi Göl, Kulakkaya Yaylası ve Şebinkarahisar ilçelerimizi gezdirerek Giresun Mutfağını tanıttı.

Ziyaretlerde doğa ile tarihin, mavi ile yeşilin buluştuğu Giresun’umuzun güzellikleri karşısında misafirlerin hayranlığını gizleyemediğini vurgulayan Öztürk, “Giresun’umuzun daha çok tanıtılması, kültürel değerlerinin daha çok öne çıkarılması, bu saklı Cenneti herkesin görmesi için daha çok çalışıp ilimizin turizm pastasından daha çok pay alması için hizmet edeceğiz” dedi.

Öztürk, açıklamasında; misafirlerin, Karadeniz’in en büyük kalesi olan Giresun Kalesi ve yaşanabilir tek büyük adası olan Giresun Adasının Türkiye’nin en önemli Kültürel Mirası olduğuna yerinde şahitlik ettiklerini belirtti.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Ankara Şubesi Başkanı Mehmet Oymak beyefendi geziye ilişkin düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Kendileri, çevresi, dost ve arkadaşları ve çalışma ekibi; durmadan, dinlenmeden, ikramın ve nezaketin azamisi ile ağırlamaya çalıştılar. Giresun sevgisi ile misafirperverlik birleşince; Ada’dan yaylaya, Kulakkaya’ya, ormandan, mantar toplamadan, dağ yürüyüşlerine, adını-tadını bilmediğimiz doğal yemek ve yiyeceklere, eşsiz Giresun fındığından, kestane balından, enva-i çeşit yiyecek ve çerezine; Kadın savaşçılar Amazonların yurdu Ada’dan, Şebinkarahisar’dan, Tamzaraya. Gezdik, gördük, yedik, içtik. Her adımında ayrı bir lezzet yaşadık.” dedi.

Sabri Öztürk, bu tür ziyaretlerin, tanıtıcı faaliyetlerin daha çok yapılması gerektiğini belirterek, “Giresun’un yerel tarihinde derin izler bırakan destansı olayların, yürek burkan hikâyelerin, ağıtlarla ortaya çıkan yanık türkülerinin orijinaline uygun olarak yeniden hikâyesinin, romanlarının yazılması gerektiği ve Giresun’un güzelliklerinin bütün dünyaya tanıtılması gerektiğini bu anlamda şair ve yazarların ziyaretinin önemli olduğunu” söyledi.

Öztürk, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Şair Yazar Bursa Milletvekilimiz Osman Mesten’in, gezi esnasında Giresun’la ilgili duygularını dile getirdiği bir şiiri de paylaştı.

Şuara, üdeba, ehibba ile / Üç gün geçirdik, bir masal gibiydi/ Bilmezdik evvelden, nasılmış neymiş/ Giresun cennetten misal gibiydi

Gedikkaya, Kulakkaya ve Şebin / Doyumu yok, Gök göl ve şelalenin / Bir sefer ki, yare visal gibiydi

Sabri Öztürk, ağırlamaktan büyük bir onur duyduğu misafirlerinin hayranlıklarını her fırsatta dile getirdiklerini belirterek, “Yeşilin her tonunu bulmanın mümkün olduğu ilimizi herkesin gelip görmesi gerekiyor. Misafirlerimiz de Yaylaları, dereleri ve şelaleleri ile büyüleyici bir şehir olan Giresun’u gelip görmemek, insanlar için büyük kayıp diyerek ilimizi tanıtmak için bizlere de söz verdiler. Giresun’a geliş amacımız da sizlerin taşıdığı değerleri başka illere hatta dünyaya aktarmak dediler. Bu vesileyle gazeteci, edebiyatçı dostlarıma en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum. Karadeniz’in incisi olan Giresun’un her bir köşesi saklı cennet olan bu yerleri bir gün herkes görmeli” dedi.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  Bir Vapur Masalı Galası Yapıldı   Tirebolu Lisesi’nde Restorasyon Çal
  Tirebolu Siron Mantısı Birinci Oldu   Turgut Ural’a İlk Ödül Hakkari’den
  Çocuk Merkezi Eğitim Semineri Sona   TDBF Festivali Uluslararası Marka H
  İbrahim Can TRT’ye Veda Etti   Balkan Göçmenleri Bu Filmi Bekliyor
  Hanımeli Pazarına Yoğun İlgi   Göç Yolu 21 Eylül’de Vizyona Giriyo
  Kapıkaya Yayla Mescidi Dualarla Açı   Bölgesel Güç Şebınkarahisar'da!..
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Eğitim Sorunlarımız-3
İbrahim BALCIOĞLU

Barış mı İstiyoruz Yeni İ
Ahmet ÖZDEMİR

Yaşasın Devlet Babamız!
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Mustafa K. NASUHOĞLU

Sisdağı'ndaki Ev Yıkımı
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

İtirazım var Sayın Cumhur
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Kübranın Düğününü Yaptık
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Tirebolu Plaj Festivali
Barajda Göçük 2 Yaralı
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .
..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım