Türkiye’nin Fındık Politikası Yok Ak Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk Ak Parti Giresun İl Başkanlığının düzenlediği basın toplantısında fındık fiyatları ile ilgili soruya cevap verdi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Türkiye’nin Fındık Politikası Yok

Türkiye’nin Fındık Politikası Yok Ak Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk Ak Parti Giresun İl Başkanlığının düzenlediği basın toplantısında fındık fiyatları ile ilgili soruya cevap verdi.

Eklenme tarihi: 8.9.2018 22:11:17

Öztürk soruya verdiği uzun cevapta “Dünyadaki toplam fındık üretiminin %65-70’ini elinde bulunduran ve bunun %85-90’ını ihraç eden bir ülkenin bu alanda belli bir politikasının olmayışı başta fındık üreticisi olmak üzere, taciri, sanayiciyi ve ihracatçıyı olumsuz şekilde etkilemektedir.

Her yıl Temmuz ayı geldiğinde fındık fiyatları tartışılmaya başlanıyor Türkiye’de. Herkes, ‘fiyat ne olacak?’ sorusunu sormaya başlıyor. Tartışma aylarca sürüyor. Yılsonuna doğru hafifleyen tartışmalar yeni sezon yaklaşınca tekrar alevleniyor. Maalesef yıllardır böyle sürüp gidiyor.

Fındık sektöründe neredeyse tek üretici olan bir devletin belli, herkes tarafından bilinebilen bir politikasının olması gerekir. Öyle olursa istikrar olur ve üretici de sanayici de, ihracatçı da hatta tüketici de ne yapacağını bilir ve pozisyonunu ona göre belirler. Ama maalesef tekrar etmek zorundayım ki Türkiye'nin istikrarlı bir fındık politikası yok.

Müdahale alımı şart olmuştur: Burada bir devlet duruşu gerekiyor. Her yıl farklı uygulama istikrarsızlığa neden oluyor. İstikrarlı, kararlı politika gerekiyor. Bakanlar Kurulu açıklanır açıklanmaz 3 Giresun Milletvekilleri olarak Tarım ve Orman Bakanımıza hayırlı olsun ziyaretine gittik. Hoş-beşten sonra konu fındığa geldi. Ana başlıklarla fındık üretimini ve sektördeki sorunları kendisine anlattık. Çok yakın ilgi gösterdi ve en kısa zamanda konuyu görüşmek üzere tekrar bir araya gelme kararı aldık. Bu arada fındık üreten illerin milletvekilleriyle Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir araya geldik ve kendi aramızda müzakereler yaptık. O toplantıya FKB Başkanı Sayın Lütfi Bayraktar’da katılmıştı.

Ertesi gün ben ve Ordu Milletvekili Sayın Şenel Yediyıldız, Tarım ve Orman Bakanı Sn. Bekir Pekdemirli Bey, TMO Genel Müdürü, Bakan Yardımcısı ve ilgili bürokratların da katıldığı saatler süren uzun bir toplantı yaptık. Konuyu enine boyuna konuştuk. Önemli tespitler yaptık.

Biz, Sayın Tarım Bakanıyla görüştüğümüzde sanıyorum dolar 4,5 TL dolaylarındaydı. Aradan geçen 1,5 ay içinde döviz piyasasında yaşadığımız gelişmeleri hepimiz biliyoruz. 7,4 liraya kadar yükselen ve halen 6,5 lira seviyelerinde seyreden dolar fındıkta fiyat tespitini zorlaştırıyor.

Şahsi görüşüm Türk fındığının 3 doların altına düşmemesidir. Bilen bilir. Ben başından beri bunu savundum, savunuyorum. Alt çizgi 3 dolar, üst çizgi 4 dolar. Böylece alıcı da satıcı da önünü görebilir. Planlama yapabilir. Ama maalesef öyle olmuyor.

Niçin Dolar ya da Euro? Çünkü fındık ihraç ürünü de ondan.

Müdahale alımı mutlaka olmalıdır. Bunun için de müdahale kurumu olmalıdır. Şu anda bu kurum TMO’dur. Ancak yine söylüyorum. Bir ‘’fındık kurumu’’ kurulmalıdır. Üretici fındığına sahip çıkarsa fiyatları belirleme gücünü korur. Mağdur olmaz. İhtiyacı kadar satıp, kalanını fiyatlar yükselene kadar bekletebilir. Bu sene rekolte düşük olduğundan önemli bir sorun çıkmayacağı kanaatindeyim.

2017-18 sezonu 31 Ağustosla sona erdi. Fındıktan elde ettiğimiz ihracat geliri 1.782 Milyon dolar. 2014-15 sezonunda bu 2.800 Milyon dolardı. 1 Milyar Dolar dolar ihracat kaybımız olmuş. Hem de dövize en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde. Korkarım böyle giderse önümüzdeki sezonda bu gelir 1,5 Milyar doların altına düşer.”

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Kümede Kalma Mücadelesi Veriyoruz   e-Ticaretin Öncüleri e-İhracat İçin
  Ekonomide Uzun Dönemli Hedeflere Od   İlk Emlak Acenteleri Kooperatifi Ku
  Hadımköy İhracatçısı Bangladeş’e Aç   Paketten Yerli Üretime Destek Çıktı
  Para Politikası Ahlaki Temellere Da   İngiltere’de İş Fırsatları mı Doğuy
  Ekonomiye ve Yerli Otoya Odaklanalı   Üretici Market Fiyatlarında Mart Ay
  Kalıcı Çözüm Yapısal Reformlarda   Hem Çalışıyor Hem de Çocuklarına Ba
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Takvâ Elbisesi Yoksa…
İbrahim BALCIOĞLU

Kardeşim Muhtar Adayı
Mustafa K. NASUHOĞLU

Genç İşsizler…
Ahmed ÇITLAKOĞLU

İstanbul, İstanbul’dur…
Ahmet ÖZDEMİR

Sıcak, Sıcak, Çok Sıcak…
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

İstanbul'u Kaybetmemeliyd
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir