Doğa Harikası Mavi Göl Görenleri Büyülüyor Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerinde Göksu Deresi'nde küçüklü büyüklü dört gölden oluşan Mavigöl'ün bulunduğu bölgeyi ziyaret edenlere daha iyi imkân sunmak amacıyla, Giresun Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından yaklaşık 3 milyon liralık çalışma yapılıyor.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Çevre   

Doğa Harikası Mavi Göl Görenleri Büyülüyor

Doğa Harikası Mavi Göl Görenleri Büyülüyor Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerinde Göksu Deresi'nde küçüklü büyüklü dört gölden oluşan Mavigöl'ün bulunduğu bölgeyi ziyaret edenlere daha iyi imkân sunmak amacıyla, Giresun Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından yaklaşık 3 milyon liralık çalışma yapılıyor.

Eklenme tarihi: 12.9.2018 12:10:31

Eşsiz Güzellikte Gizemli Göller Turizme Açılıyor

Eyüpsultan Belediyesi ile Eyüpsultan Giresun Derneğinin birlikte düzenlediği ''kültür gezisi'' programına İstanbul Eyüpsultan ilçesinde faaliyet sivil toplum kuruluşları ile ziyaret ettiğimiz ve görenleri kendisine hayran bırakan kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle turkuaz renkte akan, Kuzalan Tabiat Parkı sınırları içindeki derede oluşan Mavigöl, Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerinde yer alıyor.

Sarp arazideki vadide ağaçların arasında adeta saklı kalan Mavigöl'e patika yoldan yürüyerek ulaşılabiliyor. Doğu Karadeniz'in tek sodalı deresi olan Göksu Deresi'nin karların erimesiyle Haziran'dan itibaren turkuaz renkte akan Mavigöl, her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Havzanın kayalık yapıya sahip olması dolayısıyla dere içinde bulunan Mavigöl'ün büyüklü küçüklü dört gölden oluşuyor.

Daha Güvenli ve Daha Etkin Bir Turizm İçin Yatırım

Göllerden her birinin görüntüsünün ayrı bir güzelliğe sahip olduğu görülmekte olup Mavigöl'ü ziyaret edenlerin doğa şartlarına bağlı olarak her hangi bir güvenlik sorunu yaşamamaları için çalışma yaptıkları görülüyor. Milli Parklar İdaresi yetkililerinden aldığımız bilgide "Gölün ana kısmında ağırlıklı olarak yığma taşlar var. Bu taşlardan göle inilirken kayma riski var, burada güvenli yürüyüş için beton üzerine ahşap patika yol yapıyoruz, bu yolun korkulukları da olacak. Dere üzerinde ahşap giydirilmiş çelik köprü yapılacak ve burada ziyaretçiler güvenli şekilde fotoğraf çektirebilecekler. Böylece gölün üst kısmında ahşap patika yürüyüş yolu yapılacağı 50 araçlık otopark alanı da oluşturulacağı, ziyaretçilerin otopark karşısındaki giriş alanından yürüyerek güvenli şekilde göle ulaşarak üst kısımda oluşturulacak iki seyir terasından göllerden üçünün panoramik olarak izlenebileceğini söylediler.

3 Milyonluk Proje

Yetkililer "2019 yılında da kayalara çelik saplamalı yol inşa edilecek. Mavigöl'den akan su ile Aksu Deresi'nin birleştiği noktada 9 metrelik köprü olacak. Orada da yine otopark yeri oluşturulacak olup Çalışmalar çerçevesinde yapılacak kır lokantası ve mescidin ise 2020 yılında tamamlanmasının planlandığını ve ayrıca bölgede beş çeşme yapılacağı belirtiliyor

Milli Park İdaresi Yetkilileri, çalışma dolayısıyla bölgenin ziyarete kapalı olduğunu, Eylül ayının sonlarında rahatlıkla gölü ziyaret edebilecekler ve bölgede yürütülen çalışmanın maliyeti 800 bin lira, aynı bölgede diğer yapılacak çalışmanın toplam bedeli ise 3 milyon liranın üzerinde olduğu, gerekli prosedürlerin ardından iş tesliminin Mayıs ayında yapıldığını, doğa şartları gereği bölgede bu tür inşaat çalışmalarının sadece yaz döneminde gerçekleştirilebildiğini söylediler.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Çevre HABERLERİ
  Gaziler Mahallesine 100 Tonluk Su D   Yaz Hazırlıkları Devam Ediyor
  Yağmursuyu Izgaraları Temizleniyor   Keşfedilemeyen Güzellik; ‘Hasan Tep
  Üst Geçit Çürümeye mi Terk Edildi?   Asfalt Çalışmaları Aralıksız Sürüyo
  Konakyanına Çocuk Oyun Parkı Yapıld   Çevre Düzenleme Çalışmaları Devam E
  Piraziz Belediyesinden Yeni Çocuk P   Orman Yoksa Biz de Yokuz
  Çıtlakkale Çocuk Parkı Açıldı   Annakkaya Sokak’ta Kapsamlı Çalışma
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Takvâ Elbisesi Yoksa…
İbrahim BALCIOĞLU

Kardeşim Muhtar Adayı
Mustafa K. NASUHOĞLU

Genç İşsizler…
Ahmed ÇITLAKOĞLU

İstanbul, İstanbul’dur…
Ahmet ÖZDEMİR

Sıcak, Sıcak, Çok Sıcak…
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

İstanbul'u Kaybetmemeliyd
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir