TDBF Festivali Uluslararası Marka Haline Geldi TDGF Genel Başkanı Menderes Demir, Genel Merkez binasında düzenlediği basın toplantısında Türk Dünyasına yönelik önemli ve kalıcı etkinlikler arasında yer alan 3. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Gala ve Ödül Töreninin İstanbul’da yapılacağını açıkladı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

TDBF Festivali Uluslararası Marka Haline Geldi

TDBF Festivali Uluslararası Marka Haline Geldi TDGF Genel Başkanı Menderes Demir, Genel Merkez binasında düzenlediği basın toplantısında Türk Dünyasına yönelik önemli ve kalıcı etkinlikler arasında yer alan 3. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Gala ve Ödül Töreninin İstanbul’da yapılacağını açıkladı.

Eklenme tarihi: 20.9.2018 11:06:34

Festivale Destek Veren Kurumlar

Geniş bir coğrafyaya yayılan ve engin kültüre sahip olan Türk milletinin öz ve kök değerlerini öne çıkarmak maksadıyla Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Olarak yaptığımız Türk Dünyası 3. Belgesel Film Festivali Gala ve Ödül Töreni 2-6 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek.

Festivali TC Kültür Bakanlığı başta olmak üzere TİKA, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Osmaniye Belediyesi, Öz Finans İş Sendikası, Gazeteciler Cemiyetleri, Basın Vakfı, İstanbul, Niğde Ömer Halisdemir ve Amasya Üniversiteleri destekliyor. Azerbaycan’dan Bakü Devlet ve İnce Sanat Medeniyet Üniversitesi, Kazakistan’dan Al Farabi, Kırgızistan’dan Kırgızistan- Türkiye Manas, Makedonya’dan Fon, KKTC Yakın Doğu Üniversitelerinin proje ortağı olduğu festivale TRT, ATV, TÜRKMENELİ TV, Genç TV, MERCAN TV, ORT, KANAL 60 gibi onlarca televizyon kanallarının yayın desteği vereceği açıklandı.

144 Belgesel Film Katılıyor

Festival her geçen yıl büyük ilgi görerek Uluslararası marka haline geldi. Türk Dünyası Belgesel Film Yarışmasına profesyonel ve öğrenci kategorilerinde 145 film müracaat etti. Belgeselin proje ortağı üniversite öğretim üyeleri ile profesyonel ön seçici kurul finale kalan filmleri belirlediler. Finale kalan filmler yine 8 ülkeden çok önemli yönetmenlerden oluşan ve Jüri Başkanlığını Azerbaycan’dan ünlü yapımcı yönetmen, TV Yöneticisi Vagif Mustafayev’in başkanlığında 3-4 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul’da toplanarak Türk Dünyası 2018 yılı belgesellerini belirleyecekler.

Finale Kalan Belgeseller Belirlendi

Finale kalan filmlerin ve Türk Dünyasından önemli Filmlerin gösterimleri İstanbul Üniversitesi’nin ev sahipliğinde sanatseverlerle 2-5 Ekim 2018 tarihlerinde buluşacak. Dereceye giren filmlerin gala ve ödül törenleri İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Birsel Konferans Salonunda yapılacak. Türk Dünyası Şölenine dönüşecek programa büyük ilgi bekleniyor.

Yurtiçi ve Yurtdışında Gösterilecek

Daha sonra dereceye giren filmler Türkiye- Niğde, Azerbaycan-Bakü, Kazakistan-Almatı, Kırgızistan-Bişkek, Özbekistan-Taşkent, Makedonya–Üsküp, KKTC Lefkoşa de proje ortaklarımız üniversiteler, sivil tolum örgütlerinin katkılarıyla sanatseverlere sunulacak.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Belgeselci Yazar İsmail Kahraman “Çalışmaları ve sosyal sorumluluk Projeleri ile kültür ve medeniyet tarihimize büyük hizmet eden Avrasya Gazeteciler Derneği Başkanı, TDGF Kurucu Genel Başkanvekili ve festivalin yürütme kurulu üyesi olarak görev yapmamın mutluluğu içinde kültür tarihimize hizmet etmenin gururunu yaşıyorum. Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz festivalde bambaşka bir heyecanı yaşıyoruz. İki yıl boyunca emek verdiğimiz festivalin 3.yılında bir marka haline geldiğini görmek bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Bizler de festivale katılan eserleri ve yarışmacılarının heyecanını gördükçe, adeta onlar gibi büyük bir heyecana kapılıyoruz” dedi.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  Bir Vapur Masalı Galası Yapıldı   Tirebolu Lisesi’nde Restorasyon Çal
  Tirebolu Siron Mantısı Birinci Oldu   Turgut Ural’a İlk Ödül Hakkari’den
  Çocuk Merkezi Eğitim Semineri Sona   TDBF Festivali Uluslararası Marka H
  İbrahim Can TRT’ye Veda Etti   Balkan Göçmenleri Bu Filmi Bekliyor
  Hanımeli Pazarına Yoğun İlgi   Göç Yolu 21 Eylül’de Vizyona Giriyo
  Kapıkaya Yayla Mescidi Dualarla Açı   Bölgesel Güç Şebınkarahisar'da!..
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Eğitim Sorunlarımız-3
İbrahim BALCIOĞLU

Barış mı İstiyoruz Yeni İ
Ahmet ÖZDEMİR

Yaşasın Devlet Babamız!
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Mustafa K. NASUHOĞLU

Sisdağı'ndaki Ev Yıkımı
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

İtirazım var Sayın Cumhur
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Kübranın Düğününü Yaptık
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Tirebolu Plaj Festivali
Barajda Göçük 2 Yaralı
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .
..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım