Geleceğin Türkiye’si Eğitim Raporu Açıklandı İlke İlim Kültür Eğitim Derneği, Geleceğin Türkiye’si Projesi kapsamında hazırlanan Geleceğin Türkiye’sinde Eğitim başlıklı raporunu kamuoyu ile paylaştı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Eğitim   

Geleceğin Türkiye’si Eğitim Raporu Açıklandı

Geleceğin Türkiye’si Eğitim Raporu Açıklandı İlke İlim Kültür Eğitim Derneği, Geleceğin Türkiye’si Projesi kapsamında hazırlanan Geleceğin Türkiye’sinde Eğitim başlıklı raporunu kamuoyu ile paylaştı.

Eklenme tarihi: 3.10.2018 11:02:25

İstanbul’da bir otelde düzenlenen Geleceğin Türkiye’si Projesi tanıtım toplantısı ve Geleceğin Türkiye’sinde Eğitim raporu sunumuna Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Musa Yıldız, MEB Başmüşaviri Necdet Subaşı, MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, İLKE Derneği Yöneticileri, STK temsilcileri ve çoğunluğu eğitimcilerden oluşan kalabalık bir dinleyici topluluğu katıldı.

Programda ilk sözü alan İLKE Mütevelli Heyet Başkanvekili Şükrü Alkan, bir fikrin inşasında geçmişin birikiminin önemine inandıklarını ancak bugünün de iyi analiz edilmesi gerektiğini belirterek bu şekilde güçlü bir perspektife sahip olunabileceğini söyledi.

Geleceğin Türkiye’si projesinin ilk raporu Geleceğin Türkiye’sinde Eğitim’in çok yoğun ve uzun bir çalışma neticesinde ortaya çıktığını belirten Alkan, raporu hazırlayan Yusuf Alpaydın başta olmak üzere emeği geçenlere ve toplantıya katılanlara teşekkür etti.

LÜTFİ SUNAR: BİLEN ANLAR, BİLMEYEN KORKAR

Projeyi tanıtmak için kürsüye çıkan İLKE Yürütme Kurulu Başkanı Lütfi Sunar, bir üniversitede “Türkiye’nin Toplumsal Yapısı ve Toplumsal Değişim dersleri verdiğini belirterek derslerden çıkan ana neticenin Türkiye’nin son iki yüzyıldır değişime daima hazırlıksız yakalandığı ve bir türlü çağı yakalayamadığı olduğunu ifade etti. Sunar “Bunun en önemli sebeplerinden birisi şimdinin peşinden koşmak, yaşanan farklılaşmaların temel kaynağını fark edememektir” dedi.

Problemleri geç tespit etmek kadar aynı zamanda hakkıyla ve doğru bir biçimde tespit edememek gibi bir problem de olduğunu ifade eden Sunar, Çoğu kez hazırlıksızlığımız ve bilgisizliğimizin problemin esas nedenlerini düşünmemiz için yeterli zamana sahip olamamamıza neden olduğunu söyledi. Sunar, şu ifadeleri kullandı:

“Problemlerin vaktinde ve hakkıyla teşhisindeki en önemli sorunlarımızdan birisi bizim çoğunlukla yüzümüzün geleceğe dönük olmamasıdır. Gölgemiz ile uğraşmaktan, hayaletlerle boğuşmaktan yaraları kaşımaktan mevut durumu konuşmaya ve geleceğe yönelik bir bakış kazanmaya bir fırsat bulamıyoruz. Geçmişi sırtımızı güvenle yaslayabileceğimiz hesabı verilmiş ve hâsılası toplanmış bir birikime dönüştürmeden yüzümüzü geleceğe dönemeyeceğimizi biliyorum. Bu anlamda ilk yapmamız gereken şey kendi düşünce ve medeniyet birikimimizle barışmak, geçmişi sırtımızda bir yük olmaktan çıkartıp, bize kimlik ve kişilik kazandıran bir imkâna çevirmektir.”

Buradan hareketle Geleceğin Türkiye’si projesini uygulamaya koyduklarını belirten Sunar, eğitim ile başladıkları rapor serisine yükseköğretim, yönetim, dış politika, iktisat, kültür politikaları, sosyal politikalar ve sivil toplum ile devam edeceklerini söyledi.

Bilenlerin anladığını, bilmeyenlerin korktuğunu belirten Sunar, proje kapsamında hazırladıkları raporlarda adalet, kuşatıcılık, tutarlılık, yapıcılık, teorik bütünlük, katılım ve istişare ile uygulanabilirlik ilkelerini gözettiklerini söyleyerek sözlerini tamamladı.

“EĞİTİM GİDERLERİNDE OECD ORTALAMASININ GERSİNDEYİZ”

Sunar’ın ardından hazırladığı raporu sunan Yusuf Alpaydın, eğitim sisteminin devam eden başlıca sorun alanlarının eğitim sistemindeki adaletsizlik, bireysel farklılıkların dikkate alınmaması, eğitim personelinin yetkinliği, İstihdam gibi sistemlerle olan uyumsuzluk, kalitenin arttırılamaması ve ülke insanına ve kültürüne uygun bir eğitim paradigmasının oluşturulamaması olduğunu söyledi.

Raporda kullandığı çeşitli istatistikleri aktaran Alpaydın, Türkiye’nin özel ile kamu kurumları öğrenme ortamları ve imkânları arasında en fazla farka sahip olan ülkeler arasında ve öğrenci başına harcanan eğitim giderleri bakımından OECD ülkelerinde en düşük sıralamaya sahip olduğunu kaydetti.

Alpaydın raporda eğitim politikalarının başlıca konuları olan eğitim felsefesi, eğitim programları, mesleki eğitim, özel eğitim sektörü, din eğitimi, öğretmen yetiştirme ve eğitim sisteminin yönetimi konularında 10-15 yıllık süreçte odaklanılması gereken politika ve stratejilerin neler olması gerektiğine dair sonuçları paylaştı.

Tespit ettiği sorunların çözümünü de aktaran Alpaydın, son olarak 2030 yılı hedef alınarak Türkiye’nin eğitimi için bir vizyon önerdi. Öneride şu maddeler yer aldı:

  • İnsani yetkinleşme odaklı eğitim anlayışı,
  • Tarihsel ve düşünsel derinliği olan eğitim programları,
  • Kalite güvencesini sağlayan okullar,
  • Liyakat sahibi okul liderleri,
  • Sürekli öğrenen ehil bir eğitimci kadrosu,
  • Yerinden ve okul merkezli bir yönetim anlayışı,
  • Adil bir performans değerlendirme ve teşvik sistemi,
  • Güçlü kurumsal iletişime sahip eğitim kurumları.

BAKAN YARDIMCISI SAFRAN: TEORİ VAR; UYGULAMA YOK

Sunumun ardından konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, eğitimle alakalı söylenebilecek her şeyin söylendiğini ifade ederek sorunları herkesin bildiğini kaydetti. Türkiye’nin eğitim konusunda örnek verilen ülkelerden farkının teorik bilginin yanında uygulamaya yer verilememesi olduğunu belirten Safran, tüm eğitim kurumlarında bunun sorun olduğunu söyledi.

EĞİTİM ENDÜSTRİYE ENDEKSLENİYOR

Safran, eğitimin içeriğinin endüstri ile endekslendiğini ancak eğitimin üretime dönüşmediğini belirtirken eğitime artı değer katmak için çalışmaların yetersiz kaldığını kaydetti.

Her konuda olduğu gibi eğitimde de mükemmeliyete tek taraflı yani maddi açıdan bakıldığını ifade eden Safran, mükemmeliyetin kemalate dönüşmesi yani hem maddi hem de manevi boyutunun ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı. Safran, “İnsanoğlu araçlarda zengin ancak amaçta fakirdir. Değişime ayak uyduramazsanız piyasa sizi dışarı atar. Türkiye’de zihniyet değişimine ihtiyaç var” dedi.

ÖĞRETMENLER EĞİTİMİN TEMEL BİLEŞENİDİR

Safran, “PISA’da gerilerdeyiz ancak bunda Suriyeli öğrencilerin de rolü var. Bu sınavı yapan merkez kayıtlı 15 yaş öğrencileri rastgele seçiyor; Doğu’da seçtiği çocukların bir kısmı ise Suriyeli. Onlar ortalamayı düşürüyor” ifadelerini kullandı.

Öğretmenlerin performansı konusunda da açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Safran, Türkiye’de öğretmenlerin iyi yetiştirilemediğini, eğitim fakültelerinde hocaların öğretmen yetiştirmek yerine akademik kariyerini yükseltmeye çalıştığını savundu.

Doğu ve Güneydoğu’daki öğretmenlerin mesleki becerilerini arttırma konusunda da yetersizlikler olduğuna değinen Safran, “Şırnak’a öğretmen gönderiyoruz ancak mesleki gelişimine katkıda bulunamıyoruz” dedi.

Safran, İLKE Derneği’ne ve Yusuf Alpaydın’a Geleceğin Türkiye’sinde Eğitim raporu için teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. Program, İLKE Mütevelli Heyeti Başkanvekili Şükrü Alkan’ın Bakan Yardımcısı Safran’a, Yürütme Kurulu Başkanı Lütfi Sunar’ın ise Yusuf Alpaydın’a hediye takdimiyle sona erdi.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Eğitim HABERLERİ
  Yeşil Okullar Projesi Başladı   Çocuklara Fırsatlar Verilmeli
  İletişim Fakültesi Yeni Stüdyo Yapı   Tirebolu’da Bakımlı Saçlar, Gülen Y
  GRÜ Makale Üretiminde Yükselişini S   Beykoz'da Kariyer Günleri başladı
  Oynuyoruz, Engellerimizi Aşıyoruz   Türkiye Dördüncüsü Alucra Mehmet Ak
  Başkandan Öğrencilere Destek Sözü!   Geleceğe Hazırlıklı Olmalıyız
  Karadere Öğrencilere Karne Verdi   Karabıçak Karne Sevincine Ortak Old
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Ramazan ve İnfak
İbrahim BALCIOĞLU

İSMMMO Seçimleri Üzerine.
Mustafa K. NASUHOĞLU

Söz Gümüşe, Sükût Altındı
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Çan Kulesi Ne Zaman Yıkıl
Ahmet ÖZDEMİR

Sıcak, Sıcak, Çok Sıcak…
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Aileyi Tehdit Gizil Tehli
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir