Kurugeriş Yayla Yolu Hikâyesi Tarihçi, Yazar ve Belgeselci İsmail Kahraman, Kurugeriş Köyünden başladığı yayla yolculuğunu Karaovacık Yaylasına kadar bu kez arazi aracı ile devam ettiriyor.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Kurugeriş Yayla Yolu Hikâyesi

Kurugeriş Yayla Yolu Hikâyesi Tarihçi, Yazar ve Belgeselci İsmail Kahraman, Kurugeriş Köyünden başladığı yayla yolculuğunu Karaovacık Yaylasına kadar bu kez arazi aracı ile devam ettiriyor,.

Eklenme tarihi: 3.10.2018 11:10:30

Asırlar önce Roma İmparatorluğu’nu dize getiren ve Alp Dağlarında filleri yürüten, Anıt mezarı Gebze’de olan Kartacalı ünlü komutan Anibal, “Ya bir yol bulacağız, ya bir yol açacağız” diyor.

Yollar, Yayla Yolları… Giresun dağlarında Belgesel çekiyorum. Yayla yollarındayız… En son 45 yıl önce Espiye Soğukpınar beldesi Kurugeriş Yolundan katırın sırtında yaylaya gittiğim yolu, bu kez arazi vitesli aracımızla gitmek üzere yağmurlu bir havada yola çıktık.

Kurugeriş köyü Kurugıran’dan geçerek Seydiköy üzerinden alim ve evliyalar mezarının bulunduğu Hambarcuk da Fatiha okuyup, Anduzcukda tuz ekme efsanesini hatırlayıp, Avluca sapağından geçip, Haciman çeşmesinde tıpkı 45 yıl öncesi gibi kana kana su içip, Kürünlü Yokuşundan bir zamanlar yayla göçlerinin konakladığı Düdül’e gelip, tarihi otçu göçü şenliklerini düşünüp belgesel çekiyoruz.

45 Yıl Önceye Yolculuk

Çekücek’deki kahvede kısa bir mola verip, kahveci kardeşimizden bilgiler alarak Balıklı Su ve Gıran Obuzundan geçip Tarıalanda yaşanan Yol hikayelerini dinleyip, tarihi taş döşeme yolda temsili yürüyüş yapmanın mutluluk ve huzurunu yaşıyoruz.

Uzun Arkuluda ve tarihi yayla yolundaki ağaçlar, buz gibi çağlayarak akan sular ve taş döşeme tarihi yollar. Bize bizi ve kendi hikayesini anlatıyordu boğaz ağzından. Sisli ve dumanlı havada çıktığımız Çayıryayla’da zaman durmuş sanki. 45 yıl geçmemiş, sanki her şey dün gibi. Katırlarla gelip mola verdiğimiz dere kenarındaki düzlük de yaşadığım hatıralar, sinema şeridi gibi gözümün önünden geçti.

Tarihi Karaovacık Yaylasına Yolculuk

Tarihi Karaovacık Yaylası’nda yaşadığım çocukluk hatıraları ve yayla pazarında yaşanan o güzel anılar… 45 yıl önce bir çok yayladan at ve katırlarla insanların akın akın Cuma Pazarına geldikleri günler.. Yayla Pazarında satılan meyve, somun ekmeği, dut kurusu, pestil, dondurma, oyuncaklar sadece seyredip üzüntülü eve döndüğümüz o çocukluk günleri… Keşke bir kez daha o günleri yaşayabilsek.

Yalak Oba Yaylası’nda yaptığım yayla evinin bahçesine diktiğimiz çam fidanları çoktan büyümüş, soğuk suyun yanındaki düzlük akıncak ve yalaklarda oynadığımız o güzel günler sinema şeridi gibi gözlerimin önümde canlandı. Halen Püllük obasında yaylacılık yapan Fadime bacımı ziyaret ederek, Ay Yıldızlı bardakta içtiğim manda sütünün tadı dillere destan, anlatılmaz ancak yaşanır..

Tarihi Kütüklük Mezarlığında Fatiha okuyarak yaylaya veda ederek Ericek Yolu üzerinden geri dönerek Kurugeriş Yayla Yolu hikayesini belgeselleştirmenin gönül huzuru içinde yaylaya veda ederek Espiye’ye dönüyoruz…

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  Ara Güler’in Ziyaretini İlk Ağızdan   Bir Yıldız Daha Kaydı; Ara Güler Ve
  Sadi Toygar Plaketle Ödüllendirildi   Harşit İsmi Tekrar Gündemde!
  Şüpheli Müfettiş Ağır Ceza'da Yargı   Aytekin Şenlikoğlu, Hizmete Talibim
  Bireysel Silahlanma Durdurulmalıdır   Değirmenler Mısır Öğütmeye Hazır
  Giresun Off-Road Ekibi, Zirveye Göz   Eynesil Dernek Başkanları Bir Araya
  Yaşamak Onların da Hakkı   Belediye Otoparkları Yoğun İlgi Gör
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Eğitim Sorunlarımız-3
İbrahim BALCIOĞLU

Barış mı İstiyoruz Yeni İ
Ahmet ÖZDEMİR

Yaşasın Devlet Babamız!
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Mustafa K. NASUHOĞLU

Sisdağı'ndaki Ev Yıkımı
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

İtirazım var Sayın Cumhur
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Kübranın Düğününü Yaptık
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Tirebolu Plaj Festivali
Barajda Göçük 2 Yaralı
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .
..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım