Kültüre Adanmış Bir Ömür Belgeselinin Galası Yapıldı Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen ‘10. İstanbul Edebiyat Festivali’ devam ediyor.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

Kültüre Adanmış Bir Ömür Belgeselinin Galası Yapıldı

Kültüre Adanmış Bir Ömür Belgeselinin Galası Yapıldı Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen ‘10. İstanbul Edebiyat Festivali’ devam ediyor.

Eklenme tarihi: 11.12.2018 12:25:31

10.12.2018 tarihinde, Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi Sultanahmet adresinde başlayan ve 6 gün sürecek festival kapsamında, TYB Şeref Başkanı D.Mehmet Doğan’ın yazarlığının 50. Yılı dolayısıyla hazırlanan “Kültüre Adanmış Bir Ömür” isimli belgeselin galası, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde yapıldı. D. Mehmet Doğan’ın arkadaşları, dostları, çalışma arkadaşları, gazeteciler, yayıncılar, yazarlar ve şairlerin tanıklıkları ve anılarından oluşan belgesel büyük ilgi gördü.

Hüseyin KeskinBelgesel gösterilmeden önce bir konuşma yapan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, bu sene 40. Yılını kutlayan Türkiye Yazarlar Birliğinin kültür sanat alanında çok önemli faaliyetleri gerçekleştirdiğini, kurucu ve şeref Başkanı olarak D. Mehmet Doğan’ın da kuruluşundan bugüne kadar bu hizmetlerde çok önemli bir yerinin olduğunu ifade etti.

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan da yaptığı konuşmada, “D. Mehmet Doğan kendisinden çok öğrendiğimiz öğrenmeye de devam ettiğimiz bir büyüğümüz, bir ak saçlımızdır. Yazdığı gibi konuşan, konuştuğu gibi yazan ve yazdığı konuştuğu gibi de yaşayan bir değerimizdir. Kendisine Allah’tan sağlıklı ve hayırlı ömürler diliyorum.”

10. İstanbul Edebiyat Festivali hakkında kısa bir bilgi veren TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, festival kapsamında, D. Mehmet Doğan’a vefa göstermek amacıyla bir belgesel hazırladıklarını ifade etti.

Mahmut BıyıklıBıyıklı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mehmet Akif Ersoy duruşlu, vefanın vücut bulmuş şekli, TYB’nin kurucu başkanı, Türkçenin yaşayan lügati saygıdeğer D. Mehmet Doğan ağabeyimizin 50.yılında sağlıklı bir ömür dilerim.”

Konuşmalardan sonra, D. Mehmet Doğan’ın, Kalecik’ten başlayan ve günümüze kadar gelen hayatının içindeki, çocukluk ve gençlik yılları, okul ve çalışma hayatı, yurt içi ve yurt dışı seyahatleri, eserleri, olaylara ve insanlara yaklaşımını anlatan belgesel gösterildi.

Katılımcıların büyük ilgi ile izlediği belgeselde konuşmacılar;  D. Mehmet Doğan’ın kültür, sanat, dil, edebiyat alanındaki çalışmalarına ve eserlerine vurgu yaptılar.

40. Yılına ulaşmış TYB’nin kurucusu olmakla iftihar ediyorum

Programın sonunda bir konuşma yapan D. Mehmet Doğan, “Marifet iltifata tabidir derler, hayatım boyunca hiç iltifat kabul etmedim, beklemedim, ummadım ama bunların hepsi birden bugün bana yapılacakmış. Bunu bir iltifat kabul ediyorum. Bizim anlayışımızda, gösteriş ve nümayiş yoktur. Ben, Mehmet Akif Ersoy gibi, “Sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir.” diyenlerdenim. Bütün yaptıklarımı bu çerçevede yapmaya, yazmaya çalıştım. Türkiye Yazarlar Birliği de bir anlamda bunun kurumsallaşması oldu, 40. Yılına ulaşmış bir kültür kurumu bir aydın kuruluşunun kurucusu olmakla iftihar ediyorum. 40 yıl benim için bir ödüldü, arkadaşlarım zahmet ettiler kendilerine teşekkür ediyorum. Diğer bir ödül bu belgesel oldu, emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum, sevgiler ve saygılar sunuyorum.” dedi.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  TRT'den İki Defa Dönen O Süper Şark   Ada İçin UNESCO Başvurusu Yapıldı
  Tirebolu’dan Viranşehir’e Kitap Des   Tirebolum Sergisi Başarıyla Yapıldı
  SEKA Camii Merdivenleri Yapılıyor   AB İnsan Hakları Film Günleri Sona
  Barış ve İnsan Hakları Hepimizin Ön   Kültüre Adanmış Bir Ömür Belgeselin
  Kütüphane Okuyucularını Ödüllendird   Haberin Ardındaki Gerçek yayınlandı
  Hat ve Tezhip Sanatçısı Ayten Tirya   Basın Mensuplarına Tabiat Parkları
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Akıllı Kişi Kimdir?
İbrahim BALCIOĞLU

O Adam Benim Babam
Mustafa K. NASUHOĞLU

AKP İl Başkanı
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Giresun’da Aytekin Şenlik
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Serencam-ı Dünya
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çalışan Gazeteciler Günü'
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Kübranın Düğününü Yaptık
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir