Harşitliler TBMM’ye Çıkarma Yaptılar Harşit Federasyonu yönetim kurulu ve Doğankent Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri Doğankent İsminin Harşit olarak değiştirilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir dizi temaslarda bulundu.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Harşitliler TBMM’ye Çıkarma Yaptılar

Harşitliler TBMM’ye Çıkarma Yaptılar Harşit Federasyonu yönetim kurulu ve Doğankent Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri Doğankent İsminin Harşit olarak değiştirilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir dizi temaslarda bulundu.

Eklenme tarihi: 20.2.2019 16:02:08

Harşit Federasyonu yönetim kurulunun yanı sıra İstanbul’da kurulu bulunan, Doğankent sosyal kültür yardımlaşma Derneği, Doğankent ve Çevre Köyleri Derneği, Çatak Köyü Derneği, Çatalağaç Köyü Derneği, Doymuş Köyü Derneği, Gökçebel Camii Derneği ve Bursa’da bulunan Doğankent sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneği, Söğütağzı Köyü Derneği başkan ve yöneticilerinden oluşan 25 kişilik bir ekip TBMM’de Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk, Kadir Aydın, Necati Tığlı ve Meclis İdari amiri Hasan Turan’ı ziyaret etti.

Federasyon Başkanı Temel Bilecen Doğankent isminin neden Harşit olarak değiştirilmesi gerektiği ve Harşit’in öncelikli sorunları ile ilgili hazırladığı dosyayı Plan ve Bütçe Komisyonu ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Komisyonu Türk Grubu Başkanı Giresun Milletvekili Cemal Öztürk’e teslim etti.

HALK DOĞANKENT İSMİNİ BENİMSEYEMEDİ

TBMM Ak Parti Grup başkanlığında gerçekleşen dosya teslimi sırasında konuşan Harşit Federasyonu Başkanı Temel Bilecen, “Sayın vekillerim, Doğankent’imizin sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile birlikte Doğankent isminin neden Harşıt olarak değiştirilmesi gerektiği ile ilgili bir çalışma hazırladık. Yaklaşık 7-8 yıldır yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda kurduğumuz federasyonumuz ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda Harşitliların Doğankent ismini çok da benimsemediğini, büyük çoğunluğunun Harşit isminin geri alınmasından yana olduğunu gördük. Harşit’in dışında çevre ilçeler hatta illerde de Doğankent isminden bilinirliğinin az olduğunu gördük. Doğankent isminin değiştirilmesinden yaklaşık 65 yıl geçti. Ancak halkımızın büyük çoğunluğu hala Harşit ismini kullanıyor. Bu amaçla çalışmamızın ilk adımını 12. Giresun Tanıtım Günleri’nde ‘Harşıt İsmini Geri İstiyoruz.’ imza kampanyası ile attık. Daha sonra sosyal medya üzerinden yaptığımız ve sadece Harşıtlıların katılabildiği anket sonucunda da % 83 gibi büyük çoğunluğun Harşit isminden yana olduğunu gördük.” dedi

HARŞİT GİRESUN İÇİN BİR MARKA’DIR

Hazırladıkları dosyanın; Harşıt’ın konumu, Harşıt İsminin Kısa Tarihçesi, Harşıt’ın Önemi, Harşıt Adı Neden Geri Verilmeli?, Harşıt’ın Öncelikleri, Doğankent Belediyesi Meclis Kararı ve İstanbul, Bursa ve Almanya’dan toplanan imzalardan oluştuğunu belirten Temel Bilecen, “13. Yüzyılda Güvenç Abdal’ın Harşıt vadisine yerleşmesi, Karadeniz’i işgal eden Ruslara Harşit Savunması ile dur denmesi, Tirebolu-Erzurum demiryolu projesi Harşıt adının sadece bir isimden ibaret olmadığını göstermektedir. Yapılacak doğru yatırımlar ve Harşit’in sorunlarının çözülmesi ile Harşit Giresun’un yükselen bir marka değeri olacaktır.” dedi.

ÇEVRE KÖYLER HARŞIT’A BAĞLANMALI

Harşıt isminin geri alınmasının çok önemli olduğunu, ancak sadece ismin geri alınması ile sorunların bitmeyeceğini belirten Bilecen, “Sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderlerimizle yaptığımız çalışmalar sonucunda Harşıt’ın öncelikli sorunlarına da dosyamızda yer verdik. Bu sorunları; Harşit vadisi demiryolu projesi, Tirebolu-Torul duble yol projesi, Tabiat parkında 2. aşamasının tamamlanması, Kavraz yayla yolunun Kazıkbeli’ne kadar tamamlanması, Gençlik merkezi ve kapalı spor salonunun yapılması, Harşit merkezine yakın çevre köylerin Harşit’e bağlanması, Yayla davalarının sonuçlandırılması, Elektriği olmayan yaylalara elektrik verilmesi, Harşit’in tarihi ve kültürel varlıklarının müzeleştirilmesi, Harşit savunmasının anıtlaştırılması, Harşit Vadisi’nin birinci derece turizm alanı ilan edilmesi olarak başlıklandırdık. Bu konularda da vekillerimizden destek bekliyoruz.” dedi.

PARTİ GRUBUNU İKNA ETMELİYİZ

Harşit Federasyonu’nun hazırladığı dosyayı teslim alan Giresun milletvekili Cemal Öztürk “Harşitlileri, Harşit’in sivil toplum kuruluşlarını bir arada görmekten çok memnun oldum. Bu birliktelik için öncelikle federasyon başkanımızı tebrik ediyorum. Harşit isminin geri alınmasın konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğimizden şüpheniz olmasın. Tüm Giresunlu vekillerimiz ile bir araya gelerek konuyu parti grubumuza taşıyacağız. Parti grubumuzu konu ile ilgili ikna ettiğimiz takdirde Harşit isminin değişmesi için gerekli çalışmaları bir an önce başlatmış olacağız. Dosyada sunulan Harşit’in öncelikli sorunları ile ilgili de hükümet programı çerçevesinde sorunları çözmeye gayret edeceğiz. Sizin sorunlarınızın birçoğu aynı zamanda ilimizin ve bölgemizin de sorunları. Takdir edersiniz ki bu sorunları bir anda çözmemiz mümkün değil.” dedi.

Harşit Federasyonu yönetim kurulu daha sonra TBMM İdari amiri Hasan Turan ve Giresun Milletvekillerimiz Kadir Aydın ve Necati Tığlı’yı da makamlarında ziyaret ederek Harşit isminin geri alınması ile ilgili hazırladıkları bilgilendirme dosyalarını teslim etti.

Abdullah Öner MERAL

Giresun Medya Platformu

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  19 Mayıs İstikbal Mücadelemizin Baş   Coşku ve Heyecanla Kutluyoruz
  Sadi Toygar’a Teşekkür Plaketi Veri   Tepkiler Sonuç Verdi; Belgesel İpta
  Öden, Hemşireler Gününü Kutladı   TİRDEF İftarı Zeytinburnu’nda Yapıl
  Bulancak Belediyesi artık e-devlet’   Giresun Camiası İftarda Buluştu
  Ramazan’da 120 Ülke ve Bölgedeyiz   Harun Şahin Yeniden Başkan
  Engelleri Birlikte Aşacağız   Giresun Medya Platformu Piknikte Bu
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Ramazan ve İnfak
İbrahim BALCIOĞLU

İSMMMO Seçimleri Üzerine.
Mustafa K. NASUHOĞLU

Söz Gümüşe, Sükût Altındı
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Çan Kulesi Ne Zaman Yıkıl
Ahmet ÖZDEMİR

Sıcak, Sıcak, Çok Sıcak…
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Aileyi Tehdit Gizil Tehli
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir