Arşivini Gelecek Nesiller İçin Saklıyor Türkiye'de önemli gördüğü olayların yer aldığı gazeteleri 46 yıldır muhafaza eden Seyfullah Çiçek, arşivinden gelecek nesillerin faydalanmasını istiyor.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

Arşivini Gelecek Nesiller İçin Saklıyor

Arşivini Gelecek Nesiller İçin Saklıyor Türkiye'de önemli gördüğü olayların yer aldığı gazeteleri 46 yıldır muhafaza eden Seyfullah Çiçek, arşivinden gelecek nesillerin faydalanmasını istiyor.

Eklenme tarihi: 21.2.2019 14:07:42

İstanbul`da yaşayan 69 yaşındaki Çiçek, 1973 yılında İsmet İnönü`nün vefat haberinin yer aldığı "Paşa`yı toprağa veriyoruz" başlıklı Hürriyet gazetesiyle arşive başladı. Sonraki yıllarda Çiçek, Tansu Çiller`in Başbakan seçilmesine ilişkin "Müthiş Zafer" başlıklı Hürriyet gazetesi, PKK`nın elebaşı Abdullah Öcalan`ın yakalanmasının yer aldığı "Kanlı eller artık kelepçeli" başlıklı Akşam gazetesi, 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar`ın vefatının yer aldığı "Milletçe başımız sağ olsun Bayar, Umurbey`de" başlıklı Yeni Düşünce gazetesiyle arşivini devam ettirdi.

Giresun`un Görele ilçesinden gönderilen gazeteleri de arşivlemeye başlayan Seyfullah Çiçek, ilçesinde önemli gördüğü olayların yer aldığı çok sayıda gazeteyi bugüne kadar muhafaza etti. Sesli arşiv de tutan Çiçek, 12 Eylül 1980 darbesinde radyo yayınıyla okunan bildirileri de bir kasede kayıt yaparak arşivine koydu.Seyfullah Çiçek, yaptığı açıklamada, tarih bölümü mezunu olduğunu belirterek arşiv yapmaya meraklı olduğunu söyledi.

1973 Yılından İtibaren Biriktiriyor

Önemli gördüğü olayların yer aldığı gazeteleri 1973 yılından itibaren biriktirmeye başladığını ifade eden Çiçek, "Birinci ve ikinci boğaz köprülerinin açılışı, İsmet İnönü`nün vefatı, Galatasaray`ın UEFA Kupasını kazanması gibi birçok önemli olayın yer aldığı gazeteleri şu ana kadar sakladım." dedi. Çiçek, memleketi Görele ilçesinin gazetelerini de biriktirdiğini dile getirerek ilçenin 25-30 yıllık tarihinin yer aldığı gazeteleri muhafaza ettiğini aktardı.

İstanbul`da memur olarak görev yaparken 1992 yılında Görele`den posta ile kendisine gelen yerel gazeteyle arşive başladığını anlatan Çiçek, o tarihten bu yana önemli gördüğü olayların yer aldığı yerel gazeteleri sakladığına işaret etti.

"İsteyenler Arşivimden Yararlanabilir."

Çiçek, memleketten gelen her şeyin değerli olduğunu dile getirerek "Bu gazeteler memleketten gelen bir armağan, ben bu armağanı gözümden esirgedim, muhafaza ettim. İsteyenler arşivimden yararlanabilir. Ben bunları mezara götürmek için değil insanlar yararlansınlar düşüncesiyle muhafaza ediyorum." diye konuştu.

"Gazetelerin Bambaşka Bir Büyüsü Var"

Dijitalleşmenin yaygınlaştığına dikkati çeken Çiçek, "Gazetelerin bambaşka bir büyüsü var. Kokusu, eline alıp okumak bana bambaşka bir haz veriyor. Tabii ki dijitalleşme olsun, teknoloji zaten yerinde durmuyor, dijitalleşmeye sıcak bakan biriyim ama yine de bir gazeteyi insanın eline alıp okuması, kokusunu alması başka bir olay." dedi.

"Üniversiteye Bağışlayabilirim."

Seyfullah Çiçek, gelecek nesiller için şu an muhafaza ettiği gazetelerin çok değerli olacağını belirterek "Binlerce senedir birçok millet, medeniyetler gelmiş, nasıl bugüne kadar belgeleri kalmışsa elbette bunlar da kalacak. Bunları üniversiteye bağışlayabilirim. Bu arşivden gençler yararlansın bu da bir tarihtir." değerlendirmesini yaptı.

Darbenin Radyo Yayınlarını da Kaydetti

Çiçek, gazetelerin yanı sıra 12 Eylül 1980 darbesine ilişkin bildirilerin okunduğu radyo yayınlarını da gelecek nesiller için sakladığını kaydederek "O zamanlar bildiri yapılırdı, şu saatte dışarı çıkılacak, hastası olanlar şu numarayı arayacak, ekmek şuradan verilecek, ben de o zaman geçerdim radyonun başına kayıt yapmaya başlardım. O yayınları da kasede çekerek arşivledim." diye konuştu.

Kaynak: TRT Haber 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  Hayati İnanç Bulancak’a Geliyor   Ozan Arif İsmi Yaşatılacak
  Bağlama Kursuna Yoğun İlgi   Cumhurbaşkanımıza Doğum Günü Hediye
  Arşivini Gelecek Nesiller İçin Sakl   Karabörklü Gençler Sıla-i Rahim Yap
  15 Temmuz Şehidinin Annesine Vefa   Vatandaşlardan Sanata Büyük İlgi
  Harşıt’ın Yigitlerine Klip Çe   Ortaokullarda Kitap Kurdu Yarışması
  Giresun Tarihi Sergilendi   Görele Modern Kütüphaneye Kavuşuyor
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Ezan İslamın Sesidir
İbrahim BALCIOĞLU

O Adam Benim Babam
Mustafa K. NASUHOĞLU

Bektaş Kar Festivali Yapı
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Liderler, Amirler Hata Ya
Ahmet ÖZDEMİR

Hey TRT, Sağlıkta Nereye!
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çanakkale Zaferinin Gizle
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Kübranın Düğününü Yaptık
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir