Turizmin Problemleri Tartışıldı Giresun ve Karadeniz ruhu, kültürü, tarihi, doğası ve turizmi, ‘Turizm ve Kültür Rotası’ programında Giresun Medya Platformu seyirciler ile buluştu.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Turizmin Problemleri Tartışıldı

Turizmin Problemleri Tartışıldı Giresun ve Karadeniz ruhu, kültürü, tarihi, doğası ve turizmi, ‘Turizm ve Kültür Rotası’ programında Giresun Medya Platformu seyirciler ile buluştu.

Eklenme tarihi: 25.2.2019 11:30:21

Mavi Karadeniz Televizyonunda her Cuma saat 19.00-21.00 saatleri arasında Sadi Toygar ve Metin Ruşen sunumu ile yayınlanan  ''Turizm ve Kültür Rotası'' programının final konukları Giresun Medya Platformu yönetim kurulu üyeleri Aydın Kömürcü, Ali Kaplan. Kazım Karaçoban ve Ahmet Gedik oldu.

Programda, yerel seçimler, turizm ve eğitim konuları gündeme getirilerek çözümü noktasında değerlendirmeler de yapılarak bölgenin turizm sektörünün gelişmesi için neler yapılması gerektiği hakkında görüşler paylaşıldı.

Bölgeyi çok iyi bilen Yerel medya olarak görüş ve düşüncelerini paylaşan program konukları olan Giresun Medya Platformu üyeleri özetle yaptıkları konuşmalarda ; ‘’Giresun ve ilçelerinin tarihsel geçmişe sahip, birbirinden farklı nitelikleri barındıran çok farklı medeniyetlerin yaşayarak, izler bıraktığı kültürel mekânlara sahip durumdadır ve kültür turizmi açısından dikkatle ve özenli bir şekilde değerlendirilerek turizm potansiyeli ortaya çıkarılmalıdır.

Uluslararası EMİTT Turizm Fuarında Giresun hak ettiği şekilde tanıtılmayarak turizm potansiyelini ortaya çıkaracak bir hamle yapılmamıştır ve hayal kırıklığı yaratmıştır. Giresun ve ilçeleri, yaylaları ve kültür varlıkları ile tarihi, mimari, dini, kültürel, sanatsal ve estetik özellikleri ile turizm potansiyelleri olan bir bölgedir. Tarihi ve kültürel zenginliklerinin korunması ve geleceğe taşınmasında bazı sorunların olması Giresun Turizmi açısından eksiklik olarak görülmektedir. Ayrıca ilçelerde yaşayan halkın turizmle ilgili yeterli farkındalığa sahip olmaması ve önemini bilmemesi de turizme gereken değeri de düşürmektedir.

Ordu-Giresun Hava Limanı açılması ile ulaşım konusunda rahatlama olmak ile birlikte Giresun’u iç Anadolu ve Akdeniz’e bağlayan Eğribel Tünel projesinin henüz bitmemesi turizmden beklenen hedefe ulaşılamadı. DOKAP gibi kurumların bu bölgeye yönelik turizm ve kalkınma faaliyetleriyle ilgili plan ve projelerinin yeterli olmaması da eksiklik olarak göze çarpmaktadır.

Turizmi ve eğitimi geliştirmenin yolu olarak Giresun Üniversitesi başta olma üzere İstanbul ve diğer şehirlerde olan STK’lar, iş dünyası, akademisyenler ve kanaat önderleri ile istişare yapılarak sempozyum, kongre, panel, çalıştay ve benzeri etkinliklerin yapılması ile birlikte güçlü bir şekilde fuarlara katılmak yararlı olacaktır.

Turizm konusunda bölgeye yönelik özel sektör ve devlet destekli yatırımların az olması da gerekçe gösterilebilir. Giresun ve ilçeleri Kültür turizmi açısından oldukça elverişli bir durumdadır. Fakat bu potansiyelin günümüzde turistik anlamda yeterli düzeyde değerlendirildiğini söylemek oldukça güçtür. Özel olarak Giresun ve ilçelerinde kültür turizmi açısından değerlendirilebilecek düzeyde potansiyel bulunmaktadır.

Bunun için turizm planlamasının yapılması, bölgede turizm faaliyetlerinin canlandırılmasına dönük olarak çalışmaların hızlandırılması, kültür turlarının düzenlenmesi için gerekli olan gayretlerin sarf edilmesi, işadamlarının destekleriyle turistik yatırımların artırılması ve turistik altyapının geliştirilmesi önem arz etmektedir.

Eğitim alanında hem Çamoluk, hem de Çanakçı ilçelerinde Meslek Yüksek Okulu yapılması için inşaatı biten binaların eğitime camiasına kazandırılması gerektiğini belirtilerek yetkililerin bir an önce bu soruna çözüm bulması gerektiğini söylediler.

Yerel Seçimler

Biz Giresun Medya Platformu olarak farklı fikirlerin üretilmesi kadar topluma aktarılması da önemlidir. Bu sebeple medya faktörü insanların düşünce katkılarını yansıtmada etkin rol almalıdır. Bu amaçla hem televizyon programları gerçekleştiriyoruz, hem de haber kaynaklarımızı diğer basın yayın kuruluşlarına aktarmada köprü vazifesi kuruyoruz.

Giresun Medya Platformu olarak, geçtiğimiz yılda medya olarak kamuoyunu hem sosyal medya hesaplarından, hem da yazılı ve görsel medya araçlığı ile iletişim anlamında başarılı bir şekilde aydınlattığımızı düşünüyoruz Basın dünyası olarak STK’ların içinde bulunduğu topluma çeşitli açılardan katkıda bulunabileceklerini göstermiş bulunuyoruz. Ayrıca yerel seçimlere yönelik tavrımız hangi siyasi partiden olursa olsun hemşerilerimizin yanındayız.

"Turizm Dayanışmayı Gerektirir"

Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar, diğer alanlarda olduğu gibi sonuç olarak Turizm alanında da daha fazla dayanışma içinde olunması gerektiğini kaydederek "Yerel yönetimlerin, turizmcilerin, sivil toplum örgütlerinin dayanışmasına devlet daha fazla katkı yapmalı. Yerel yönetimlerin turizmde etkin kararlar alması için düzenlemeler yapılmalı. Söz hakkı ve gücü artırılmalı. Giresun dışında yaşayan Giresunluların görüşleri alınmalı, istişare edilmeli, İstanbul’da paneller ve sempozyumlar düzenleyerek yol haritası çizerek hedef belirlenmelidir

Giresun ve ilçelerinin gündemi ile ilgili konuların da ele alındığı ve değerlendirildiği program sonunda Giresun Medya Platformu üyeleri program yapımcıları Sadi Toygar ve Metin Ruşen’e teşekkür ettiler.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  19 Mayıs İstikbal Mücadelemizin Baş   Coşku ve Heyecanla Kutluyoruz
  Sadi Toygar’a Teşekkür Plaketi Veri   Tepkiler Sonuç Verdi; Belgesel İpta
  Öden, Hemşireler Gününü Kutladı   TİRDEF İftarı Zeytinburnu’nda Yapıl
  Bulancak Belediyesi artık e-devlet’   Giresun Camiası İftarda Buluştu
  Ramazan’da 120 Ülke ve Bölgedeyiz   Harun Şahin Yeniden Başkan
  Engelleri Birlikte Aşacağız   Giresun Medya Platformu Piknikte Bu
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Ramazan ve İnfak
İbrahim BALCIOĞLU

İSMMMO Seçimleri Üzerine.
Mustafa K. NASUHOĞLU

Söz Gümüşe, Sükût Altındı
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Çan Kulesi Ne Zaman Yıkıl
Ahmet ÖZDEMİR

Sıcak, Sıcak, Çok Sıcak…
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Aileyi Tehdit Gizil Tehli
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir