Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa İbrahim BALCIOĞLU Yazıları
Bu Kadar Yüzsüzlük Olur mu?
İbrahim BALCIOĞLU

Türkiye’nin en büyük akademik odası olma iddiasında bulunan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) 2020 yılı aidatlarını 480 Liradan 750 Liraya çıkararak 2019 yılına göre %56 zam yapmış oldu. Bu durum beklendiği gibi meslektaşlar arasında infial etkisi yaptı. Esasında bu beklenmeyen bir gelişme değildi. Muhasebeciler ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler her yıl ödedikleri bu aidat yanında kazancının % 1’i oranında bir aidat daha ödüyorlardı. Zarar edenler bile bu aidatı en az maktu aidat kadar yani 750 Lira ödüyorlardı. Bu haksız aidata meslek camiasından sesler yükseliyor ama bir şey yapılamıyordu. 1990 yılında çıkan yönetmelikler o günün şartlarında kimsenin dikkatini çekmemiş olacak ki itiraz edilmemiş edildiyse de kanuna uygun kabul edilmişti.

Ancak geçtiğimiz yıllarda bir meslektaşımız ve onun kurduğu sendika bu konuda 2015 yılında yapılan yönetmelik değişikliğini esas alarak nispi aidatın yasal olmadığı iddiasıyla dava açınca işler karıştı. İlk etapta yürütmeyi durdurma kararı alan meslektaşımız daha sonra 4-5 yıl süren dava nihayet sonuçlandı. Doğrusu biz 30 yıldır kanunsuz bir aidat ödüyor ve odalar da bunu cömertçe harcıyorlardı. Kanun değişikliği için yapılan birkaç teşebbüs de bizim tarafımızdan boşa çıkarılınca oda yöneticileri ne yapacağını bilemez hale geldiler. Nihayet 2019 yılı içinde yapılan oda genel kurullarında bu aidatın alınmayacağı istenmese de kabul edilmek zorunda kalındı.

Ancak bol bol aidat tahsil edip bunu bol bol harcayan, adeta üye aidatları ile hovardalık yapan oda ağaları bu kez aidatları artırarak bu açığı kapatma yoluna gittiler. 480 lira olan aidat %56 artırılarak 750 liraya yükseltildi. Bu da meslektaşlar nezdinde kabul görmedi ve yüksek sesle itirazlar yükseldi. Bunun üzerine tekrar toplanan İSMMMO yönetim kurulu bu kez aidatı 690 liraya indirdi. İndirdi ama bunu da hiç yüzü kızarmadan “2020 yılı oda aidat gelirleri söylendiği gibi artmamış tam tersi toplamda yaklaşık %19 oranında düşmüştür”  diyebilmiştir. Bu halde bile artış oranı % 43,75 oldu. Düşme bunun neresinde?

5786 sayılı yasa ile yapılan değişiklikler sırasında mesleği yapmayan veya başka işlerle iştigal eden, kamuda çalışan, mesleği bağımlı yapanlar düşünülerek üye aidatlarını % 50 düşük ödemelerini öngörmüş bu konuda da değişiklik önerisi yapmıştık. Bu değişiklik yasanın 16 maddesinin d bendinde yapıldı ama at cambazları ne ettiyse etti bağımlı çalışan meslektaşlarımızı bu mesleği yapıyor diyerek kapsam dışında kabul ettiler. Meslektaşlarımız da ilerde bu çalışma süreleri YMM’lik için lazım olur kaygısıyla buna itiraz etmediler/edemediler. Onlardan da tam aidat almayı başardılar. Alınan yeni kararda bu arkadaşlarımızdan 690 yerine 460 lira alınması kararlaştırıldı. Burada geçen yıla göre 20 Lira bir düşüş var ama bunların zaten 345 Lira ödemeleri gerekmez mi?

Tabi esas yalan oda yöneticilerinin çoğunluğunu oluşturan İstanbul Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Birliği’nin bildirisinde ortaya konan şu ifadede “İstanbul Mali Müşavirler Odası diğer akademik meslek odalarından farklı olarak çalışmalarının ve bütçesinin %80’nini eğitime ayırmaktadır. Dünyada ve ülkemizde bunun başka bir örneği yoktur.” Oysa cümle alem biliyor ki oda bütçesinin %4-8’i arasında bir rakam eğitim giderleri için ayrılıyor. 2018 gerçekleşen gelir tablosunda bu oran nerdeyse % 3 olmuş. Acaba yanlış mı diye kontrol ettiğimiz de bunun % 3,5 olduğunu görüyoruz. Bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün olur, derler ya tam o hesap. Nerede bu %80? Bunu bize hem bu birlik yöneticileri hem de oda yöneticileri gösterse de biraz da bizim yüzümüz kızarsa. Ama nerede?


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 1/18/2020 3:14:52 PM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İslam Sosyal Hayatta Görü
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Yıkım Sırası Yayla Evleri
İbrahim BALCIOĞLU

Bu Kadar Yüzsüzlük Olur m
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Tatil Karnesi
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım