Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Recep ŞAHAN Yazıları
Hz. Peygamber ve Çocuk
Recep ŞAHAN

Allah Rasûlü(sav)’nü Kur’an bize rol model olarak tanıtır. (Ahzab 21) Yani Efendimiz örneğimizdir. Hayat rehberimizdir. İslamî manadan nasıl bir hayat yaşayacağımızı müşahhas olarak ondan öğreniyoruz. Sahabe dediğimiz onun arkadaşları hayatı ondan görerek ve yaşayarak öğrendiler. Güzel ahlakı ondan öğrendiler. Zaten Kur’an onun için “büyük bir ahlâk üzeresin” diye bahseder (Kalem 4).

Allah Rasûlü, gözümüzün nuru, göz aydınlığımız çocuklarla(Furkan 74) alakalı olarak da model insan olarak karşımıza çıkıyor. Onun çocuklara karşı davranışını şu şekilde özetlemek mümkün:

  1. Çocukları çok severdi
  2. Çocuklara değer verirdi
  3. Çocuklara güvenirdi
  4. Çocukları dinlerdi
  5. Çocuklarla şakalaşır, oyun oynardı
  6. Kız-erkek ayrımı yapmazdı

Birkaç misal verelim:

1-Akra’ b. Habis ismini bir adam Allah Rasûlü’nün torunu Hasan’ı sevip öptüğünü görünce ve şaşırdı. Ey Allah’ın Rasûlü siz çocuklarınızı öper misiniz? diye sordu. Allah Rasûlü de “evet biz çocuklarımızı öperiz” diye cevap verdi. Bunun üzerine Akra’ b. Habis, Benim on çocuğum var ve ben hiçbirisini öpmedim” dedi. Allah Rasûlü şöyle cevap verdi: “Şayet senin kalbinden Allah merhameti söküp atmışsa ben ne yapayım, merhamet etmeyene merhamet edilmez” (Buharî, Edeb, 18; Müslim, Fedâil, 65)

2- Hz. Peygamber zamanında mescide/camiye cemaate kadın ve çocuklar da gelirlerdi. Bu sebeple bazen mescitte çocuk ağlamaları da olurdu. Çocukların ağlamasına ve annesinin de üzülmesine dayanamazdı. İşte bir sabah namazında ilk rekâtta her zamanki gibi kıraati uzun tutan Allah Rasûlü(as) ikinci rekâtta her zamankinden farklı olarak kıraatini kısa tuttu. Namazdan sonra bunun sebebini soran cemaate, “bir çocuğun ağladığını duydum, annesine sıkıntı vermeyeyim diye namazı kısalttım” dedi.

3- On yaşındayken annesi Enes’i Allah Resulüne getirerek onun hizmetine verdi. Enes tam on sene Efendimizin hizmetinde bulundu. Bir keresinde Efendimiz onu bir yere gönderdi. Ama Enes bir türlü dönmemişti. Efendimiz bir bakıyor ki Enes yolda çocuklarla oyuna dalmış. Hz. Enes Allah Resulünün birden ensesinden tuttuğunu gördü ve ona doğru baktı. Efendimiz gülümsüyordu. Ey Enescik! Gönderdiğim yere gittin mi? dedi. Küçük Enes, evet şimdi gidiyorum Ey Allah’ın Rasûlü dedi ve gitti.

Hz. Enes daha sonraları yaşadığı bu tatlı hatırayı anlattıktan sonra sözlerine şöyle devam etti: Allah Rasûlü’ne on sene hizmet ettim. Her işim onun arzu ettiği şekilde olmuyordu. Yaptığım bir şey için ”bunu niye böyle yaptın?” Yapmadığım bir şey için de ”niye şöyle yapmadın?” demedi. Rasûlüllah beni ne dövdü, ne bana kötü bir laf söyledi ne de yüz ekşitti. Bir kere bile bana öf demedi. Beni hiçbir zaman ayıplamadı.

4-Bir keresinde Allah Rasûlü(sav) torunları Hasan ile Hüseyin’i sırtına bindirmiş atçılık oynuyorlardı. İşte tam bu sırada Hz Ömer çıkageldi. Hz. Ömer “ne güzel bineğiniz var” dedi. Bunun üzerine Allah Rasûlü de ne güzel süvarileri var cevabını vererek torunlarına iltifat etti.


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 10/27/2020 11:07:11 AM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hz. Peygamber ve Çocuk
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Özel İdare Genel Sekreter
İbrahim BALCIOĞLU

Murtad Deresi Menfezinde
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Cem Küçük ve Sisdağı Yayl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Yüreğimde: İnce Sızı*
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Bir Doğankent Nostaljisi…
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım