Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Misafir Yazar Yazıları
Yok Mudur İnsanlarımızı Yoksulluğa Mahkûm Etmemenin Çaresi?*
Misafir Yazar

Kaç gündür bu soruyu yüzlerce kez sorup duruyorum kendime. Oysa cevaplarını adım gibi biliyorum. Ama kör olsun şu çaresizlik, insanın elinin kolunun bağlı olması, her akşam binbir umutla haberleri dinleme alışkanlığı... Dolup dolup taşıyorum, yazmayayım diyorum, mutlaka görmesi gerekenler görüyordur, bilmesi gerekenler biliyordur diyorum... Ama yok... Görmesi gereken gözler kör olmuş, bilmesi gereken akıllar bağlanmış. Vicdanım sızlıyor, yüreğim yanıyor. Sen değil miydin diyorum kendime; “ Mutluluk Bir Halk Gülüyorsa Mutluluktur” diyen. Oysa halkım gülmüyor, mutlu değil. Yarınını kestiremiyor, çaresizlik gözbebeklerinde anbean büyüyor, sanki bu başımıza musallat olan virüsle yarışıyor.

Kurtuluş Savaşı yıllarında ve 1930 dünya ekonomik krizi yıllarında, bu halk çok fakirlik çekti. Hepimizin dedelerinin anılarında, onlarca yürek burkan hikâyelerini dinledik. Darı güdinesinden ekmek yapıldığını, ayaklara çarık dahi bulunmadığını, büyük analarımızın çuvaldan don yaptıklarını, bebelerin besinsizlikten kırıldığını... Evet, bu halk o zor günlere göğüs gerdi, ama bir gerçekle... Herkes aynı koşulu yaşıyordu, herkes açtı, açıktı. Nimette de külfette de eşit olmanın dayanışması vardı. Ya şimdi... Ya şimdi diyebilecek miyiz tüm halk olarak eşit koşuldayız, hepimiz açız, hepimiz fakiriz diye...

Demez mi şimdi bu salgın yüzünden, ücretsiz izine çıkarılan, çalıştığı iş yeri kapandığından işten çıkarılan, sokakta simit satamayan, gündelik yevmiyeye çıkamayan, evlere temizliğe gidemeyen, ücreti kesilen öğretmen, dükkânını kapatan çaycı, berber, lokantacı bilumum alınteri ve emeğinden başka geçim kaynağı olmayan binler, yüzbinler, milyonlar; bizim suçumuz nedir diye? Evet, bu halk Nimette ve Külfette eşitlik bekliyor, hem de şimdi.

Günlerdir içimi yiyip bitiren sancıyı dökebildim sonunda… Peki, yok mudur bu karabasanda benim sorumluluğum? Yok mudur 2500 nüfuslu bir ilçe belediye başkanı olarak benim yapabileceğim? Bulunmuyor mu, bu coğrafyanın toprağında büyüyüp öğretmenlik, avukatlık yapmış Tuncay Kasım‘ın bir külfeti? Tabii ki var... Halk ormanında bir ağaç olmaktan onur duyduysam şimdiye kadar, omuz omuza yürüdüysem bunca yıl onunla, öncelikle ben bu külfeti paylaşmalıyım halkımla. Bu doğrultuda her ramazan ayında Çanakçı Belediyesince hazırlanan Ramazan Gıda Paketi hayatın normal akışına dönmesine kadar her ay hazırlanacak ve halkımıza ulaştırılacaktır. Her ay bu yardım kolilerine Belediyeden aldığım maaşımın tamamı eklenecektir. Belediyede çalışan tüm personelim ve ben de dâhil olmak üzere bağında bahçesinde çalışamayacak kadar hasta ya da yaşlı olan tüm halkımızın işleri bizzat üstlenilecektir.

Ve son sözümdür: Demir erir, güneş kararır; ama bu halkın sırtından mallarına mal, zenginliklerine zenginlik katanlar, bilin ki şimdi açlıkla, fakirlikle yazdığımız bu defter bir gün mutlaka açılacaktır... Mutlaka Açılacaktır...

*Tuncay Kasım Çanakçı Belediye Başkanı


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 3/29/2020 2:18:31 PM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İmamlar ve Doktorlar
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Kıyamet Alâmeti Koronavir
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa K. NASUHOĞLU

Biz Bize Yeteriz Türkiye’
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

covid19: globalizmin sonu
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Yok Mudur İnsanlarımızı Y
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım