Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Misafir Yazar Yazıları
Bir Doğankent Nostaljisi…*
Misafir Yazar

Doğankent'in en hareketli mahallesiydi, doğup büyüdüğüm mahallem. Öyle ki akşam saat 18.00 den sonra evinde akşam yemeğini yiyen resimde şu an virane görünen binalarda bulunan marketlerden alış verişini yapar, kahvehanelerin kapısında hararetli sohbetlere eşlik eder, yine o virane binalarda o dönemlerde bulunan manavdan sebzesini alır bizim lokantada gece çorbasını ya da ızgarasını yemeden evine dönmezdi. Çok hareketliydi bizim oralar çoookk, lokantanın kapısına oturup karşıda bulunan durak kahvehanesinde Mustafa’nın enfes çayını içmek, gelenle geçenle sohbet etmek, Ekrem Ünlü amcam ve Leyla ablamın Doğankent’in tarihiyle ilgili derin bilgilerinden faydalanmak güzeldi. Muttalip hocamın bakkalından bi koşu para bozdurmak, İbrahim Öztürk amcanın ve İmamoğlu’nun fırınından lokantaya poşet poşet ekmek almak çok güzeldi.

Çocukluğumda derlerdi yukarıdan bir taş koparsa çok canlar yanar diye oturduğum mahalle için. O zamanlardan beri herkes bir öneri sunar lakin hiç bir önlem alınmazdı yukarlardan gelme riski taşıyan kayalıklar için. Hatırladığım kadarıyla iki ya da üç kez de kopan taşlar evimizin karşı tarafındaki fırın ve iş yerlerini yıkıp iş yerlerinin içine kadar girmişti. İşte şimdi riskli görülen yerler belirlendi ve ilk adım olarak binalar boşaltıldı, bize hayırlısı demek düşer. Çocukluğum, gençliğim hatta tüm anılarım o mahallenin her sokağında anlam bulmuştu. Bugün; yaşanan afet nedeniyle o çerçevesi sökülmüş ve boşaltılmış binaları görünce içim cız etti. Komşularımızın her birinin bir yere gittiğini görmek, mahallemin ıssızlaşması beni çok duygulandırdı. Her şehrin bir hafızası var, alışkanlıkları var; cana yakın bölgeleri var. Şehir neredeyse yüz yıla yakın merkez olarak bu mahalleyi seçmişti. Karşı binalar için yıkılma kararı olsa da, bu nedenle işletme ve evler boşaltılmış olsa da şehrin merkezi geçmişte olduğu gibi hep resimdeki bu mahalle kalacaktır. Şehrin hafızasıyla oynamaya kalkılmamalı. Benim üzüntüm 40 yıllık komşularımın mahallemden taşınmak zorunda kalması olmuştur. İlçede belli ki ilerde birçok değişiklik olacak bende bu şehrin bir sakini olarak takipte olacağım. Umarım güzel şeyler yapılır bizler de alkışlarız. Lakin söylenenle yapılanlar arasında uyumsuzluk olursa işte o vakit bu durumun sorumluları kendisini ilçe sakinlerine nasıl anlatır merak ediyorum.

Bakalım Mevla’m neyler neylerse güzel eyler diyelim ve bekleyip görelim. Kalın sağlıcakla.

*Kamil Patan- Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 10/25/2020 6:29:17 PM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hz. Peygamber ve Çocuk
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Özel İdare Genel Sekreter
İbrahim BALCIOĞLU

Murtad Deresi Menfezinde
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Cem Küçük ve Sisdağı Yayl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Yüreğimde: İnce Sızı*
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Bir Doğankent Nostaljisi…
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım