Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Fatma UĞURLU Yazıları
Bulancak, Çantada Keklik mi?
Fatma UĞURLU

Yeni bir Milletvekili seçimi daha kapıya dayandı. 7 Haziran 2015 Pazar günü demokratik ve vatandaşlık haklarımızdan biri olan oy kullanma hakkımızı yerine getireceğiz. Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan’ın birçok sefer tekrarladığı bir açıklamayı ben burada bir kere daha belirtmek istiyorum. Giresun, İstanbul’da en çok nüfusu olan 3. İl. Yani başka bir deyişle İstanbul’a en çok göç veren 3. İl.

Giresun’un ilçeleri ile birlikte toplam nüfusu 430 bin civarı. Başkan Turan’ın ifadesiyle İstanbul’da yaşayan Giresunlu sayısı ise 800 bin. Yani Giresun’un toplam nüfusunun neredeyse 2 katı. Peki, bu insanlar İstanbul’a neden gitti? İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini görmek için değil herhalde. Elbette ki ekonomik sebepler ve Giresun’a istihdam anlamında bir yatırım gelmediği için.

Tabi Giresun’un dışında yaşayan Giresunlu sayısı 800 binle sınırlı değil. Bunun İzmir’i, Ankara’sı, Bursa’sı, Antalya’sı vs… ve Yurtdışında yaşayanları da var tabii ki. Giresun dışında yaşayan Giresunlu sayısı üzerinde çeşitli ifadeler var ancak ortak nokta 2 milyonun üzerinde bir nüfusun olduğu şeklinde.

Giresun’un ekonomik şartlarının insanları göçe zorladığını belirtirken; bazı kişiler de; “Ama memleketimize duble yol yapıldı. Yakında Ordu-Giresun Havalimanı da açılacak. Daha ne istiyorsunuz?” şeklinde eleştirilerde bulunacaklardır. Ben de bu eleştirilere yanıt olarak şunu söylüyorum: “Ekmeğinizi duble yola ve havalimanına bandırır bandırır yersiniz artık!...”

Şunu da hemen söyleyeyim. Tabii ki havalimanı bir istihdam yaratacak. Çok cüzi olsa da bir kısım insanımıza iş imkânı sağlayacak. Bu doğru. Ancak yetersiz. Havalimanının yaratacağı istihdam potansiyeli, Giresun’un ve Bulancak’ın işsizler ordusuna çare olmayacaktır. Kaldı ki; Ordu-Giresun Havalimanı’na alınacak personel konusunda KPSS’nin değil de; bir siyasi partinin Gençlik Kolları’nın ön planda olduğu yönündeki duyumlar bizleri oldukça rahatsız etti.

AKP, kurulduğu günden bu yana 4. seferdir Milletvekili seçimlerine giriyor. Bundan önceki 3 seçimi de de açık ara kazanarak tek başına iktidar oldu. 7 Haziran 2015 Milletvekili seçimleri için Giresun’da açıklanan Milletvekili adaylarına baktığımızda ise büyük bir hayal kırıklığı yaşadığımı ifade etmek isterim. Şöyle ki; öncelikle AKP’de dâhil, tüm siyasi partiler; parti içi demokrasi mekanizmasını çalıştırarak ön seçim yaptı. Ancak AKP hariç tüm siyasi partiler, ön seçimin yapıldığı gün sandıkları açarak herkesin gözü önünde sayım yaptılar ve demokrasi adına güzel bir örnek sundular. Yani Milletvekili Aday listesi; Parti Genel Başkanı’nın iki dudağı arasında değil; seçimle belirlendi. Bir başka ifade ile Genel Başkan’ın değil; Milletin Vekil Adayı oldular.

AKP’ye baktığımızda durum neydi? AKP, diğer illerde olduğu gibi Giresun’da da ön seçim yaptı; ancak sandıklar açılmadan Ankara’ya gönderildi. Tıpkı diğer AKP İl Başkanlıklarında olduğu gibi. Ne anlamı kaldı ön seçimin ve parti içi demokrasinin? Kimden neyi sakladılar? Bunu hiçbirimiz bilemeyeceğiz? Tek bildiğimiz Ankara’daki AKP Genel Merkezi’nin bize dayattığı listeye oy vermemizi istemesi.

AKP listesine baktığımızda da açıkçası bir Bulancaklı olarak benim içime sinmeyen bir görüntü var. 1. sıra adayı Turhan Alçelik, Giresun’da Refah Partisi’nin teşkilatlanmasında öncülük yapmış ve Milli Görüş çizgisinden gelen bir siyasetçi. Zaten geçmiş dönemde Giresun Milletvekilli yapmış biri. Kısa bir süre önceye kadar da Saadet Partisi çatısı altında çalışmalarına devam ediyordu. Yani AKP Giresun İl Başkanlığı, Milli Görüş çizgisindeki seçmenlere Turhan Alçelik’i aday göstererek göz kırpmış oldu.

2. sıra adayı olarak listeye giren isim ise Adem Tatlı. Bir önceki seçimde 3. sırada olan Adem Tatlı’nın 2. sıraya yükselmesine şaşırdığımı ve hayal kırıklığı yaşadığımı ifade etmek istiyorum. Çünkü Bulancak çıkışlı olan bu siyasetçinin iktidar partisi AKP’nin Milletvekili olmasına rağmen Bulancak’a hizmet getirememesi ve Bulancak’a gelmesi gereken hizmetlerin Bulancak’tan daha az nüfuslu ilçelere aktarılmasına seyirci kalması tüm Bulancaklıların ortak eleştiri konusu oldu.

Bu konuda bir örnek vermemiz gerekirse, Adem Tatlı Bulancak İskelesi’ni dillinden düşürmüyor ve; ‘Bulancak İskelesi’ni uzattık’ diyor. Biz de bilmeyenlere anlatalım bu konuyu. Sayın Adem Tatlı’nın yaptırdığını söylediği uzatma işlemi 30 metre. Oysaki Bulancak İskelesi’nin duble yol sebebiyle kaybettiği mesafe ise 125 metre. Yani bir açıdan bakarsak Adem Tatlı, iskeleyi 30 metre uzattı ama başka bir açıdan da bakarsak iskele uzatma işini 95 metre kısa yaptı. Bir bakıma Bulancaklılara ‘Sus Payı!’ verdi. Biz de Adem Tatlı’yı iskeleyi 95 metre eksik uzattı diye alkışlayacak değiliz. Kimse kusura bakmasın. Sonuçta Bulancak’ın hakkı, Bulancak’a verilmemiştir ya da eksik verilmiştir.

AKP’nin 3. sıra adayına baktığımızda da başka bir hayal kırıklığı tablosunu görüyoruz. 7 Haziran seçim kampanyası başlamadan önce Milletvekili Mehmet Geldi’yi ortalıklarda gören var mı? Ben bir Bulancaklı olarak şahsen pek ortalıklarda görmedim. Muhtemelen Mehmet Geldi o sıralarda Bulancak’ın yarısı kadar bile nüfusu olamayan Dereli’ye, Bulancak’ın hakkı olan ödenekleri ve hizmetleri yönlendirmeyle meşguldü. Bu sırada Bulancaklı Adem Tatlı’nın ne yaptığını ise biz de bilmiyoruz…

AKP’nin tek kadın adayına ise son sırada yer verilmesi, bir kadın olarak beni oldukça büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Hatice Kocaoğlu, AKP Giresun İl Teşkilatı içinde oldukça faal olan, Kadın Kolları Başkanlığı yapmış ve siyasi tecrübesi olan bir isim. Aslında kadın adayların seçilemeyecek yerden aday gösterilmesi siyasi partilerinin ortak ayıbıdır diye düşünüyorum. Maalesef AKP Giresun İl Teşkilatı da bu ayıba ortak olmuştur. Sadece kadın aday göstermiş olmak için yapılan bu hamlenin, kadın seçmenlerden ters tepki alması kaçınılmazdır.

Netice itibariyle AKP Giresun milletvekili aday listesi çeşitli açılardan tamamen bir hayal kırıklığıdır. Tabi AKP Giresun İl Teşkilatı, ilçe bazında en çok seçmenin yaşadığı Bulancak’ta seçmenlerin adaylara değil, partilere oy verdiklerini çok iyi analiz etmiş olacak ki; böyle bir listeyi önümüze sunmuş. Yani AKP Giresun İl Teşkilatı, Bulancak’ı çantada keklik görüyor diye bir düşünce öne sürülebilir. Ancak ödenekler ve hizmet alımı noktasında büyük sıkıntılar yaşanan Bulancak’ta, seçmenlerin bu durumu göz önünde bulundurarak partilere değil; adaylara bakarak oy kullanmalarını bekliyorum. Eğer bu yaşanmazsa, biz gene bir 4 sene daha Bulancak’ın hakkı olan ödeneklerin ve hizmetlerin Bulancak’tan daha küçük olan ilçelere nasıl aktarıldığını yutkunarak seyrederiz. O da bize yeter herhalde.


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 5/11/2015 11:00:44 AM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hz. Peygamber ve Çocuk
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Özel İdare Genel Sekreter
İbrahim BALCIOĞLU

Murtad Deresi Menfezinde
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Cem Küçük ve Sisdağı Yayl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Yüreğimde: İnce Sızı*
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Bir Doğankent Nostaljisi…
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım