Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Uğur BİLGİ Yazıları
Kahramanlara Saygı İle
Uğur BİLGİ

Geçen yıl Görele’de başlattığımız tiyatro çalışmalarımıza zorunlu olarak ara verdik: ancak vaz geçmedik. Hazırlıklarını yaptığımız Gazi (Sıhhiye Çadırı), Kızlar Evliyası ve Mican oyunlarımızı nasipse covit19 salgını sonrası yine sunmakta kararlıyız.

Merak edenlere Gazi oyunumuzdan söz edelim: Gazi, Görele Daylı köyünde dünyaya gelen, ömrü neredeyse yedi cephede geçen Kesik Ali namında bir kahramanın oğludur. Memleketin dört bir yanının kuşatıldığı dönemlerde köylüsü, kavim kardaşı Velioğlu Yusuf ile Trabzon jandarma mektebinde talim ve terbiyeden sonra ilk Karadeniz'in işgal döneminde Rus harbine katılır. Daha sonra O çok sevdiği kumandan Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan komutasındaki 42.ci Giresun gönüllü alayı ile kurtuluş savaşının en başından İzmir'e kadar savaşır. Kardaşlığı Velioğlu Yusuf ile yolları Afyonkarahisar'da ayrılır. Velioğlu Yusuf Osman Ağa komutasındaki 47.ci alaya intikal eder ve Yusuf, İscehisar, Aslanlar köyü, Dede Sivri tepesini düşmandan temizleme harekâtında şehit düşer ve halen aynı yerde Giresunlular şehitliğinde yatmaktadır.

O yoluna canını esirgemeyeceği Kumandanı H. Avni Alpaslan ise Haymana'da şehit düşmüş, bizzat ölümcül yarayı almasını gözleri ile görmüş, ömrü boyunca o acıyı hep teneffüs etmiştir. Savaş sonrası memlekete yüzünde bir savaş hatırası ile gelmiş, zira gaziliğini pekiştiren bir yara almıştı.

Hikâyemiz İzmir'de son buluyor. Memleketimizin nice karayağız serdengeçtilerinden olan Gazi Mehmet Cındık, Velioğlu Yusuf, H. Avni Alpaslan, Topal Osman Ağa gibi yiğitlerin kavgasından kesitlerin işlendiği, sıhhiye çadırlarında yaralara derman olma gayreti içindeki nice kahramanlardan örneklemelerin işlendiği bir hikâye. Âcizane Uğur Bilgi olarak yazıp, gazimizin oğlu Halil Cındık kardeşimden de fazlası ile istifade ettiğimiz bir eser çıktı ortaya.

Kızlar Evliyası oyununu da bizzat kızım Tuba Bilgi İnce hazırlıyor her şeyi ile. İnşallah izleyici önüne çıkaracağımız günler nasip olur, birbirinden değerli öğrencilerimizin de üstün gayret ve yetenekleri ile.


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 4/18/2020 12:07:41 PM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Dokunulamayanlara Dokunul
İbrahim BALCIOĞLU

Tireboluların 150 Yıllık
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çayınıza Sahip Çıkın!
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Kübranın Düğününü Yaptık
Sel Yaraları Sarılacak
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım