Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Uğur BİLGİ Yazıları
Nereye Gidiyoruz?
Uğur BİLGİ

Uzun zamandır sosyal teşekküllerimizin faaliyetlerini izledim ve birçoğunun içinde oldum. Şimdi yıllar sonra döndüğüm memleketimde eni-konu bir analiz yapma hatta kendimle yüzleşme fırsatı buldum fazlası ile. Bunu gelmeden de yapıyordum. Ancak mücadelesini verdiğiniz coğrafyanın, toplumun içinde hayata, olaylara vb. bakış daha farklı daha gerçekçi oluyor.

Kim beni nasıl anlar ve nasıl yorumlar bilmiyorum. Fakat yadsınması mümkün olmayan bazı doğrular var es geçtiğimiz. Mesela, hepimiz Giresunluyuz değil mi? Peki ne kadar, nasıl Giresunluyuz?  Maalesef sıladan uzakta Giresun davası görüp, Giresun adına bilgi, donanım sahibi olmayan onlarca insanımız var. Ne yazık ki bunun özellikle sivil toplum kuruluşları bünyesinde olması tirajı komik bir tablo. ( İstisnaları ayrı tutuyorum )

Biraz açmak gerekirse kimimiz köylerimizden kopup gitmişiz gurbete, kimimiz gurbette doğmuşuz hatta kimimizin Giresun’u neredeyse hiç görmeden ya da sayılı kereler gittiğini müşahede ediyoruz. Ha bu suç mu elbette değil!  Ama eksiklik mi eksiklik. Çünkü merkez kültür azımsanmayacak kadar önemli!  aynı şeyi ilçelere de indirgeyebiliriz. Ne yazık ki kendi memleketimize yabancıyız. Peki, bu eksikliği giderecek ne yapıyoruz? İşte tartışılacak, hepimizin kendisi ile yüzleşeceğimiz konulardan biri bu.

Yine bir örnek vermek gerekirse ilimizde Can Akengin’i sorduğum birkaç eğitimci “ tanıyamadım! “ veya “ duydum ama yeterli bilgim yok! “  diyebiliyor. Bana göre hiç normal bir durum değil bu!  Müzik ile alakadar biri çıkıp bana “ ova garibi Giresun türküsü mü? Nasıl bi’şeydi abi? “ diye şaşkınlık emaresi gösteriyor. Giresun adına gazeteci pozunda kalem tuttuğunu ilan edip ahkâm kesen biri Hasan Öğütcü’yü tanımıyor. “ Çınarlarda buluşalım dediğim STK mensubu kardeşim bana “ Çınarlar neresi? “ diyor. Kaleye çıkıp Osman Ağa’nın anıtını fark etmediğini söyleyene bile rastlıyorum. Örnekler o kadar çok ki insan akıl tutulması yaşıyor ve âcizane dikkatimi çektiği için de bunların hemen hemen hepsini notlamışım. Bilmem anlatabiliyor muyum?

Tabi, düşüncelerim bana ait, benim yorumum sadece. Doğru yanlış artık bunun takdiri de elbette sizin. Ama ben devam edeceğim. Biz Giresun’u anlatamadık, anlatamıyoruz. Bu noktada da sözüm öncelikle STK’larımıza. Yıllarca Giresun etkinliklerinde sahne aldım ( Dernek geceleri ) çaldık, oynadık, eğlendik ve dönüp gittik. Bir araya geldik tabi ki bu yanı güzel. Ama merak ediyorum memleket adına ne öğrendik ne öğrettik?   Elbette kayda değer etkinlikler oldu ama yeküne vurduğumuzda  “ biz sınıfta kalmışız “ diyorum ben.

Kaç yıldır bas bas bağırıp sesimi duyurmaya çalıştım bir konu var. Tekrar paylaşayım: Her yıl gelenek haline geldi Afyonkarahisar’da Giresunlular şehitliğine gidiyoruz. İyide yapıyoruz ve muhteşem bir tesis oluştu şehitliğimizde. Başta o şehitlerin mezarlarının kaybolmamasını sağlayan Osman Ağa’nın milislerinden Hacı Gazi Ahmet Asal’dan Allah razı olsun ve bu güne getirenlerden… Bu tarafı güzel, zerre kadar sözüm olmaz, olamazda. Ama sorasım geliyor ve soruyorum: Afyonkarahisar’da Giresunlu gönüllerimiz kaç kişi idi yaklaşık? 47.nci alaydan söz ediyorum Yarbay Osman Ağa’nın komuta ettiği? Yalnızca İscehisar, Aslanlar köyü, Dede Sivri tepesinde şehit olanlar mı vefat etti 13 kişi mi?  geri kalanlar nerede ve kaç kişi savaş sonrası geri döndü?  47’nci alayın karargâhı nerede idi?  bilmiyor muyuz yoksa es mi geçiyoruz?  Yoksa Osman Ağa gibi bir babayiğit mi bekliyoruz bizi dersin toparlasın diye?

Osman Ağa’nın Eskişehir Seyitgazi’de silah arkadaşlarını şehit verdikten sonra ki yanılmıyorsam 52 kişi, yaptığı bir konuşma var vasiyet niteliğinde. Bire bir olmazsa da şöyle demiş 47’nci alaya hitaben : “ arkadaşlar geri dönenler şehitlerimizi unutmasın, senede bir kez de olsa ziyarete gelsin.”  Afyonkarahisar’da kaç şehit verdik ey ağalar?  Nerede şehitlerimiz?  Hiç aklınıza gelip te kendinize bari sormuyor musunuz?  Bundan hiç rahatsızlık duymuyor musunuz?  Bir alay insan gönüllü olarak Giresun’dan çıkıp oralara, Afyon kaplıcalarında tatile mi çıktı sanıyorsunuz!

Öne kendimizle yüzleşmemiz gerek diye düşünüyorum. Giresunlu olmak öyle sanıldığı kadar kolay değil.

Sevgi ve saygılarımla…


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 1/4/2020 9:29:48 PM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İmamlar ve Doktorlar
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Berat Gecesinde Duâ Sefer
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa K. NASUHOĞLU

Biz Bize Yeteriz Türkiye’
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

covid19: globalizmin sonu
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Yok Mudur İnsanlarımızı Y
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım