Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Mustafa K. NASUHOĞLU Yazıları
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)
Mustafa K. NASUHOĞLU

Bu gün bankada 1977 yılında Emekli Sandığı bünyesinde öğretmenliğe başlamış bir tanıdık hocama rastladım. Ona emekli olup olmadığını sordum. Ben de 1 Ekim 1977 yılında Emekli Sandığı bünyesinde öğretmen olarak işe başladım. 2005 yılında 27 yıl çalışıp emekli oldum. Yani 9720 gün devlete hizmetim geçti. Bu arkadaşımın 42 yılda toplam 15120 gün veya üzerinde bir hizmeti var. 2 sene daha çalışacak 65 yaşında emekli olacakmış.İşini ve yılını yazdığım arkadaşım için yazdığım notu bir kaç kez okuyun. Devlete 15 bin küsur gün çalışmış, ömrü vefa ederse daha da çalışacak.

Ama adına EYT denilen, devlet veya herhangi bir sendikalı olarak özel veya tüzel bir işte çalışıp 3600 günü dolduran bir sigortalı yaşı ne olursa olsun SSK’dan emekli oluyordu. Bu durum 1999 çıkarılan 4447 sayılı yasa ile kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşına, emekliye esas prim sayısı da 7000 iş gününe çıkarılmıştır.

Emekli olabilmek için kadınların 58,erkeklerin 60 yaşını beklemesi kanun emri olduğu halde, işinden ayrılmış veya işinden çıkarılmış olduğunu öne sürerek emekli maaşı almak istiyor. Emekli olma hakkını kazanmadığı halde prim sayısını dolduran çalışanların da iş bırakıp yaş haddini bekledikleri malumdur. Bunların da dört milyon beş yüz bin kadar hatırı sayılır bir yekünü var.

Ama bütün bu EYT kitlesinin 1999 yılında kabul edilen kademeli olarak emeklilerde yaş artırımı yasasını bilmemesine imkân yok. O vakitler kabul edilen ve sindirilen bir yasaya, bu gün karşı çıkmak menfaatine göre davranmak değil de acaba nedir? 1999’dan sonra çalışma hayatına atılan her emekçi; öyle veya böyle bu kuralı duymuştur. Yeter ki iş olsun, gerisi teferruat demiştir.

Hem bu arkadaşlara onlarla konuşan, dertlerini dinleyen ilgili bakanlar ve yetkililer; ilgili kanunlar ve maddeleri ortada iken, niye işinizden ayrıldınız, niye çalışmıyorsunuz diye sormuyorlar mı? Yazdım. Aynı yıl aynı gün işe başladığım akranım 65 yaşında da emekli olacağı tarihî gönülden istekle beklerken, ben 27 yılda noktayı koydum dedim. Geriye baktığımda; keşke ben de 44 yıla yelken açsaydım.27 yıl çalışmama rağmen hala genç ve istekliyim. Allah sağlık versin 44 değil 64 yıl çalışma azmi içindeyim.

Bu EYT illere ne oluyor. AB ve kalkınmış ülkelerde 65 yaşından evvel emekli olmak yok. Onlar bu yaşa gelinceye kadar sigortalı olarak çalışmak zorundalar. Bizde 39 -40 yaşlarında emekli olup 80-90 yaşlarına kadar bedavadan yaşayan emekliler var. Adam 3600 gün çalışmış, 40 -50 yıl emekli parası almış. Hani yuh demek lazım. Ne kazandın da, getirin ne de bu kadar da, ha bire devletten götürüyorsun? Günah değil mi? Bu devlet bu yükü nasıl kaldırır.

Benim öğretmen arkadaşım 44 yıl çalışmış, emekli olmak istemiyor. Sen daha 50 sinde başkaldırıyorsun. 50’sinde emekli oldum, bin pişmanım. Gez toz gün bitmiyor. Üstelik ya bahçende; ya ticarethanelerde; ya da birileri adına çalışmak istiyorsun. Genç yaşta emekli olunca, sanki sırt üstü yan yatmak istiyorsun.

Başka bir boyuttan bakılırsa bu EYT’lilere siz 3600 gün sigortalı olun, sonra sigortayı dondurun. Biraz bekleyip ağlamaya başlayın. "Ağlamayana meme verilmez" mi denildi? Kanun 3600 güne ilave olarak yaş hattı koymuş. Ağam bu kanun maddelerine uy ve zamanının gelmesini bekle. Şeytana uyup işinden gücünden olma. "El elin eşeğini türkü çağırarak ararmış" unutma.


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 11/22/2019 10:38:33 AM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İslam Sosyal Hayatta Görü
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Yıkım Sırası Yayla Evleri
İbrahim BALCIOĞLU

Bu Kadar Yüzsüzlük Olur m
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Tatil Karnesi
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım