Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Mustafa Kıran NASUHOĞLU Yazıları
Maske Meselesi
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

2019 Aralık ayında yarasadan veya başka bir hayvanı yemekten bulaştığı tamim edilen çağın hastalığı corona virüsü illetiyle uğraşıyoruz.

Çıkış yeri Çin Devleti olan Covid-19 tüm dünyayı esareti altına aldı. Başkan, başbakan ve kraliyet ailelerine sirayet etti. Ünlü ve zenginlere bulaştı.

Bu gün dünyada bulaştığı ülkelerde iki milyon hasta, 150 bin ölü var.  Ülkemizde daha düşük sayılarda vakalar tespit edildi. Ne yazık ki ölü sayımız iki bine yaklaşıyor.  14 Nisan günü 65 bin kişide virüs tespit edildi. Sayılar günden güne artmaya başladı. Sağlık Bakanı virüs kontrol altında diyor.

Ülkemizde 2020 10 Mart’tan itibaren hem hastalığa bulaşan hasta,  hem de ölüm hadisesi görüldü.  İlk bulgular umre seyahatinden dönüş yapan kişilerde tespit edildi. Peşinden Çin, Avrupa ve ABD’den dönen yolcularda teşhisler başladı.

İlk günler sınırlı olan test kitleri yüzünden binlerle ifade edilen testler neticesinde aldığımız sonuçlar sevindirici idi. Daha sonra artan test kitleri ve tanı laboratuvarları sayesinde hastalığa bulaşmışların ve bağlı olarak ölümlerin sayısı artmaya başladı.

Virüsün bulaşmasını önlemek için, bilim adamları ve sağlık çalışanlarınca, sosyal mesafe, 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı, sonra 20 yaş ve altına indirildi, evde kal kampanyaları yapıldı. Bunlara ilaveten 30 Büyükşehir ile Zonguldak iline giriş ve çıkışlar yasaklandı. Hafta sonları sokağa çıkma yasakları kondu.

Bu süreçte en fazla kullanılan söz, izolasyon, kolonya, dezenfektan, tulum ve karantina kelimeleri oldu.

Bir buçuk aydır önce Çin’den gelenler, sonra umreciler. Devamla yurtdışından gelenler KYK öğrenci yurtlarında 14 günlük karantina altına alındı. Halen yurtlarda on bin
kişi karantina gözetiminde bulunuyor.

Bu arada Çin ve çağdaş ülkelerin tümünde virüse karşı aşı ve ilaç çalışmaları da yapılıyor. Ülkemizde de aynı çalışmalar devam ediyor.

Artık televizyonlar 24 saat virüslü yayınlar yapıyor. Saatlerce en ince teferruatı irdeleniyor. Kanalları izleyen vatandaşlarımızın her biri temizlik ve virüs profesörü oldu.

Bu arada okullar tatil oldu Çocuklar eve kapandı. Çoğu esnaf kepenk kapadı. Zararın ölçüsü belli değil. Ama işsiz kalan ve işini kaybeden yığınlar belli oldu.

Tüm önlemlere karşı bazılarına önerilen bir maske sorunu yaşanmaya başlandı. Mart başlarında içinde 80 adet maske bulunan paketler 10-15 liraya satılırken, ülkemizde ilk virüs vakasından sonra tanesi 10 liraya çıktı. Devlet bu artışla mücadele edemedi. Maske satışlarına yasak geldi. Ve 65 yaş üstünde kalan sekiz milyon beş yüz bin kişiye bedava bir paket maske ile bir şişe kolanyağı dağıtacağını ilan etti. Yapamadı.

Daha sonra tüm 20-65 yaş aralığına her hafta beşer adet maskenin PTT kuryeleri aracılığı ile evlerinde teslim edileceği söylendi. Bu teşebbüste PTT de çalışan on bir bin çalışanın yetersizliği,  53 milyona ulaşma imkânının mucize olduğu gerçeği ile fos çıktı. Son olarak maskelerin Eczaneler aracılığı ile dağıtım yapılacağı açıklandı. Aradan 10 gün geçmesine rağmen,  eczacıların isteksiz oluşu, işi ağırdan almaları, maske satışlarının ellerinden alınması gibi gizli sebeplerden yürümediği görüldü.

Maske dışarıda gezmek, alış veriş yerlerinde kullanmak, seyahat etmek, hastanelere gitmek gibi haller için bilim adamlarınca zaruri denildi. Ama evinde hanımı ve çocukları ile yaşayanlara zorunlu denilmedi.

65 yaş yukarısı, 20 yaş altının evden çıkması yasak, bunlara maske gerekmez. 30 büyükşehir ve Zonguldaklı vatandaşlara Cumartesi Pazar gerekmez, çünkü sokağa çıkma yasağı var. Onlarında maskesiz günleri var. Asıl maske ihtiyacı sokağa çıkma yasağı olmayan illerimizde görülüyor.

Ama birde evde kal, kendini izole et, karantinayı evinde uygula teşvikleri yapılıyor.  Yani maske takip sokak sokak gezme deniliyor.  Maske dağıtmak sokağa teşvik etmek olmaz mı?

Çağdaş ve kalkınmış ülkelerde başta olmak üzere tüm devletlerde maske ve tulum ihtiyacı var. Sosyal medyada günde 5 maske kullandığını yazanlar var. Buna mukabil 1. 5 aydır bit maskeye dahi erişemediğini yazanlara da rastlanıyor.

Devlet ve sağlıkçılar. Maskeye bir ölçü getirmeli. Yani günde 5 adet mi, haftada 5 adet mi kullanılacak bilinmeli.

Birde şu gerçek var. Her gün yiyecek ekmek, içecek su, sigara ve içki bulan vatandaş, bir tanecik de maske bulamadım diyor ya. . .

Maskesiz ve sağlıklı günlere doğru. .


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 4/16/2020 12:15:06 PM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Dokunulamayanlara Dokunul
İbrahim BALCIOĞLU

Tireboluların 150 Yıllık
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çayınıza Sahip Çıkın!
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Kübranın Düğününü Yaptık
Sel Yaraları Sarılacak
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım