Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Mustafa K. NASUHOĞLU Yazıları
Biz Bize Yeteriz Türkiye’m
Mustafa K. NASUHOĞLU

"Biz Bize Yeteriz Türkiye’m" devletin açtığı en kapsamlı yardım kampanyasının adıdır. Ülkemiz Çin'den kaynaklanan ve bu gün itibarı ile 182 ülkede etkili olan salgın bir virüsün etkisi altındadır.

Daha önce alınan tüm önlemlere rağmen,  bir açık,  bir delik bularak bize de bulaşmıştır.  Vaka sayısı 15. 679, ölü sayısı 277 olmuştur.  Yapılan test taramaları sayısı arttıkça hastalığa yakalanan kişi sayısı artmaktadır.  Bu sebeple 65 yaş üstü vatandaşlar ile kronik hastaların tümü evlerine kapatılmış,  süre 20 günü doldurmuş; bu izolasyonun kaç gün,  kaç ay daha süreceği meçhuldür.

Önce kahvehaneler,  çay ocakları,  lokantalar,  AVM’ler,  Tiyatro, sinema, spor karşılaşmaları, halk kütüphaneleri, berberler kapatılmış, pastanelere, bazı lokantalar, bankalar ve gibi bazı iş yerlerine kısıtlamalar konulmuştur. Güvenlik tedbirleri, insan hayatında gezme, seyahat etme, dışarı çıkma gibi sosyal aktivitelere kısıtlamalar artarak sürmektedir. Amaç “Evde Kal “canlı kal parolasıdır. Saydıklarımız dünyanın virüs salgınına yakalanan tüm ülkelerinde uygulamaya konulan önlemlerle aynıdır.

Bu karantina ve izolasyon sayesinde ilk günden başlamak üzere kapanan, işleri durma noktasına gelen iş yerleri ile bu iş yerlerini çekip çeviren iş insanları ve evine ekmek götüren işçileri yaşam mücadelesi vermekle baş başa kalmıştır.

Ülkemizde 2019 sonu resmi rakamlarla %13,5’lara varan işsizlik ordusuna, geçici de olsa milyonlarca yeni işsizler ve açlar nüfusu ekleniyor. Oranın bir iki ay sonra %20’leri geçeceği tahmin ediliyor.

Devlet erkânı virüsün ilk tespit edildiği günden başlamak üzere olası mağduriyetleri gidermek, birtakım tedbirleri zaman geçirmeden uygulamaya sokmak için büyük bir çaba içerisindeler. Bankalar, krediler, ödemelerde kolaylıklar, taşıt yakıtlarda indirim, icraların, mahkemelerin ertelenmesi gibi bazı tedbirleri gün be gün açıklıyorlar. Ama gerçekte tüm bu açıklanan tedbirler dar gelirlileri, günlük çalışanları tatmin etmiyor. Mesela ne elektrik, ne de doğal gaz kullanımında indirime gidilmiyor.

Mart ayı sonu devletin en yüksek icra organı saatlerce toplantı yapıyor.  Konu vaat edilen 100 milyar liranın nasıl karşılanacağı. Toplantı saatinden önce ekonomi çevreleri ya Merkez Bankası Hazine destekli para bassın veya İMF den borçlansın tezlerini öne sürüyor.

Saatlerce süren toplantı sonunda Sayın Cumhurbaşkanı “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m" müktesebatı nezdinde geniş bir bağış ve yardım kampanyası başlatıyor.

Kendileri 7 maaşını, bakanların toplam 5 milyon lirasını başlangıç olarak bağışladıklarını anlatıyor. Tüm ülkeden bağış ve fedakârlık istiyor. Kısaca elde etekte yok ama biz bize yeteriz, biz ne güne duruyoruz diyor.

Bu karar çok zor alınmış. Yoksa ilk günden ilan edilirdi. Bu milletin azımsanmayacak kısmı yardım kuruluşlarına güvenmiyor. Onların yardımları gerçek sahiplerine ulaştırmadığına inanıyor. Bir güven meselesi oluşmuş.

Sayın Cumhurbaşkanı bir ömür boyu tanıdığı, temsil ettiği kitlesini iyi bilen,  en yetkili kişidir. Onların ne derece yardımsever olduklarını, devlete ve millete bakış açılarını biliyor. Bu sebeple işi baştan hallediyor. Kendilerini ortaya koymasa be kesimde pek hareket olmayacağını dikkate alarak; kampanyaya en yüksek rakamdan katılarak; önce bakanlarını ve yandaş iş adamlarını, sonra AKP vekilleri, il ve ilçe başkanlarını, devletin bürokratlarını yardıma çağırıyor. Verilen İBAN numaralı hesaplara ise; son üç gündür umulanın üstünde bağış ve yardım akıyor.

Cumhurbaşkanının 7 maaşlık katkısına Meclis Başkanı 5 maaş, Sayın Bahçeli 5 maaş, milletvekilleri birer, ikişer, üçer, beşer maaş vererek destek oluyor. Bankalar, odalar, borsalar ve iş adamları milyon liralar ile: "çorbada tuzumuz olsun" diyor. "

Sayın Cumhurbaşkanı el attıysa; sonuç iyi çıkar tahminleri yapılıyor. Son seçim ve anketler %52 Tayyip Erdoğan diyor. Görelim destek ve yardımsever vatandaşlarımızı. . .

Neticede tek ve özlü bir cümle: “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m"


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 4/2/2020 1:04:32 PM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İmamlar ve Doktorlar
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Berat Gecesinde Duâ Sefer
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa K. NASUHOĞLU

Biz Bize Yeteriz Türkiye’
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

covid19: globalizmin sonu
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Yok Mudur İnsanlarımızı Y
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım