Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Mustafa K. NASUHOĞLU Yazıları
Son 60 Yılın En Soğuk Eylül’ü
Mustafa K. NASUHOĞLU

60 yıldır Sisdağı'nı bilirim. Çoğu yıllar Eylül sonuna doğru göçmüşüz. Geçtiğimiz Cumartesi günü, hem de Eylül’ün 21 inde Sisdağı'nda kar gördüm. Hayatımın 64.yaşında.

Eloğlunun internette freemeteo diye bir hava tahmin sitesi var. Eylül’ün ikinci haftasında bu siteye girenler,21 Eylül Cumartesi günü Sisdağı’nda; öğleyin 12 den gece yarısı 24 e kadar yoğun kar beklendiğini okudular. Bu sitenin müdavimlerinden birisi de bendim.

Eylül ayının 15 den itibaren Sisdağı'na kar atacağını biliyordum. Ona göre hazırlıklarımı yapıp yaylaya gitme kararı aldım. İçimden : "Şöyle bir Eylül karı görelim bakalım" dedim.

Aslında geçmişte kalan başka bir zamanda ve başka bir mekânda bir defa daha Eylül karı görmüştüm. 1981 yılının 9 Eylül günü Erzincan 59.Topçu Tugayında 4 aylık kısa dönem askerlik yaparken, gece yarısı 4-6 nöbeti tutarken; başımıza kar yağmaya başlamıştı. Gün ışıyınca tepemizdeki dağların tugayımızdan itibaren bembeyaz olduğuna şahit olmuştum.

21 Eylül Cumartesinden önce 3-4 gün Sisdağı'nda hava sıcaklıkları gece ve gündüz 20-18 derece arasında gidip geliyordu. Tahminlere uygun 20 Eylül Cuma günü geçirdik.

Yaylaya yoğun bir sis çöktü

Her türlü hazırlıkları yapmıştık. Bu arada yaylaya şenlik haftasına yakın meraklı insan akını vardı. Bizim Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz ise çuvallamış, kardan kıştan bihaberdi.

Sitenin tahminine uygun gündüz saat 12'yi bekledik. Havada tık yok. Duman var, sise bağlı cise var. Hava sıcaklığı 3 dereceye düşmesine rağmen bir türlü beklenen kar yağmaya başlamıyordu. İkindiden sonra büyük oğluma;

-Bu havadan şüphelendim, freemeteo beni hiç yanıltmadı. Hadi Kayasis Tepesine çıkalım. Bakalım hava oralarda nasıl. Canlı görelim dedim. Ondan önce sosyal medyaya Giresun ve Trabzon'a bağlı bazı yaylalardan kar haber ve resimleri düşmeye başlamıştı.

Cumartesi günü saat 17’de Kayasis Tepesi Ağa Tamı suyu başına vardık. Bakıralanı mevkiinden itibaren karayel önünde uçuşan tipi şeklinde karların yağmaya başladığını gördük. Arabamızın sıcaklık göstergesi "0"dereceye düştü.

Kayasis Tepesinin 2300 metrelik kısımlarında 2 cm kadar yeni yağmış, taze kar tutmuştu. Puslu havada ince ince yoğun şekilde yağmaya da devam ediyordu. Akıllı telefonumu ayarladım.15 dakika kadar canlı yayın yaptım. Damarlarımda akan sıcakkan donmasın, kamera tutan ellerim daha fazla üşümesin diye 1850 metre rakımlı evimize geri döndüm. Daha yarım saat önce geçtiğim, Bakıralanı,Boztepe obası ve Çayır obasına kar yağmaya başlamış, Sisdağı’nın her karış toprağı bembeyaz olmuştu.5 saat gecikme ile Sis Yaylasına kar yağıyordu.

O gece saat 21.30 başlayan lapa lapa yağan karı; sokak lambası ışıklarının aydınlığında seyrettim. Artık her yer beyazlamış, toprak ve çimenler kapanmıştı.

Ayrıca saat başlarında haberlere bakıyordum. "Acaba hangi yaylalara kar yağmıştı" merak ediyordum. Televizyon Ordu, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Artvin ve Ardahan'ın yüksek dağlarına yılın ilk karı yağmaya başladı diyor; lakin Giresun'u duymazlıktan geliyordu. Hâlbuki yaylalardan canlı kar yağışı yayınını 2300 metreye çıkarak ilk defa ben yapmıştım. Bektaş,Tamdere, Karaovacık,Sisdağı, Karagöl gibi Giresun yaylaları karla kaplanmıştı. Ertesi günü de bu görmemezlik devam etti.

Bu arada pazarı pazartesine bağlayan gece sıcaklık -3 dereceye kadar düşüyor, o gece yaylada aşırı don olayı oluşuyordu. Millet Ege, Akdeniz, Marmara ve Doğu bölgelerinde ve sahillerde yanarken, ben ve yağışları takip eden meraklılar, Eylül ayının üçüncü haftasında soğuktan titriyor, ama bundan dolayı aşırı haz ve mutluluk duyuyorduk.


Diğer Yazılarım :

Bu yazı 9/25/2019 11:56:47 AM tarihinde eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Kibritin Çöpü
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Emekli Generallerin Yerin
Mustafa K. NASUHOĞLU

Son 60 Yılın En Soğuk Eyl
İbrahim BALCIOĞLU

Bir Genel Kurul Böyle Geç
Ahmet ÖZDEMİR

Bir ‘Vakf’ Okuması
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Kanser Çığ Gibi...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım