giresun bulancak sel taşkın afet vali yaman

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Sel Yaraları Sarılacak

Sel Yaraları Sarılacak Bölgemizde bir süreden beri devam eden yağışlar ve son olarak 21.07.2009 günü saat 03.00 sularında başlayan şiddetli yağış sonucu özellikle Giresun Merkezde bulunan Kumyalı ve Teyyaredüzü Mahalleleri ile Bulancak İlçe Merkezi ile Bulancak -Kovanlık Beldesi arasında bulunan Pazarsuyu Deresinin aktığı vadide taşkınlara sebebiyet vermiştir.

Eklenme tarihi: 22.7.2009 12:26:35

Afet haberinin alınmasına müteakip Valiliğimiz Kriz Merkezi faaliyete geçmiştir. Kriz Merkezince Giresun Sivil Savunma Müdürlüğünden 2 arama kurtarma aracı ve 4 arama kurtarma teknisyeni, Bulancak Jandarma Komutanlığınca 3 araç ve 15 personel ve Ordu Sivil Savunma Müdürlüğünden 2 araç ve 6 arama kurtarma personeli olay mahalline sevk edilmiştir. Ayrıca Samsun Sivil Savunma Birlik Müdürlüğünden 2 araç ve 9 arama kurtarma personeli de ilimize gelerek hazır vaziyette bekletilmektedir.

 

Bulancak İlçesi ile Kovanlık Beldesi arasındaki karayolunun ulaşıma kapanması nedeniyle mahsur kalan vatandaşlara ulaşmak için Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğünden helikopter talep edildi. Kısa sürede şehrimize intikal eden helikopter Bulancak İlçesi Kovanlık karayolu Alibey Köyü mevkiinde bir minibüste mahsur kalan 8 vatandaşımız ile yine aynı bölgede Ahmetli Köyünde hasta olan 1 vatandaşımız ve evde bulunan bir kişi daha afet bölgesinden alarak Bulancak İlçe Merkezine ulaştırmıştır.

 

Kurtarma çalışmaları devam ederken hasar tespit çalışmalarına da başlanılmıştır. İlk hasar tespit çalışmalarına göre; Giresun Merkezde 218 konut, 6 resmi kurum, 34 iş yeri ve 53 aracın selden hasar gördüğü tespit edilmiştir. Su baskınına maruz kalan konut ve iş yerlerindeki su tahliye çalışmasında Giresun Belediyesinden 6 ekip, DSİ’ den 4 ekip çalışmalarında bulunmuştur.

 

Bulancak İlçesinde; İlçe Merkezi dahil 244 konut ile 145 iş yeri ve 50 aracın sel sularından zarar gördüğü, Karadere Mahallesinde 1 evin çöktüğü, Bulancak -Kovanlık –Aydındere Belde yolunun selden zarar görerek, karayolunun önemli bir kısmını tahrip olduğu tespit edilmiştir.

 

Piraziz İlçesinde ise; Bozat -Akçay yolu, Baykara ve Deregözü Mahalleleri ve Şerefli Köyü ile Çayırlı Köyü arsında heyelan meydana geldiği, Balıkçı Köyü, Güney Köyü ve Şerefli Köyü menfezlerinin tahrip olduğu tespit edilmiştir.

 

Konu ile ilgili bölgede Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü, DSİ, Karayolları ile Özel İdare ekipleri tarafından hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.

 

İl Merkezinde 19 Eylül İlköğretim Okulunda, Bulancak İlçesinde ise Cumhuriyet İlköğretim Okulunda ihtiyaç halinde afetzedelere vatandaşlar için aşevi hazırlanmıştır. Ayrıca Kızılay Genel Başkanlığınca Ankara, Erzurum ve Trabzon Bölge Müdürlüklerinden malzeme yardımı yola çıkmıştır.

 

Vali Mustafa Yaman, Vali Yardımcısı Cengizhan Aksoy, Sağlık Müdürü Cengiz Cindemir, Özel İdare Genel Sekreteri Cumhur Melikoğlu, Milli Eğitim Müdürü Ömer Albayrak DSİ 226. Şube Müdürü Bahtiyar Kabadayı ve SYDV Müdürü Kenan Anapa ile beraber afet bölgelerine giderek vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu. Vali Yaman, selden zarar gören vatandaşların kısa sürede mağduriyetlerinin giderileceğini söyledi. Vali Yaman ayrıca Bulancak İlçesindeki afet bölgelerinde de incelemelerde bulundu. 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  13. Giresun Günleri Heyecanı Başlıy   Giresun Günleri Davetleri Başladı
  TÜRMOB Genel Kurulu Yapıldı   Barış Pınarı Harekâtı’na Tam Destek
  Barış Pınarı Harekâtı Halka Soruldu   Barış Pınarı Harekâtına destek!
  Barış Pınarı Harekâtı Başladı   Hayvanların Tepkisi Depremin Haberc
  Başkan Şenlikoğlu’ndan Anlamlı Ziya   Başkan Görgülüoğlu Trafik Kazası Ge
  Hayvanları Koruma Gününde Anlamlı E   Prof. Dr. Özgür Yiğit’e Onur Ödülü
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Kibritin Çöpü
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Emekli Generallerin Yerin
Mustafa K. NASUHOĞLU

Son 60 Yılın En Soğuk Eyl
İbrahim BALCIOĞLU

Bir Genel Kurul Böyle Geç
Ahmet ÖZDEMİR

Bir ‘Vakf’ Okuması
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Kanser Çığ Gibi...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım