Edebiyatçıları Giresun’da Ağırladık Ak Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, ‘Fındığın Başkenti Kirazın anayurdu Giresun’un her bir köşesi saklı bir cennet olan bu güzelliklerini herkesin görmesi gerektiğini’ söyledi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

Edebiyatçıları Giresun’da Ağırladık

Edebiyatçıları Giresun’da Ağırladık Ak Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, ‘Fındığın Başkenti Kirazın anayurdu Giresun’un her bir köşesi saklı bir cennet olan bu güzelliklerini herkesin görmesi gerektiğini’ söyledi.

Eklenme tarihi: 1.8.2018 22:38:34

Sabri Öztürk, Dil ve Edebiyat Derneği Ankara Şube Başkanı ve Şair-Yazar Mehmet Oymak, Şair-Yazar Zehra Yücel, Şair ve Bursa Milletvekili Osman Mesten, Gazeteci Gül Demirbaş ve Yönetici Hayri Çağır ile diğer davetlileri Giresun'da ağırladı.

Milli dilimizin, edebiyatımızın, kültürümüzün toplumda yerleşmesini ve gelişmesini sağlayacak faaliyetlerde bulunmak ve bu konuda yapılan çalışmalara destek vermek amacıyla kurulmuş olan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Ankara Şubesi yönetimini, ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Öztürk, misafirlerine; Giresun Kalesi, Giresun’un tarihi evleriyle ünlü Zeytinlik semti, Aretias diye bilinen tarihi Giresun Adası, Kuzalan Şelalesi, Mavi Göl, Kulakkaya Yaylası ve Şebinkarahisar ilçelerimizi gezdirerek Giresun Mutfağını tanıttı.

Ziyaretlerde doğa ile tarihin, mavi ile yeşilin buluştuğu Giresun’umuzun güzellikleri karşısında misafirlerin hayranlığını gizleyemediğini vurgulayan Öztürk, “Giresun’umuzun daha çok tanıtılması, kültürel değerlerinin daha çok öne çıkarılması, bu saklı Cenneti herkesin görmesi için daha çok çalışıp ilimizin turizm pastasından daha çok pay alması için hizmet edeceğiz” dedi.

Öztürk, açıklamasında; misafirlerin, Karadeniz’in en büyük kalesi olan Giresun Kalesi ve yaşanabilir tek büyük adası olan Giresun Adasının Türkiye’nin en önemli Kültürel Mirası olduğuna yerinde şahitlik ettiklerini belirtti.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Ankara Şubesi Başkanı Mehmet Oymak beyefendi geziye ilişkin düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Kendileri, çevresi, dost ve arkadaşları ve çalışma ekibi; durmadan, dinlenmeden, ikramın ve nezaketin azamisi ile ağırlamaya çalıştılar. Giresun sevgisi ile misafirperverlik birleşince; Ada’dan yaylaya, Kulakkaya’ya, ormandan, mantar toplamadan, dağ yürüyüşlerine, adını-tadını bilmediğimiz doğal yemek ve yiyeceklere, eşsiz Giresun fındığından, kestane balından, enva-i çeşit yiyecek ve çerezine; Kadın savaşçılar Amazonların yurdu Ada’dan, Şebinkarahisar’dan, Tamzaraya. Gezdik, gördük, yedik, içtik. Her adımında ayrı bir lezzet yaşadık.” dedi.

Sabri Öztürk, bu tür ziyaretlerin, tanıtıcı faaliyetlerin daha çok yapılması gerektiğini belirterek, “Giresun’un yerel tarihinde derin izler bırakan destansı olayların, yürek burkan hikâyelerin, ağıtlarla ortaya çıkan yanık türkülerinin orijinaline uygun olarak yeniden hikâyesinin, romanlarının yazılması gerektiği ve Giresun’un güzelliklerinin bütün dünyaya tanıtılması gerektiğini bu anlamda şair ve yazarların ziyaretinin önemli olduğunu” söyledi.

Öztürk, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Şair Yazar Bursa Milletvekilimiz Osman Mesten’in, gezi esnasında Giresun’la ilgili duygularını dile getirdiği bir şiiri de paylaştı.

Şuara, üdeba, ehibba ile / Üç gün geçirdik, bir masal gibiydi/ Bilmezdik evvelden, nasılmış neymiş/ Giresun cennetten misal gibiydi

Gedikkaya, Kulakkaya ve Şebin / Doyumu yok, Gök göl ve şelalenin / Bir sefer ki, yare visal gibiydi

Sabri Öztürk, ağırlamaktan büyük bir onur duyduğu misafirlerinin hayranlıklarını her fırsatta dile getirdiklerini belirterek, “Yeşilin her tonunu bulmanın mümkün olduğu ilimizi herkesin gelip görmesi gerekiyor. Misafirlerimiz de Yaylaları, dereleri ve şelaleleri ile büyüleyici bir şehir olan Giresun’u gelip görmemek, insanlar için büyük kayıp diyerek ilimizi tanıtmak için bizlere de söz verdiler. Giresun’a geliş amacımız da sizlerin taşıdığı değerleri başka illere hatta dünyaya aktarmak dediler. Bu vesileyle gazeteci, edebiyatçı dostlarıma en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum. Karadeniz’in incisi olan Giresun’un her bir köşesi saklı cennet olan bu yerleri bir gün herkes görmeli” dedi.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  Tirebolu’dan Gümüşhane’ye Harşit Sa   Ada’da Yapılan Gösterilere Büyük İl
  Çağırgan İsmail Hakkı Baba Alucra’d   Giresun’u Turizm Şehri Yapacağız
  Türkiye'nin Kültür Hazineleri kitap   Çocuklar Doyasıya Eğlendi
  Türkçeyi Doğru Kullan Kitapçığı Haz   Benim Şehrim Okuyor Etkinliği Büyük
  Benim Şehrim Okuyor   Yaz Okulu Kayıtları Devam Ediyor
  Ramazan’da 70 Aileye Ulaşıldı   Sokak Oyunları Etkinliği Düzenlendi
 
 
   
   
 
Recep ŞAHAN

15 Temmuz Destanı
İbrahim BALCIOĞLU

Giresun Dernekçiliğinin S
Mustafa K. NASUHOĞLU

Gözünüze Dizinize Dursun
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Giresun Üniversitesi Rekt
Ahmet ÖZDEMİR

İşimiz Erenlere Kalmıştır
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Boğulma ve Çeken Akıntı T
 
     
   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursa Giresunlular Sitesi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursadan Vefa Örneği
Osman Ağa Kültür Merkezi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım