Finans Sektörü Yapısal Önlemleri Bekliyor 9.İstanbul Finans Zirvesi’nde küresel ticarete ve sanayinin finansmanına dikkat çekildi. Toplantıya ekonomi ve iş dünyasının önemli isimlerinin katılması dikkat çekti.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Finans Sektörü Yapısal Önlemleri Bekliyor

Finans Sektörü Yapısal Önlemleri Bekliyor 9.İstanbul Finans Zirvesi’nde küresel ticarete ve sanayinin finansmanına dikkat çekildi. Toplantıya ekonomi ve iş dünyasının önemli isimlerinin katılması dikkat çekti.

Eklenme tarihi: 20.9.2018 10:09:43

Bu sene 9. kez gerçekleştirilen İstanbul Finans Zirvesi (IFS 2018) açılış konuşmasını yapan SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, STA ile gelişen küresel ticaretin son dönemde zorlaştığına dikkat çekerek reel sektörün finansmanının öneminin arttığını belirterek yapısal önlemlerle nitelikli yatırımlara finansman kolaylığı sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Zirvenin ilk gününde söz alan Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez göreve yeni başladığını belirterek dünyadaki örnekleri anlattı.

Küresel Ticaret Savaşı ve sanayinin finansmanı ana temasıyla toplanan İstanbul Finans Zirvesi (IFS 2018) ilk gününde küresel ve bölgesel gelişmeler nedeniyle ticaretin zorlaştığı; bu nedenle de sanayinin finansmanının günden güne daha ciddi bir sorun haline geldiği ele alındı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, küresel ticaretin zorlaştığı dönemde sanayinin finansmanının da önemli bir soru haline geldiğini anlattı. Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez de dünyadaki örneklerini anlatarak görevi en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışacağını anlattı. Zirvenin açılışında Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan sanayinin finansmanında en iyi piyasanın sermaye piyasaları olduğunu söylerken, Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku küresel ticaretin artık eskisinden daha zor olduğunu anlattı. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ise bankacılık sektörünün ekonominin en güçlü destekçisi olacağını dile getirdi.

Vakıfbank Genel Müdürü Özcan: “Uzun vadeli yatırımlar için en iyi piyasa sermaye piyasalarıdır”

Zirvenin açılışında Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, küresel ticarete ilişkin alınan tek taraflı kararların uluslararası kural ve teamülllere aykırı olduğu kadar ticaretin kendi doğasına da aykırı olduğunu belirtti. Vakıfbank Genel Müdürü, banka olarak sanayinin, uzun vadeli yatırımların ve milli ekonominin finansmanı için kaynak temin ederek reel sektörü desteklemeye devam ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Ancak uzun vadeli yatırımların finansmanı için en etkin piyasa sermaye piyasalarıdır. Bu piyasaların derinliğinin arttırılması birçok sorunun çözümü için de tetikleyici olacaktır. Sanayinin finansmanını daha etkin yapabilmek için kalkınma ve yatırım bankalarının sektörden aldığı payı ciddi şekilde arttırmamız gerekiyor.”

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Utku : “Küresel ekonomi küçülürken Türkiye için fırsatlar var”

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku küresel ticaretin artık eskisinden daha zor olduğunu ve yaşanan gelişmelerin dünya ekonomisinin 2019’daki büyümesine negatif etki yapacağını anlattı ve sözlerine şöyle devam etti: “2008 yılında yaşanan küresel ekonomik kriz sonrasında Merkez Bankalarının öncülüğünde ciddi bir parasal genişleme yaşandı. Ekonominin yeniden rayına oturtulması, büyümenin canlandırılması için ciddi bir uğraş verildi. Son zamanlarda ise Amerika ekonomisinin toparlanmaya ve gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışının yaşanmaya başladığı bir dönemi yaşıyoruz. Böyle bir ortamda; ‘parasal genişleme sona erdi, parasal sıkılaştırma geliyor, bununla nasıl baş edeceğiz’ derken, bütün dünya kendini birdenbire küresel ticaret savaşlarının ortasında buluverdi. Aslında son dönemde ülkemizde yaşadığımız dalgalanmada kendi iç meselelerimize ek olarak bu dışsallıkların etki ettiğini söylemek mümkün. Buna rağmen, küresel risklerin arttığı bir ortamda Türkiye için ürün ve Pazar çeşitliliğinden dolayı ciddi fırsatlar vardır. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır ve bizler de katılım bankaları olarak ekonomiye destek veriyoruz. Örneğin, konvansiyonel bankaların toplam kredileri içerisinde imalat sanayi payı %19 iken, katılım bankalarında bu oran %30’dur. Bunun yanı sıra toplam kredilerde KOBİ kredilerinin aldığı oran katılım bankalarında %40 iken aynı oranı bankacılık sektöründe %27 olarak görüyoruz.“

Halkbank Genel Müdürü Arslan :” Ekonominin en güçlü destekçisi bankacılık sektörü olacak.”

Bankacılık sektörünün güçlü mali altyapısı ve yüksek aktif kalitesiyle ekonomiye değer katmaya kararlı olduğunu belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemiz yapısal reformların ve hızlı karar alabilen yeni yönetim sisteminin olumlu etkisiyle ekonomik gelişimini sürdürecektir. Bir önceki yüzyılda yaşanan krizlerden önemli dersler çıkarmış olan finans sektörünün küresel ve bölgesel olarak yaşanan şartlardan alnının akıyla çıkacağını görebiliyoruz. Şundan da eminiz ki, bu süreçte Bankacılık sektörü de daha güçlü bir Türkiye için yenilikçi projeler geliştirmeye devam edecektir. Yerli ve milli markalarımızın öne çıktığı, sanayimizin gelişerek ihracatta daha güçlü olmayı hedeflediğimiz yeni dönemde ekonominin en güçlü destekçisi yine bankacılık sektörü olacaktır.”

Zirvenin bu sene 9. kez düzenlendiğini anımsatan IFS Yürütme ve Danışma Kurulu Başkanvekili Furkan Ünal, “Zorlu bir yola çıktık ve her ne olursa olsun yolumuzdan dönmedik. Çünkü biliyoruz ki Türkiye büyümek ve zenginleşmek zorunda ve bunun için de üretimini finanse etmek durumunda… Dünyanın en önemli finans merkezi olan İstanbul’a ve Türkiye’ye inanan, güvenenler de var, bu noktada tereddütleri olanlar da var. Bize düşen, bu tereddütleri anlamak ve ortadan kaldırmak, bize olan inancı ve güveni pekiştirmektir. Seneye 10. kez zirvemizi düzenleyeceğiz, 10. yıla özel sürprizlerimiz olacak” dedi.

Zirvenin ilk gününde katılımcılara plaketleri verildi ve aile fotoğrafı çekildi…

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Giresun'da Su Fiyatları Düşürüldü   Su Fiyatlarında İndirime Gidiliyor
  Diplomatik Kriz-Ekonomi İlişkisi Ma   Bayraktar Yönetimi Güven Tazeledi
  Su Ürünleri Projesi İçin Görüşmeler   İstihdam Artışı İçin Daha Bekleyece
  Arta Kalan Yemekler Hayvanları Doyu   14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü…
  Dikkatleri Tarıma Çevirmemiz Gereki   TUSAF Kongresi Başladı
  CEO’lar Koçlara Muhtaç...   Prim Başvurusu İçin Son Gün 30 Nisa
 
 
   
   
 
Recep ŞAHAN

Ramazan Okulu Sona Ererke
İbrahim BALCIOĞLU

İSMMMO Seçiminin Düşündür
Mustafa K. NASUHOĞLU

Gözünüze Dizinize Dursun
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Basit Adamdan Şehrül-Emin
Ahmet ÖZDEMİR

İşimiz Erenlere Kalmıştır
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Aileyi Tehdit Gizil Tehli
 
     
   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Osman Ağa Kültür Merkezi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir