Ülkemiz Türk Malı İçin Cennet Olmalı 9.İstanbul Finans Zirvesi’nde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez; Türkiye’yi ithal mallar için değil Türk malı için cennet yapmamız lazım.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Ülkemiz Türk Malı İçin Cennet Olmalı

Ülkemiz Türk Malı İçin Cennet Olmalı 9.İstanbul Finans Zirvesi’nde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez; Türkiye’yi ithal mallar için değil Türk malı için cennet yapmamız lazım.

Eklenme tarihi: 21.9.2018 10:42:11

Bu sene 9. kez gerçekleştirilen İstanbul Finans Zirvesi (IFS 2018) ikinci gününde açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Türkiye’nin geçmişte düşük kur nedeniyle ucuzlayan ithal mallar için cennet olduğunu ve kur krizinin bu anlamda hayırlı olduğunu söyledi. Sanayinin finansmanı ve desteklenmesi için teşvik ve hibe modellerini gözden geçirdiklerini anlatan Dönmez daha verimli modeller hazırladıklarını anlattı.

Küresel ticaret savaşı ve sanayinin finansmanı ana temasıyla toplanan İstanbul Finans Zirvesi (IFS 2018) ikinci günü Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez’in konuşmasıyla başladı.  Konuşmasına kurlarda yaşanan dalgalanma ile başlayan Dönmez, geçmişte düşük kur nedeniyle Türkiye’nin ucuz ithal malları cenneti haline geldiğini, yerli sanayicinin rekabet gücünün zayıfladığını belirtti ve “Yaşadığımız kur yükselişi bu nedenle hayırlı olmuştur.” dedi.

Türkiye pazarında tüketicinin ithal mallara daha ucuza ulaşabildiğini, ancak bunun yerli sanayiye zarar verdiğini anlatan Dönmez, “Bu nedenle paramızın değerini çok da yükseltmememiz lazım, gerekirse düşürmemiz lazım.” dedi. Devletin OSB’lere 5,8 milyar liralık destek verdiğini anımsatan Dönmez sözlerine şöyle devam etti: “Eğer OSB’ler belli bir noktaya gelmişse, ellerinde nakit varsa artık o borcun orada durmasının bir anlamı yok; devlet olarak o borcu oradan alıp ihtiyacı olan başka yerlerde kullanmamız lazım. OSB’ye destek olmuşuz, borç vermişiz, onlar da işlerini güzel yapmışlar, tüm alanlarını tahsis etmişler, paralarını da tahsil etmişlerse artık devlete geri ödeme zamanı gelmiştir. Devlet olarak teknoparklara, yatırımcılara hibe de veriyoruz. Ancak projelere bağlı olarak artık hibe değil düşük faizli kredi vermemiz lazım. Sürekli destek alan, hibe alan firmalar var. Suni teneffüsle yaşıyorlar; bunları iyi kontrol etmemiz lazım. Çok iyi olabilirsiniz ama satıp para kazanamıyorsanız ne desek boş…”

Kamuya ait patentleri özel sektöre vereceğiz

Devletin sanayiye desteklerinin sadece parasal olmayacağının altını çizen Dönmez, bu konuda da çalışmalar yaptıklarını anlatarak, “Kamuda alınmış patentler var. Geliştirilmiş ürünler var. Kamu kesiminin bunu ticarileştirmesi olanaksız. Dolayısıyla bunları özel sektörümüzle paylaşmanın yollarını araştırıyoruz.“ diye konuştu. İhalelerin teknik şartnamelerinde yerli ürün kullanımı ile ilgili sorunlar olduğunu anlatan Dönmez, ihale şartnamelerinde yerli malı kullanımını olanaksız hale getiren ve hatta yasaklayan maddeleri kaldıracaklarını anlattı. Zor durumdaki işadamlarına ve hak edenlere devletin destek olduğunu belirten Dönmez, “Ancak hata yapan, açgözlülük yapan, kaynaklarını ve riskini iyi yönetmeyenler var. Bunlar hala devletten yardım bekliyor” diyerek bu konudaki kriterlerini açıkladı.

Yerli sanayiyi korumak için gerekli tüm önlemleri alacaklarını açıklayan Dönmez, uluslararası rekabet kurallarına değinerek; “Eğer bir başka ülkede çok daha yüksek fiyat verip, yerli sanayiyi öldürmek için buraya gelip çok altında fiyat verenler olursa bunun için diyalog kanallarımız açık. Bunları bize bildirmenizi bekliyoruz.” dedi.

ISF 18 daha sonra yatırım bankacılığı uzmanı Shezad Abedi’nin konuşmasıyla devam etti. Büyümenin ve yatırımların finansmanı konulu oturumda Blue River (Londra) Varlık Yönetimi Yönetici Ortağı Fatih Aydın’ın moderatörlüğünde Renaissance Group eski Başkanı Ashar Qureshi ve Guggenheim Menkul Değerler kıdemli Genel Müdürü Mark Walker biraraya geldi.

MLR Cooperation Genel Müdürü Cornelia Meyer gelişmekte olan piyasalarda dövizde yaşanan sorunlar konulu bir sunum yaptı. Safrantek kurucusu Necdet Öncegil’in moderatörlüğünde TINK CEO’su Zeynep Dereli ve Botudio kurucu ortağı Ali Erhan Tamer yer aldılar.

Prof. Dr. Emre Alkin’in moderatörlüğünü gerçekleştirdiği Sanayi ve Teknoloji üretimi konulu oturumda, Kademir CFO’su Furkan Ünal, Türkcell CFO’su Osman Yılmaz, Nuh Çimento CFO’su Ayhan İmamoğlu, Kastamonu Entegre CFO’su Kemal Say ve Avukat Murat Erbilen (Lexist Avukatlık) söz aldılar.

Bu yıl 9. kez Halkbank’ın ana sponsorluğu, Kredi Garanti Fonunun stratejik ortak olduğu İstanbul Finans Zirvesine, Albaraka (Altın sponsor), Vakıfbank (Gümüş sponsor) ve Pasha Bank (Bronz sponsor) olarak destek verdiler.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Giresun'da Su Fiyatları Düşürüldü   Su Fiyatlarında İndirime Gidiliyor
  Diplomatik Kriz-Ekonomi İlişkisi Ma   Bayraktar Yönetimi Güven Tazeledi
  Su Ürünleri Projesi İçin Görüşmeler   İstihdam Artışı İçin Daha Bekleyece
  Arta Kalan Yemekler Hayvanları Doyu   14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü…
  Dikkatleri Tarıma Çevirmemiz Gereki   TUSAF Kongresi Başladı
  CEO’lar Koçlara Muhtaç...   Prim Başvurusu İçin Son Gün 30 Nisa
 
 
   
   
 
Recep ŞAHAN

Ramazan Okulu Sona Ererke
İbrahim BALCIOĞLU

İSMMMO Seçiminin Düşündür
Mustafa K. NASUHOĞLU

Gözünüze Dizinize Dursun
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Basit Adamdan Şehrül-Emin
Ahmet ÖZDEMİR

İşimiz Erenlere Kalmıştır
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Aileyi Tehdit Gizil Tehli
 
     
   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Osman Ağa Kültür Merkezi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir