İş Ahlakı Dergisi ve Kitabı Tanıtıldı Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği tarafından gerçekleştirilen toplantıda İş Ahlakı Dergisi’nin 10. yılı kutlandı ve programda İş Ahlakı Kitabının tanıtımı yapıldı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

İş Ahlakı Dergisi ve Kitabı Tanıtıldı

İş Ahlakı Dergisi ve Kitabı Tanıtıldı Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği tarafından gerçekleştirilen toplantıda İş Ahlakı Dergisi’nin 10. yılı kutlandı ve programda İş Ahlakı Kitabının tanıtımı yapıldı.

Eklenme tarihi: 31.10.2018 11:49:04

30 Ekim Salı günü 10.00-12.00 saatleri arasında dernek merkezinde akademisyen ve iş insanlarının katılımıyla tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantının açılış konuşmasının İGİAD Başkanı Ayhan Karahan gerçekleştirdi.

Karahan konuşmasında; “2003 yılında kurulan derneğimiz ahlaklı girişimciliği ve iş ahlakını kendine şiar edinmiş bu alanda hem akademik hem de iş dünyasında varlığını sürdürmektedir. Hem fikirsel anlamda hem de eylemsel anlamda faaliyetlerimizle geleceğe katı/katkılar verme çabasındayız. Kamuoyuna rol-model olabilecek çalışmalar yapma gayretindeyiz. 2008 yılında yayımlanmaya başladığında uzun soluklu olabileceği kanaati kendi aramızda bile konuşuluyorken 10. Yılını geride bıraktı.

İş Ahlakı Dergisi 10. yılını arkada bırakırken geçmişi daha uzun yıllara dayandığını hatırlatmak isterim. Sabırla bu derginin arkasında durarak bu günlere kadar getirdik. Özelikle EDAM - Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları Merkezi’nin gayretleri eğitim komisyon başkanları ve üyelerinin özverisiyle bugünleri gördük.

Ayrıca İş Ahlakı kitabına da değinmek isterim. Her şey eğitimden başlar anlayışıyla sürekli bir iş ahlakı ders kitabı gündemimiz vardı. Tabi ki dersin okutulabilmesi içinde kaynak gerekliydi. Bizde bu kitap ile bu açığı kapatmaya çalıştık” dedi.

İş Ahlakı Dergisi Uluslararası İndekslerde

İş Ahlakı Dergisi’nin tanıtımını İGİAD Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Şentürk yaptı. Şentürk dergi hakkında katılımcılara şöyle dedi; “İş Ahlakı Dergisi, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği’nin (İGİAD) 2008 yılından itibaren yılda 2 sayı olarak (Bahar ve Güz) yayımladığı resmî, akademik, hakemli dergisidir. Dergide “iş ahlakı” konusunu çeşitli yöntemler çerçevesinde disipliner açıdan ele alan kuramsal ve uygulamalı çalışmalar yayımlanmaktadır.

İş Ahlakı Dergisi, Academic Search Premier (EBSCO), Index Islamicus, ABI/INFORM (Proquest), The Philosopher’s Index ULAKBİM ile indekslenmekte ve/veya özetlerine yer verilmektedir. İş Ahlakı Dergisi, 2017 yılı ilk sayısından itibaren “Clarivate Analytics Emerging Sources Citation Index (ESCI)” ile indekslenmeye başlamıştır.

İş Ahlakı Dergisi, farklı uzmanlık alanları çerçevesinde hazırlanacak çalışmalara açık olmakla birlikte iş ahlakını; iktisat, işletme, kamu yönetimi, sosyoloji, psikoloji, sağlık, hukuk, siyaset bilimi, sosyal politika, çalışma yaşamı vb. alanlardan güç alan bakış açılarıyla/boyutlarıyla ele alan çalışmaları öncelemektedir” dedi.

Akademi ve İş Dünyası için İş Ahlakı Kitabı Hazır

İş Ahlakı Dergisi tanıtımının akabinde Temelleri ve Uygulamalarıyla İş Ahlakı kitabı tanıtıldı. Kitabın editörlerinden Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş ve Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr.  Ömer Torlak kitap hakkında katılımcılara bilgiler aktardı.

Erdoğmuş konuşmasında; “Mevcut iş ahlakı kitaplarının tarihsel ve kültürel birikimi yeteri kadar dikkate almadığı ve Batı dışı iş ahlakı yaklaşımlarına değinmeyen bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Bu eksiklikten hareketle bu kitapta üç hassasiyet gözetil­mekte ve bu konularda katkı sağlamak niyeti taşınmaktadır. Bu hassasiyetler şunlardır:

İş ahlakını araçsal olarak ele almak yerine, insanı bir bütün olarak dikkate almak ve iş ahlakını bu bütünlük içinde konumlandırmak; İş ahlakının temelleri konusundaki yaklaşımlar ve uygulamalar bakımın­dan çeşitliliği yansıtmak ve bu çeşitliliği karşılaştırmalı olarak sunmak; İş ahlakı konusundaki teorik ve felsefi yaklaşımlar ile uygulama alanına odaklanma arasındaki dengeli bir yaklaşım geliştirmektir” dedi.

Kitabın üç ana alanı kapsayacak şekilde yapılandırıldığından bahseden Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş; “Birinci alan, iş ah­lakının dinî, felsefi, teorik ve tarihsel temellerini kapsamaktadır. İkinci alan işletme/örgütsel ahlak bağlamında örgütlerdeki iş ahlakı konuları ile pazar­lama, finans ve insan kaynakları yönetimi gibi işlevlerin iş ahlakı ile ilişkisini ele almaktadır. Üçüncü alan ise meslekler bakımından iş ahlakı konusuna ay­rılmıştır” dedi.

Üniversitelerde İş Ahlakı Kitabı Farkındalık Yaratacak

Prof. Dr. Ömer Torlak ise çalışma yaşamında ahlaki sorunların artmasıyla birlikte tüm dünyada üniversitelerde iş ahlakı konusunun ihmal edildiği tartışması başlamış ve iş ahlakının üniversitelerde ders olarak daha yaygın okutulması hususu önem kazandığını 2000 li yılların başında sosyal sorumluluk ve iş ahlakı alanında derslere başladığını söyledi. Torlak konuşmasında; Bu çalışmada iş ahlakı konusunu farklı ahlaki yaklaşımları dikkate alarak karşılaştırmalı bir biçimde ele alma ve ahlaki duyarlılığın artmasına katkı sağlamak hedefi güdülmüştür. Kitabın amacı, öğrencilerin iş ahlakının temel yapısını, işleyişini, kavramlarını ve pratik uygulamalarını öğrenmelerini sağlamak; iş yaşamlarında karşılaşacakları ahlaki problemler ve ikilemler hakkında farkındalıklarının artmasına katkıda bulunmaktır” dedi.

Program katılımcıların değerlendirme ve öneri sunumları ile son buldu.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  Yaz Okulu Kayıtları Devam Ediyor   Ramazan’da 70 Aileye Ulaşıldı
  Sokak Oyunları Etkinliği Düzenlendi   GİMEV İftarı Esenler’de Yapıldı
  Halk Oyunları Yoğun İlgi Gördü   Aksu Festivali Sergilerle Başladı
  Giresun Kitap Fuarı Açılıyor   Bulancaklı Gençlerde Ramazan Mesais
  Bir Kültür Hizmeti Daha Okuyucuyla   Ramazan Yardımları Başlıyor
  36. İl Müftüleri İstişare Toplantıs   TÜGVA Erzak Çalışması Başlattı
 
 
   
   
 
Recep ŞAHAN

Ramazan Okulu Sona Ererke
İbrahim BALCIOĞLU

Giresun Dernekçiliğinin S
Mustafa K. NASUHOĞLU

Gözünüze Dizinize Dursun
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Mürsî Rabbine Kavuştu!..
Ahmet ÖZDEMİR

İşimiz Erenlere Kalmıştır
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Aileyi Tehdit Gizil Tehli
 
     
   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursadan Vefa Örneği
Osman Ağa Kültür Merkezi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir