Barış ve İnsan Hakları Hepimizin Önceliğidir Giresun Belediyesi’nin ev sahipliğinde Giresun’da 13 Aralık Perşembe günü Avrupa Birliği 8. İnsan Hakları Film Günleri öncesi Belediye Başkanı Kerim Aksu bir basın toplantısı düzenledi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

Barış ve İnsan Hakları Hepimizin Önceliğidir

Barış ve İnsan Hakları Hepimizin Önceliğidir Giresun Belediyesi’nin ev sahipliğinde Giresun’da 13 Aralık Perşembe günü Avrupa Birliği 8. İnsan Hakları Film Günleri öncesi Belediye Başkanı Kerim Aksu bir basın toplantısı düzenledi.

Eklenme tarihi: 13.12.2018 11:49:58

Toplantıya Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Canan Çelik, AB İletişim Bölüm Başkanı Maria Magdalini Kanellopoulou ve Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Genel Sekteri Onur Kadir Eryüce’nin de katıldığı toplantının açış konuşmasını Kerim Aksu yaptı.

Aksu yaptı konuşmada "Türkiye’de 8. Kez yapılan AB İnsan Hakları Film Günlerinin 3 defa üst üste Giresun’da yapılmasının kendileri açısından büyük önem taşıdığını belirterek şunları ifade etti; “AB Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenen belediyemizin ev sahipliğinde yapılacak 8. AB İnsan Hakları Film Günleri için buradayız. Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi geçen yıl olduğu gibi bu yılda bizlere destek verdi. G.Ü. Rektör Vekili Prof. Dr. Canan Çelik ve AB Türkiye Delegasyonu İletişim Başkanı Maria Magdalini Kanellopoulou hanımefendiye bugün bizimle oldukları için teşekkür ederim. Bu yıl ilimizde 3.sü gösterime girecek Film Günleriyle amacımız farklı kültürlerin bir araya gelmesi ve dünyaya barış mesajı vermek. Giresun, Ankara, İstanbul, Antalya ve Kars’ın ev sahipliğinde Türkiye genelinde 5 ilde gerçekleşecek. Geçtiğimiz 2 yılda ilimizde düzenlenen festivaller hem izleyicileri, hem de bizleri çok mutlu etti. Giresun’un bunca iller arasından seçilmesinin nedeni hem yüksek izleyici sayısı, hem de halkımızın demokrasi ve evrensel insan haklarına gösterdiği önemden kaynaklanıyor. Giresun halkına, basın mensuplarına, AB Türkiye Delegasyonu ve Giresun Üniversitesi’ne ayrıca teşekkür ediyorum.”

Başkan Aksu konuşmasına şöyle devam etti; “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 10 Aralık 1948 tarihinde imzalanmıştır ve ülkemizin de bu bildirgede imzası vardır. Büyük Önder Atatürk birçok ülkeden önce Türk Kadınına seçme seçilme hakkını 5 Aralık 1934 yılında vermiştir. Aralık ayı içinde insan haklarının en çok hatırlanacağı en önemli aylardan birisi. 5 Aralık Kadın Haklar Günü, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve bizde 13 Aralık’ta 8. AB Film Günlerine ev sahipliği yapacağız. Benim düşünceme göre insan hakları, demokrasi, hukuk ve temel değerler üzerinden başlansaydı, bu gün daha fazla ilerlemiş olabilirdik. Türkiye’de, herkes için hukuk isteyen, demokrasi ve evrensel insan haklarını savunan çok önemli bir kesim var. Bana göre, geçmişi bir kenara bırakıp, daha fazla diyalogla, karşılıklı çaba harcayarak bu işi başarabiliriz. Türkiye’nin eli ağrırsa, AB’nin kolu ağrır. Türkiye AB sürecinden geri dönemez. AB ‘de Türkiye’yi dışarda tutamaz görüşündeyim. Barış, demokrasi ve insan hakkı hepimizin önceliğidir.”

Belediye Başkanı Kerim Aksu 13- 16 Aralık tarihleri arasında 21 filmin gösterileceğini hatırlatırken; “Belediye Şehir Tiyatrosu Vahit Sütlaş Sahnesinde gösterilecek filmler ücretsizdir. Tüm halkımızı davet ediyorum. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum“ dedi.

AB Türkiye Delegasyonu İletişim Bölüm Başkanı Maria Magdalini Kanellopoulou yaptığı konuşmada düşüncelerini şöyle ifade etti; “Değerli Belediye Başkanım, Rektör Yardımcım ve misafirlerimiz buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim. Güzel şehrinizde olduğum için çok mutluyum. Şehrinizin İnsan Haklarına bu kadar önem veriyor olmasını görmek çok mutluluk verici. Başkan ve Rektör Yardımcımızın dediği gibi festivalimizin bu yıl sekizincisi düzenleniyor. Kadınların erkeklerin ve gençlerin festivale bu kadar ilgi gösteriyor olması mutluluk verici. Üniversitenin de bu iş birliğini devam ettirmesi konusundaki iradesini memnuniyetle karşılıyoruz. Belki Festivalin dışında farklı konularda da işbirliği yapma fırsatı ortaya çıkartabiliriz. Bu yıl festivalimizi ayrıca önemli kılan özelliği Evrensel İnsan Hakları Anlaşmasının imzalanmasının 70. Yılını kutluyor olmamız. Sizlerle AB’nin yüksek temsilcisi Federica Mogarinin bir sözünü paylaşmak istiyorum. ‘’Dünyada baskılar, şiddet, cezalandırıcı davranışlar artmaktadır. Ancak AB olarak biz sivil toplumun ve demokrasinin yanında onu destekleyecek çalışmalar içerisinde bulunmaya devam edeceğiz. AB Uluslararası alanda sivil toplum kuruluşların güçlenmesini arzu etmektedir. Organizasyonumuzda seçtiğimiz eserlerde İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin ruhunu yakalamaya çalıştık. Bu çalışmaları yaparken üye devletlerimizin kültürel merkezleriyle çalıştık ve bu yılki festivali 21 şehre dağıttık. 5 İlde daha, büyük organizasyon yapıyoruz. Bunlardan biride Giresun’dur.

Bazı gösterimlerden sonra, tartışmalar düzenlenecek ve böylelikle katılımcıların fikirlerini duygularını alabilmek dinleyebilmek çok ilginç olacak. Sizlerin ve okuyucularınızın bilgilendirmek adına bu yıl filmleri 4 kategoriye ayırdık. Son olarak insan hakkı en temel haktır. Bunun ihlal edilmesi karşısında hepimiz ayağa kalkmalıyız. Burada yanımızda olduğunuz için sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Canan Çelik, 8. AB İnsan Hakları Film Günleri’nin Giresun’da düzenlenmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Üniversitemizin ve İletişim Fakültemizin bu organizasyona destek vermesi çok önemli. Üniversitemizin, ortak bir projede paydaş olması, bizlere gurur veriyor. Böylelikle işbirliği ve ortak çalışma alanları oluşturmamız üniversitemizin başarısını, halkla bütünleşmesini sağlayacaktır. Tirebolu İletişim Fakültemiz, birçok başarıyı yakalamış ve üniversitemizin yüz akıdır. Radyomuz ve haber ajansımız faaliyete geçmiştir. Televizyonumuz kısa süre sonra yayına başlayacaktır. Giresun Belediyemize ve AB Türkiye Delegasyonuna bu güzel organizasyonu Giresun’a getirdikleri için teşekkür ediyorum.”

Basın toplantısına Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Cem Feridunoğlu, Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, ajans, televizyon ve gazetelerin temsilcileri katıldı.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  Yaz Okulu Kayıtları Devam Ediyor   Ramazan’da 70 Aileye Ulaşıldı
  Sokak Oyunları Etkinliği Düzenlendi   GİMEV İftarı Esenler’de Yapıldı
  Halk Oyunları Yoğun İlgi Gördü   Aksu Festivali Sergilerle Başladı
  Giresun Kitap Fuarı Açılıyor   Bulancaklı Gençlerde Ramazan Mesais
  Bir Kültür Hizmeti Daha Okuyucuyla   Ramazan Yardımları Başlıyor
  36. İl Müftüleri İstişare Toplantıs   TÜGVA Erzak Çalışması Başlattı
 
 
   
   
 
Recep ŞAHAN

Ramazan Okulu Sona Ererke
İbrahim BALCIOĞLU

Giresun Dernekçiliğinin S
Mustafa K. NASUHOĞLU

Gözünüze Dizinize Dursun
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Mürsî Rabbine Kavuştu!..
Ahmet ÖZDEMİR

İşimiz Erenlere Kalmıştır
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Aileyi Tehdit Gizil Tehli
 
     
   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursa Giresunlular Sitesi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursadan Vefa Örneği
Osman Ağa Kültür Merkezi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım

sanalbasin.com üyesidir