Bunca Tecrübeye Rağmen Nasıl Tarım Yapıyoruz Tarımsal Kalkınma Vakfı (TAK-VA) Genel Başkanı Mehmet Taşan ülkemizde tarım öğreniminin 173. Yıldönümü münasebetiyle bir basın açıklaması yayınladı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Bunca Tecrübeye Rağmen Nasıl Tarım Yapıyoruz

Bunca Tecrübeye Rağmen Nasıl Tarım Yapıyoruz Tarımsal Kalkınma Vakfı (TAK-VA) Genel Başkanı Mehmet Taşan ülkemizde tarım öğreniminin 173. Yıldönümü münasebetiyle bir basın açıklaması yayınladı.

Eklenme tarihi: 9.1.2019 11:54:27

Taşan açıklamasında “Ülkemizde 10 Ocak 1846 tarihinde Mekteb-i Zirai Şahane’nin kurulmasıyla başlayan tarımsal eğitim-öğretim; kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve eğitim kurumlarımızın çabaları ile bugünkü yüksek seviyeye ulaşmıştır.

Tarım, İnsanoğlunun toplayıcılık ve avcılıktan sonra, üretim amacıyla toprağı kullanmayı öğrenmesi ile geçtiği yerleşik yaşamın temelidir. Kısacası, Tarım, insanoğlunun yerleşik tarihi kadar eskidir.

Dünya nüfus artışına paralel olarak tarımsal ürünlere olan talebin artışı, tarımı daha da önemli hale getirmiştir. Bu nedenle tarım stratejik sektörlerin en başında gelmektedir.

Bazı ülkelerin yaşadığı acı tecrübeler, tarım ve gıdada bağımsızlığın önemini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda gelişmiş ülkeler tarım ve gıdayı dış politika enstrümanı olarak kullanmaktadırlar.

21. Yüzyılda artık sadece bir geçim kaynağı olmaktan çıkıp uluslararası alanda güç ve stratejik rekabetin en önemli unsuru haline gelen tarımın öğretiminde bugün bilimin ve teknolojinin tüm imkânlarından faydalanılırken, bir yandan da insan sağlığı ve doğanın sürdürülebilirliğinin dengesini gözeten, disiplinler arası ve çok yönlü bir işbirliği dikkati çekmektedir.

Ülkemizin sahip olduğu büyük tarımsal potansiyelin iyi değerlendirilmesi için eğitim-öğretime, araştırma ve yayın faaliyetlerine önem verilmesi gerekmektedir. Günün şartlarına göre teknolojiyi kullanarak yüksek verim ve istenilen kalitenin elde edilmesine yönelik yapılacak bilinçli bir tarımsal üretim ancak toplumun değişen ihtiyaçlarına yönelik tanımlanmış bir tarımsal üretim sayesinde gerçekleşebilecektir.

Bugün tarımda geldiğimiz noktaya baktığımızda öğrencilerin, mezun olurken Devlet Memurluğu yapma hedefi dışında, özel sektörde istihdamı ve kendi işini kurabilme düşüncesinde olması gerekmektedir.

1970’li yıllarda 4 Ziraat Fakültesi varken bugün sayı on misli artmıştır. Her yıl yaklaşık 5-6 bin civarında ziraat mühendisi mezun olmaktadır. Ülkemizde diğer çoğu mesleklerde olduğu gibi Ziraat Mühendisliği alanında da maalesef bir planlama olmadığından, ihtiyaç tespiti de yapılmadığından, on binlerce Ziraat Mühendisi mesleklerini icra edememektedir. Bin bir zahmetle yetişen ziraat mühendislerinin başka alanlarda çalışması veya işsiz olması ülkemiz için önemli bir kayıptır.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 2009 yılında uygulamaya konulan “Sertifikalı tarım danışmanlığı” uygulaması ile tarımı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde ilk defa özel yayım sistemi devreye girmiş, on binlerce yetişmiş ziraat mühendisinin serbest olarak danışmanlık mesleğini icra etmesi, dolayısıyla kendi hesabına çalışma imkânı da sağlanmış olacaktı. Ancak bu sistem, Bakanlığın yeniden yapılanmasıyla birlikte 2011 Yılından sonra çok değişikliğe uğramış, Çiftçi örgütlerine danışman sayısı kısıtlaması getirilmiş, bugün itibariyle sertifika sahibi birçok ziraat mühendisi devre dışında kalmıştır. Sertifikalı Tarım Danışmanlığı sisteminin yeniden revize edilerek aktif hale getirilmesi çok önemlidir.

Ziraat Fakültelerinin birçoğunun uygulama alanı olmadığından dersler nazari olarak işlenmekte olup, laboratuvar eksikliği, teori ile pratiğin birleştirilememesi meslektaşlarımızın yetişmesi açısından kaliteyi önemli ölçüde düşürmektedir. Ziraat Fakültelerinde mesleki derslerin yanı sıra, iletişim ve yayım teknikleri, kişisel gelişim ve yönetim teknikleri gibi derslerin de verilmesi gerekir. Biranda çok miktarda ziraat fakültesi açılmasıyla akademik kadro sıkıntısı da çekilmiş, bu da eğitimdeki kaliteyi düşürmüştür.

Bitkisel üretimde, toprak yapısı, toprak işleme, iklim, sulama, tohum, gübreleme, ekim teknikleri, hastalık ve zararlılarla mücadele, hasat tekniği; hayvansal üretimde ise hayvanın damızlık vasfı, yemleme, hayvan barınaklarının teknik ve hijyenik özellikleri gibi pek çok faktör verimliliği ve kaliteyi etkilemekle birlikte en önemli faktörün eğitim olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Tarımda üretimi artırarak hayat standardını yükseltecek, kaynakların etkin, verimli ve ekonomik kullanılmasına imkân sağlayacak tarım politikalarının başarılı uygulanması için de teknik donanıma sahip, iyi yetişmiş teknik ekip ile geleceğimize yön verecek, tarım sektörünün talebini karşılayacak, bilgilerini sahaya ve çiftçilerimize aktarabilecek donanımdaki ziraat mühendislerine ihtiyaç bulunmaktadır.

Ülkemizin bugünkü modern tarıma ulaşmasında her türlü fedakârlığı gösteren öğretim üyelerimizi rahmet ve minnetle anarken tarım öğreniminin 173. yıldönümünün değerli öğretim üyelerimize, sevgili öğrencilerimize ve ülkemiz tarımına hayırlar getirmesi temennisiyle saygılar sunarım" dedi.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Helal Fuarında 50 Ülke Vitrine Çıkt   Organize Sanayi Bölgesine Ziyaret
  OECD Raporları Algımızı Bozdu   Üretici ve Market Fiyat Farkı Kapan
  Lonca İş Buluşmaları Başlıyor   İlk Otobüs Görele'de Yapıldı
  Genç Girişimciler Helal Expo'da Bul   E-Belediye Bilgi Sistemine Geçildi
  Konkordato Tarihe Karışıyor   Emlak Vergisinde Son Gün 30 Kasım
  Özdilek, Dünya Devleri Arasında!   2020 Yılı Belediye Bütçesi 250 Mily
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Kalbi Temiz Olmak
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Siyasette Yeni Aktör: Ali
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
İbrahim BALCIOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Önce Ezan Okundu...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım