Yanan Camide Proje Çalışmaları Başlıyor Giresun Merkez’e bağlı Boztekke Köyü Merkez Cami’nde restorasyon çalışmaları için ilk adım atıldı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Çevre   

Yanan Camide Proje Çalışmaları Başlıyor

Yanan Camide Proje Çalışmaları Başlıyor Giresun Merkez’e bağlı Boztekke Köyü Merkez Cami’nde restorasyon çalışmaları için ilk adım atıldı.

Eklenme tarihi: 4.3.2019 11:19:59

20 Aralık 2018 akşamı saat 22.30 civarında meydana gelen yangının ardından büyük hasara uğrayan ve Şeyh Keramettin Türbesi’nin hemen yanındaki Giresun Merkez’e bağlı Boztekke Köyü Merkez Cami’nde projelendirme çalışması; 1 Mart 2019 Cuma günü sabah 10.00 ile 16.00 saatleri arasında yapılan incelemeler ile başladı.

İlk olarak 1610-1612 yılları arasında inşa edilen ve bugünkü görünümünü 1855 yılında alan tarihi camide meydana gelen üzücü yangın hadisesinden sonra geçen yaklaşık 2 buçuk aylık sürenin ardından camide restorasyon çalışmalarının başlamaması Boztekke Köyü’nde yaşayanlar başta olmak üzere tüm Giresunluları üzmüştü.

Ancak tarihi eser olması sebebiyle koruma kapsamında olan 407 yıllık Boztekke Köyü Merkez Cami için Trabzon Vakıflar Müdürlüğü’nden izin alınması gerektiğini belirten Boztekke Köyü Muhtarı Murat Kumaş, projelendirme çalışmalarının başladığını müjdeledi.

Muhtar Murat Kumaş, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Camimiz geçen sene Aralık ayının 20’sinde çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale geldi. 407 yıllık tarihi ile çok önemli bir yapı olan camimizde çalışmaların hemen başlaması için girişimlerde bulunduk. Boztekke Köyü olarak başlattığımız girişimlerimize Giresun Valiliği’nin yanı sıra Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de destek oldu. Onların göstermiş olduğu bu desteklerle Trabzon Vakıflar Müdürlüğü’ne başvurduk. Yangın olayından sonra geçen zaman zarfında tamirat çalışmalarının hemen başlamaması sebebiyle çeşitli eleştiriler olmuştu. Ancak tarihi bir yapı olması itibariyle yangından dolayı hasar oluşmasına rağmen Trabzon Vakıflar Müdürlüğü’nden izin almadan bir çivi bile çakmamız kanunlara aykırı olduğu için beklemek zorunda kaldık.

Bugünkü görünümünü 1855 yılında alan tarihi camimiz Osmanlı cami yapı usulüne göre yapılmış bir camidir ve Trabzon Vakıflar Müdürlüğü tarafından verilen izinler dışında herhangi bir çalışma yapmamız mümkün değildir. Biz de geçtiğimiz Cuma günü projemizin ilk adımını attık. Giresun Valiliği, Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Boztekke Köyü olarak el ele vererek yanan camimizde çeşitli incelemelerde bulunduk. Bu projemizi bu ay içinde Trabzon Vakıflar Müdürlüğü’ne sunacağız. Trabzon Vakıflar Müdürlüğü her ayın 26’sı ile 30’u arasında uygun bir tarihte toplanarak benzer tarzdaki projeleri görüşerek karara bağlıyor. Bizler de Mart ayı sonu itibariyle tarihi camimizde çalışmaların başlaması için gerekli izinlerin alınmasını bekliyoruz. İzinler alındıktan sonra da hemen restorasyon çalışmalarına başlayacağız. Çalışmalarımız tarihi camimizin mimari tarzına sağdık kalınarak Osmanlı yığma taş usulüne göre yapılacak. Boztekke Köyü halkı olarak; bu projemize desteklerinden dolayı Giresun Valiliği ve Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne çok teşekkür ediyoruz.”

Haber: Hakan Uğurlu - http://www.kerasushaber.net

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Çevre HABERLERİ
  Sokaklarda Yoğun Çalışmalar Sürüyor   Orta Refüj ve Kavşaklarda Temizlik
  Altyapı ve Üstyapı Çalışmaları Sürü   İlaçlama Çalışmaları Devam Ediyor
  Daha Temiz Bir Şehir İçin Çalışıyor   Bulancak Yağmura Teslim Olmadı!
  Yol Genişletme ve Alt Yapı Çalışmal   Yeni Su Kuyuları Açma Çalışmalarımı
  Mezarlıklarda Bayram Temizliği   Açık Maden Ocağı İşletmesine Tepki
  Karavan Tutkunları Giresun’da   Taş Sokakta Yol Yapım Çalışmaları
 
 
   
   
 
Recep ŞAHAN

Kurban Bilinci
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Bayramda Devlet Millet Ku
Mustafa K. NASUHOĞLU

Gözünüze Dizinize Dursun
İbrahim BALCIOĞLU

Giresun Dernekçiliğinin S
Ahmet ÖZDEMİR

İşimiz Erenlere Kalmıştır
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Boğulma ve Çeken Akıntı T
 
     
   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursa Giresunlular Sitesi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım