Osman Ağa Balmumu Heykeli Sergileniyor Giresun Belediyesi tarafından yapılması planlanan “Milli Mücadelede Karazıpkalılar ve Osman Ağa Müzesi“ için hazırlatılan Osman Ağa Balmumu Heykeli bugün Atatürk Meydanı’nda törenle sergilenmeye başladı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Osman Ağa Balmumu Heykeli Sergileniyor

Osman Ağa Balmumu Heykeli Sergileniyor Giresun Belediyesi tarafından yapılması planlanan “Milli Mücadelede Karazıpkalılar ve Osman Ağa Müzesi“ için hazırlatılan Osman Ağa Balmumu Heykeli bugün Atatürk Meydanı’nda törenle sergilenmeye başladı.

Eklenme tarihi: 19.3.2019 12:21:42

Giresun Atatürk Meydanı’nda binlerce kişinin katıldığı törende, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşımızın okunmasından sonra Atatürk’ün Muhafız Alay Komutanı Milis Yarbay Topal Osman’ın hayatı anlatıldı.

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu yaptığı konuşmada; “Bugün hem acı hem de güzel bir gün. Çanakkale Savaşının 104. Yılı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının dünyaya dur dediği bir gün. Onun için hem gururluyuz, ama o kadar şehit verdiğimiz içinde üzüntülüyüz. Gerçekten çok büyük bir savaş verildi, biz birlik olunca önümüzde durabilecek bir güç yok. Giresun bütün iller arasında yeri bambaşka olan bir il. Yüzlerce binlerce şehit ve gazi vermiş dedelerin torunlarıyız. Kendi şehri dışında şehitliği olan tek il Giresun’dur. Başka yok. Anadolu’nun tüm coğrafyasının savunmasında gönüllü olan dedelerin torunlarıyız. Bu olay çok önemlidir. Giresun iki tane gönüllü alay çıkarmıştır. Beş bin kişi ile giden gönüllü dedelerimiz, geriye sadece 250 kişi dönebilmiştir. Benim oturduğum koltukta oturmuş, Belediye Başkanlığı yapmış, birçok savaşa katılmış, Cumhuriyet’in kuruluşuna damga vurmuş, ayağına kurşun yemiş Topal Osman Ağa’mızı da saygı ve minnetle anıyorum. Osmanağa adına bu şehirde herhangi bir figür çalışma yoktu. Benim Başkan Vekili olduğum dönemde, Belediye Başkanımız Hasan Karaibrahim bu konuda oldukça duyarlı olmuştur. Biz bu şehirde Osman Ağa’nın hatıralarının yaşamasını her zaman istedik. Yaptırdığımız balmumu heykelini Giresun’a, Atatürk Meydanı’na getirdik. Önümüzdeki günlerde belediyemize ait tarihi binayı restore edip ‘’Milli Mücadelede Karazıpkalılar ve Osman Ağa Müzesi’’ yapacağız. Osman Ağamız Atatürk’ün sağ kolu olmuş tarihi bir değerdir. Mustafa Kemal Atatürk’ü Osman Ağa’sız, Osman Ağa’yı da Mustafa Kemal Atatürksüz düşünemeyiz. Yapacağımız müzede Osman Ağa ver arkadaşlarını yaşayacağız. Geçmişine saygısı olmayanın geleceği olamaz. Bu gün burada bizimle olan tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum“ dedi.

Milletvekili Necati Tığlı, yaptığı konuşmada şunları dile getirdi; “Bugün bizim için çok önemli bir gün. Bize bu vatanı bırakan dedelerimize görevimizi ya malıyız.  Onların bıraktığı bu ülkeyi korumak ve daha çağdaş bir seviyeye getirmek hepimizin namus borcudur. Değerli Belediye Başkanımız ve ekibinin şehrimizin en önemli isimlerinden Osman Ağa’yı da unutmadıkları için kendilerine teşekkür ediyorum.”

Önceki dönem belediye başkanlarından Hasan Karaibrahimoğlu, Milli Mücadelede Giresun Uşakları ve Osman Ağa anıtının uzun süre yerine konulamadığını hatırlatarak; “Milli Mücadelede Giresun Uşakları ve Osman Ağa Anıtı’nın yapılmasında Kerim Bey bize önemli katkı sağladı. Bugün değerli Belediye Başkanımız Kerim Aksu’nun katkılarıyla yaptırılacak olan ’’Milli Mücadelede Karazıpkalılar ve Osman Ağa Müzesi’’ projesi beni duygulandırdı. Kendisine geçmişimize sahip çıktığı için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Müze yapılana kadar Atatürk Meydanı’nda sergilenecek Osman Ağa Balmumu Heykeli, yoğun ilgi gördü.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  Gazeteci Sorumluluklarını Bilmelidi   Çevre Derneği Görev Dağılımı Yaptı
  Giresunlulardan Başkonsolosa Nezake   Şenlikoğlu, Yılın Fotoğraflarını Se
  Bilal Ay, Hedef 1 Milyon Gönüllü   Şenlikoğlu Engelli Ailelerle Yemekt
  Harşit Federasyonu Farkındalık Yara   Çocuk Meclisi Yöneticilerini Seçti
  Engelli Asansörünü Çok Yakında Hizm   En Büyük Engel Sevgisizliktir
  Başkan Yakar'dan Bir Dizi Ziyaret   Saadet Partisi Dünya Engelliler Gün
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Dolandırıcılık
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Siyasette Yeni Aktör: Ali
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
İbrahim BALCIOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Önce Ezan Okundu...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım