Kalıcı Çözüm Yapısal Reformlarda Altınbaş Üniversitesi’nde düzenlenen “Türkiye Ekonomisinin Geleceği” panelinde Türkiye ekonomisinin geleceği masaya yatırıldı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Kalıcı Çözüm Yapısal Reformlarda

Kalıcı Çözüm Yapısal Reformlarda Altınbaş Üniversitesi’nde düzenlenen “Türkiye Ekonomisinin Geleceği” panelinde Türkiye ekonomisinin geleceği masaya yatırıldı.

Eklenme tarihi: 28.3.2019 13:44:05

Panelde konuşan Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, eğitimin seviyesi yükselmedikçe, adalet artırılmadıkça ekonomide kalıcı iyileşme sağlamanın güç olduğunu belirtti. Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Murat Sağman ise 31 Mart seçiminden sonra 4.5 yıl seçim yapılmayacak bir dönemin başlayacağını belirterek, bunun yapısal reformlar için fırsat yaratacağını belirtti.

Altınbaş Üniversitesi Gayrettepe Yerleşkesinde düzenlenen “Çarşamba Buluşmaları -Ekonomi Söyleşilerinde”, para piyasalarında yaşanan çalkantılar masaya yatırıldı. “Türkiye Ekonomisinin Geleceği” başlığında Altınbaş Üniversitesi  İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Kasım Han’ın moderatörlüğünü yaptığı panele, Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, Altınbaş Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve eski bakanlardan Doç. Dr. Işın Çelebi ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Sağman katıldılar.

“Almanya ile başladı, MB çalkantıyı artırdı”
Panelde konuşan Prof. Dr. Emre Alkin, para piyasalarında yaşanan çalkantının, geçtiğimiz hafta Almanya ekonomisinin kötüye gittiğini gösteren verilerin açıklanmasıyla başladığına dikkat çekti. Prof. Dr. Alkin, Merkez Bankası’nın haftalık repo ihalelerini ertelemesinin de çalkantıyı artırdığını vurguladı. JP Morgan’a yönelik soruşturma kararının ve Londra’daki Swap piyasasına yönelik adımların da son günlere damga vurduğunu belirten Prof. Dr. Alkin, bunun sonucunda Dolar/TL’nin düştüğünü ama bunun maliyetlerinin olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Emre Alkin, mevcut durumun sürdürülebilir bir niteliğinin olmadığını belirterek, olağanüstü önlemlerin kısa tutulması gerektiğini ifade etti. Prof.Dr.Alkin, Türkiye’nin asıl atması gereken adımın yapısal reformlar olduğunu belirterek, eğitimin seviyesi yükselmedikçe, adalet artırılmadıkça ekonomide kalıcı iyileşme sağlamanın güç olduğunu belirtti. İhracatın ithalata bağımlılığının da azaltılması gerektiğini ifade eden Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, 120 milyar dolardan fazla ara malı ithalatının da azaltılması gerektiğini vurguladı.

“Olağanüstü dönemleri olağan önlemlerle aşmak”

Altınbaş Üniversitesi  İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Kasım Han ise başarılı ülkelerin olağanüstü dönemleri olağan önlemlerle atlatabilenler olduğuna dikkat çekti. ABD’nin Golan Tepeleri’yle ilgili kararına da değinen Prof.Dr. Ahmet Kasım Han, bu adımın uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve bölgede 450-500 yıllık düzeni yıktığını vurguladı.

“Sıkı para politikasına ihtiyaç var”

Altınbaş Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve eski bakanlardan Doç. Dr. Işın Çelebi ise yaşanan çalkantı sonrasında makro ekonomik hedeflerin geçerliliğini yitirdiğini belirterek, Nisan ayında bunların yenileneceği öngörüsünde bulundu. Merkez Bankası rezervlerindeki düşüşün de endişe yarattığına dikkat çeken Doç. Dr. Işın Çelebi, kısa vadeli borçların rezervlere oranının yüzde 120’ye çıktığı uyarısında bulundu.

Doç. Dr. Işın Çelebi, 1994 Krizinin faizleri masa başında belirleme amacından, 2001 Krizinin ise IMF’in kuru belirleme amacından çıktığını belirtti. Çelebi, kuru ve faizi belirleme amacı güdüldüğünde piyasaların işlerliğini yitirdiğine dikkat çekti. Çelebi, şu anda ekonomide sıkı para politikasına ve sıkı bir ekonomi yönetimine ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Seçimsiz dönem fırsat”

Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Murat Sağman ise Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin, benzeri ülkelere göre çok düşük olduğunu belirterek, bunun da kaygı yarattığına dikkat çekti. Murat Sağman, mevduat faizlerinin düşük tutulmasının da endişeye yol açtığını belirtti. Sağman, mevcut enflasyon ve Merkez Bankası faizleri göz önüne alındığında mevduat faizlerinin yüzde 25-26’larda olması gerektiğini ancak yüzde 18-19’larda bulunduğunu vurguladı. TL’nin değerinin düşmesinin engellendiğini ama buna karşılık faizin yükseldiğini, borsanın düştüğünü belirtti. Sağman, bu durumun ekonomi üzerinde uzun vadede olumsuz etkisinin olabileceğini kaydetti. Murat Sağman, 31 Mart seçiminden sonra 4.5 yıl seçim yapılmayacak bir dönemin başlayacağını belirterek, bunun yapısal reformlar için fırsat yaratacağını belirtti.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Sahte Maskeye Karşı Türkiye Modeli   Stok Desteği, Sektöre Can Suyu Olur
  Giresun'da Haksız Fiyat Artışı Yok   Bulancak Belediyesi Gıda Yardımı Ya
  Faiz İndirimi Tercih Değil Bir Zoru   Şirketler Uzaktan Çalışma Modeline
  Müstahsil Üretici Kabul Etmiyoruz   Bu Dönemde Müşteri Sadakati Nasıl A
  Uzaktan Çalışanlar Farklı Bir İşlem   Galericiler Sitesi İçin Start Veril
  Salgından Sonra Ekonomi U Biçimli T   Yasaktan Tarım İşçileri Muaf Olmalı
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

İbretlik Güzel Bir Anekdo
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Geçmişten Günümüze Harşıt
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım