Gelevera Deresi’ndeki Katliam Önlensin! Belgeselci Yazar İsmail Kahraman, HES Projeleri Karadeniz’in güzelliklerini yok ediyor. Doğal güzelliklerimiz yok olmasın, dedi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Çevre   

Gelevera Deresi’ndeki Katliam Önlensin!

Gelevera Deresi’ndeki Katliam Önlensin! Belgeselci Yazar İsmail Kahraman, HES Projeleri Karadeniz’in güzelliklerini yok ediyor. Doğal güzelliklerimiz yok olmasın, dedi.

Eklenme tarihi: 23.5.2019 11:46:56

"Dere yataklarına yapılan ve yapılacak Hidroelektrik santralleri denetlensin HES projelerinin çevre ve doğa katliamı durdurulsun.

Espiye Pangal Dede Şelalesi Yok Oluyor

Fındığın başkenti kirazın anavatanı Giresun Espiye ilçesi tarihi Bayramoğlu nahiyesi olarak bilinen ata dede memleketim 1960 yılında dünyaya geldiğim bu günün Soğukpınar Beldesi ile Yeşilköy Kurugeriş arasında Karaduva Deresinde adını Allah dostu Horasan Alpereninden alan Pangaldede şelalesi HES Projesi yüzünden büyük tehdit ve tehlike altında.  Vatandaşlar yetkilileri göreve davet ederek güzelliklerin yok edilmemesini istiyor.  www.iktav.com olarak Yedi Değirmenler Tabiat Parkı ile ilgili hazırladığımız belgeseli sizlerle paylaşıyoruz. https://m.youtube.com/watch?v=nYK_G0lydXE

Fotoğraf Sanatçısının Objektifinden Gelevara ve Karaduva Deresi’nin Güzellikleri

Giresun-Espiye Yedideğirmenler Tabiat Parkı ve Akkaya dağları ile ilgili bugün sizlerle paylaştığım fotoğraf Ankara’da önemli bir sağlık kurumunda üst düzey yöneticilik yapan Giresunlu fotoğraf sanatçısı Prof.Dr. Hürrem Bodur tarafından çekilerek tarafıma gönderildi. Bu fotoğrafları sizlerle paylaşıyor sizleri Gelevara Deresi’nde yaşanan çevre katliamı ile ilgili yazdığım yazı ile baş başa bırakıyorum.

Çevre Katliamları Durdurulsun

Giresun Espiye Gelevara ve Karadoğa derelerinin birleşmesi ile Espiye’den denize dökülen Gelevara Deresi’ndeki çevre katliamına dur denmeli! Doğu Karadeniz bölgesinin en yüksek dağlarından olan Ahılbaba veya Ahi baba dağından doğan Gelevara ve Karadoğa derelerinin birleşmesi ile Espiye’den denize dökülen Gelevara Deresi’nin Espiye’den Arpacık köyü altına kadar olan bölgede dere yatağına kurulan 3 adet taş ve mıcır ocağı, Gelevara Deresinde korkunç çevre katliamına neden oluyor ve muhteşem güzelliklerin yok olmasına neden oluyor. Dere yatağını yol haline getiren bu mıcır ocaklarının dere yatağında malzeme almasına dur denmeli. Özellikle Pangal Şelalesi ise büyük ilgi çeken bölgenin doğal güzellikleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Türkülere konu olan ve Birinci Dünya Harbi Kafkas Cephesi Harşit Savunmasında, 16 ay Harşit cephesinin savunulmasında Arpacılar köyündeki karargâh merkezi ile önemli rol oynayan Gelevara deresine sahip çıkmak gerekiyor. Hicabi Yıldız’ın “Gelevera ve HES” başlıklı yazısını sizlerle paylaşıyoruz."

“Gelevera ve HES”

Gelivera deresi billur suyuyla, nesli tükenmekte olan kırmızı benekli alabalığıyla, şelaleleriyle ve göllerinde yüzmüş olan bölge insanının hatıralarıyla önemli bir kültürel değerdir. Yolların olmadığı zamanlarda Karadoğa Ormanlarının ip dolanmaz tomruklarının bu derenin suyuna verilerek, Espiye’ye akıtıldığını yaşlılarımızdan dinledik. Kazım Koyuncu’nun “Gelivera Deresi iki dağın arası, yüreğunden silinmesun oy, sevdamizun yarasi” türküsünü artık daha bir hüzünle dinliyoruz. Son yıllarda Karadeniz’in çağlayıp akmakta olan şelalelerine, oynaşmakta olan kırmızı benekli alabalıklarına ve yeşil bir örtü olan ormanlarına bir hançer gibi saplanmakta olan HES Gelevera’ya, yani bizim deremize de gelmekteymiş. Bölge insanının mayasında milli duygular güçlü olduğundan meseleye bakışları şöyle:

  1. Türkiye’miz enerji fakiri, HES yapılsın ki ülkemiz enerjiye kavuşsun, cereyan için ele güne muhtaç olup milli sermayeyi dışa vermesin. Bir başka sebep olarak eğer ki HES yapılırsa bölgemizde iş sahası açılır, refah artar… vs.

Saf ve temiz yürekli insanımızın bu duygularına ancak selam dururum; Lakin kazın ayağı öyle değil. Birinci meseleyi ele alacak olursak, Enerji mi, yoksa tüm canlıların hayat kaynağı olan su ve çevre mi… çok yakın bir gelecekte su petrolden daha kıymetli olacak, bu gün Ortadoğu’daki huzursuzlukların sebebinin su havzaları; Fırat, Dicle, Asi, Şattü’l Arap, Nil olduğunu anlamak için çok zeki olmaya gerek yok. Enerjinin her zaman güneş gibi, rüzgâr gibi, nükleer gibi alternatifi var. Oysa su ve çevrenin asla bir alternatifi yoktur. Bir dere vadisindeki ekosistem bir bozuldu mu, geçmiş ola… Bir nükleer santral takriben beş yüz HES’e bedel. Bütün HES projeleri tamamlanmış olsa bile enerji ihtiyacının ancak yüzde on gibi çok cüz’i bir kısmını karşılayabiliyor, bu kadarcık bir menfaat için derelere ve dereyle beraber var olan zenginliğe kıymaya değer mi… Nükleer santral Ermenistan’da bile var. Biz yapalım deyince, eğer ki sağlam yapılırsa, çevreye ve insanlığa hiçbir zararı olmadığı halde, bazı iç ve dış menfaat çeteleri çelme takıyor, çelme takılan esasında Türkiye. Neyse ki şimdi iki tane yapılıyor, ama yetmez.

  1. İkinci meseleye gelince, Halkımız ve köy muhtarlarımız “size HES’te iş vereceğiz” gibi laflara itibar etmemeli.

Bu şirketler ulusal çapta iş yapan büyük şirketler, onların mühendisi, teknik eleman ve idarecisi bünyelerinde zaten var. Velev ki iş verse bile köyden üç beş güvenlikçi ya da hademe alınacak diye, dedelerimizden aldığımız ve torunlarımıza devretmemiz icap eden güzelim dereler, böyle ucuz menfaatlere satılamaz. Bazı hemşerilerimiz HES’e karşı çıkanları bir akşam elektriksiz oturmaya davet ediyorlar. Rabbim kara gün göstermesin, mecbur kalırsa insan elbette elektriksiz yaşayabilir, ama susuz bir gün bile yaşayamaz. Rizeli hemşerilerimiz nasıl ki Fırtına Deresini korudu, HES'lere peşkeş çektirmedi ve bu gün Fırtına Deresi bir dünya markası, yerli ve yabancı turist akınına uğramakta, hiçbir şey yapamayan yol kenarına peştamal serip lahana veya köy yumurtası satmakta. Aynısını, hatta daha fazlasını, emin olun biz de yapabiliriz. Yeter ki, çatlak ses çıkarmayalım, birlik beraberlik içinde ve kanunlar çerçevesinde deremize, ormanımıza sahip çıkalım. Hiçbir kuvvet halktan daha güçlü değil.

Gelivera Vadisi Doğal Sit Alanı Olmalı

Gelivera Deresinin Yedideğirmenler Tabiat Parkı, Akkaya, Avluca Kalesi, Tarihi Ericek Köprüsü ve Düdür-Çeküşük İstikametli Tarihi Taş Döşeli Yayla Yoluyla birleştirilerek, bir bütün halinde korunması ve doğal sit alanı ilan edilmesi gereklidir. Eğer ki bu yapılırsa bu bölge Türkiye’nin göz bebeği olacak, insanımızın ve bölgemizin çehresi değişecektir. Deresinde rafting yapılan, tarihi yayla yolunda doğa yürüyüşü (trekking) yapılan bir memleket hayali bile heyecan veriyor. Bununla da sınırlı kalmayıp, dere üzerinde varlığı bilinen bir düzine kemer köprüler, sadece yeri belli olan tarihi çeşmeler ihya edilmeli, büyüleyici bir güzellik olan Akkaya zirvesi yamaç paraşütüne açılmalı… Tüm bu güzellikler için, dere olmazsa olmaz. Zira dere bu vadinin can damarı. Bölgemiz siyasetçilerinden ve bürokratlarından bu ve benzeri vaatleri duyabilmek en büyük muradımızdır. Yine dere merkezli gelişen bu turizm için merkezi bir yerde tarihi bir ev ile serender (mzı) kamulaştırılsa veya kadim geleneğe uygun inşa edilerek, içi ve dışı tarihi ev aletleri, tarım aletleri, kıyafetlerle donatılıp, zemini çul ve dastarla döşenerek, bir köy müzesi yapılmalı. Yeni nesle tarih ve medeniyeti böylece görselleştirilmeli. Hep neslin tarih ve kültüründen koptuğundan yakınmıyor muyuz?

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Çevre HABERLERİ
  Arızalı Trafik Işıkları Yapılıyor   Dört Farklı Mahallede Altyapı Çalış
  Mahallelerde İmar Çalışmaları Sürüy   Aydınlar Mahallesinde Yol Çalışmala
  Kapsamlı Temizlik Çalışmaları Başla   Sokaklarda Yoğun Çalışmalar Sürüyor
  Orta Refüj ve Kavşaklarda Temizlik   Altyapı ve Üstyapı Çalışmaları Sürü
  İlaçlama Çalışmaları Devam Ediyor   Daha Temiz Bir Şehir İçin Çalışıyor
  Bulancak Yağmura Teslim Olmadı!   Yol Genişletme ve Alt Yapı Çalışmal
 
 
   
   
 
Recep ŞAHAN

Beyin Yıkamak
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Giresun Liman Sahasında R
Mustafa K. NASUHOĞLU

Gözünüze Dizinize Dursun
İbrahim BALCIOĞLU

Giresun Dernekçiliğinin S
Ahmet ÖZDEMİR

İşimiz Erenlere Kalmıştır
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Boğulma ve Çeken Akıntı T
 
     
   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursa Giresunlular Sitesi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım