Denize Girerken Dikkatli Olalım Giresun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, yaz aylarında serinlemek için denize giren vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Denize Girerken Dikkatli Olalım

Denize Girerken Dikkatli Olalım Giresun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, yaz aylarında serinlemek için denize giren vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Eklenme tarihi: 14.6.2019 11:32:31

Yaz dönemlerinde deniz sezonunun açılmasıyla birlikte yapılan tüm uyarılara rağmen boğulma vakaları artış göstermektedir. Geçtiğimiz yıllarda sıkça meydana gelen denizde boğulma vakalarının bu yaz sezonunda görülmemesi ve acı haberler alınmaması için lütfen dikkatli olalım.

Konuyla ilgili İtfaiye Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şunlar belirtildi; Müdürlüğümüz bünyesinde bu gibi olumsuz, istenmeyen vakaların yaşanmaması ve vatandaşlarımızın can güvenliğinin korunmasına yönelik olarak kurulmuş olan Su Altı ve Üstü Arama Kurtarma ekibimiz 7 gün 24 saat bu gibi durumlar için hazır bir şekilde beklemektedir. Denize giren vatandaşlarımızın çok dikkatli olması gerekiyor. Serinlemek amacıyla girilen denizde çok açılmamaya özen gösterilmeli. Çocukları ile denize giren aileler, çok daha dikkatli olmalı ve kendi kontrollerinde çocukları denize girmelidir. Amacımız tabi ki bu tür olumsuzlukların ve boğulma vakalarının meydana gelmemesidir. Ama bizlerde her türlü önlemimizi almalıyız.”

“Çeken Akıntıya Dikkat”

Denizde meydana gelen çekme akıntısına karşı ne yapılmasının gerekildiği ve yaz aylarında denize girerken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır; denizlerimizdeki boğulmaların çoğunluğu çeken akıntının bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Denizden gelen sinsi tehlike “çeken akıntı”, her yıl yüzlerce kişinin boğulma tehlikesi atlatmasına ya da hayatını kaybetmesine neden oluyor. Çeken akıntı özellikle, güçlü kuzey rüzgarları estiğinde meydana geliyor. Fırtınalı havalarda deniz dibinde oluşan kum tanecikleri, sahile dalgalarla ulaşan suyu geri çekilme esnasında dar bir boğazdan geçmeye zorlar. Bu esnada da sahilden açığa doğru çekilen suda güçlü bir akıntı oluşur. Bu akıntının ortalama hızı saatte 5 kilometreden 10 kilometreye kadar çıkabilmektedir. Bu akıntı denize doğru devam eder ve sahile çok açık olmayan bir noktada sona erer. Çeken akıntı kişiyi dibe doğru değil açığa doğru çeker ve bırakır. Onun için panik yapmayarak ve kendimizi yormayarak akıntının sona ermesini beklemeliyiz. Bu süreçte akıntıya karşı koymamalıyız. Sonrasında akıntının dışından kıyıya ulaşmalıyız. Denize girmek için belediyelerin ve valiliklerin izin verdiği kumsalları kullanmalıyız. Emniyet halatlarını asla geçmemeliyiz. Derinliğini ve dip yapısını bilmediğimiz bölgelerde ve dalgalı havalarda suya kesinlikle girmemeliyiz.

“Meydana Gelen Vakaların En Büyük Sebebi”

Şunu bilmeliyiz ki boğulma vakalarında genellikle yüzmeyi bilen kişiler görülmektedir. Boğulma vakalarının en büyük sebebi kişinin yorularak vücut direncinin bitmesiyle kendini bırakmasıdır. Deniz içerisinde elini kaldıran birisini gördüğünüzde bu kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu bilin ve kişiyi sakin olması konusunda uyararak derhal cankurtaran çağırın. Cankurtaran yoksa can simidi, halat ve benzeri deniz malzemeleri atarak yardım edin. Ayrıca böyle bir durum ile karşı karşıya kalan ya da uzaktan böyle bir olumsuz durum gören vatandaşlarımızın derhal 112 Acil, 158 Sahil Güvenlik ve 110 İtfaiye hatlarını aramaları gerekmektedir.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  Gençliğe Dair Herşey Konuşuldu   Rabia Naz Olayında Şok Gelişme...
  Kent Konseyi Rektör İle İstişare Et   Deprem Hakkında Doğru Bilinen 6 Yan
  Kasım Ayı 2.Meclis Toplantısı Yapıl   GİRMEP Hizmet Plaketleri Verildi
  Amacımız Ortak Kanaatler Oluşturmak   Giresunlular, Kahramanların Mirasçı
  13 Yılın Ziyaretçi Rekorunu Kırıldı   Kuzey Yıldızında Muhteşem Bulancak
  Kent Konseyinden TSO'ya Ziyaret   Bulancak Belediyesi'nde yoğun mesai
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Rol Modeliniz Kim?
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Eynesil’de Yükselen Şahes
Mustafa K. NASUHOĞLU

Son 60 Yılın En Soğuk Eyl
İbrahim BALCIOĞLU

Böyle Demokrasi Olur mu?
Ahmet ÖZDEMİR

Anamın Ivrığı
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Kanser Çığ Gibi...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım