KEİPA Genel Kurulu Bakü’de Yapıldı KEİPA 53. Genel Kurulu Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Meclisi’nin davetiyle, 19-21 Haziran 2019 tarihleri arasında Bakü’de yapıldı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Siyaset   

KEİPA Genel Kurulu Bakü’de Yapıldı

KEİPA Genel Kurulu Bakü’de Yapıldı KEİPA 53. Genel Kurulu Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Meclisi’nin davetiyle, 19-21 Haziran 2019 tarihleri arasında Bakü’de yapıldı.

Eklenme tarihi: 21.6.2019 10:47:14

Ermenistan’ın katılmadığı Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi toplantısına diğer tüm üye ülkeler; Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Moldova, Romanya, Rusya, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna ulusal delegasyonları katılım sağladı. Genel kurulda Türkiye, AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk Başkanlığındaki heyet tarafından temsil edildi.

Dönem başkanlığının Azerbaycan’dan Bulgaristan’a devredildiği 53. KEİPA Genel Kurulunda, süresi biten başkan yardımcılıkları ve genel sekreterlik seçimi de yapıldı.  Azerbaycan vatandaşı Prof Dr. Asaf Hajiyef genel sekreterlik görevine yeniden seçildi.

Çok sayıda konu başlığının müzakere edildiği genel kurulda, “Parlamentoların KEİ Bölgesindeki Sürdürülebilir Enerjinin Arttırılmasındaki Rollerinin Güçlendirilmesi’’ hususu ana müzakere konusu olarak görüşüldü.

Genel Kurulda oturum başkanlığı yapan KEİPA Türk Delegasyonu Başkanı, Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Türkiye’nin enerji konusunda jeo-stratejik bir konuma sahip olduğunu vurgulayarak, enerji konusunda etkili işbirliğinin teşvik edilmesi ve KEİ ülkeleri arasında ticaretin arttırılması gerektiğini söyledi.

Karadeniz Bölgesi’nde başta ekonomi olmak üzere her türlü iş birliklerini, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı gibi enerji ve ulaştırma projelerinin daha sağlıklı çalışması gibi konuları müzakere ettiklerini söyleyen Öztürk, aldıkları kararların tavsiye niteliğinde olduğunu ifade etti. Öztürk, konuşmasının devamında, ’’Enerji güvenliği açısından kilit bir ülke olan Türkiye’de enerji sektörü; ihtiyaçları ve önceliklerine göre yerlilik, sağlamlık, çeşitlilik, arz güvenliği, rekabet gücü ve çevre dostu olma ilkelerine dayalı enerji temin etme konusunda bir geçiş sürecindedir.  Türkiye’de 2017 yılında, Arz Güvenliği, Yenilenebilir ve Yurtiçi Kaynaklarla Yerlileştirme ve Tahmin Edilebilir Piyasa Şartları olmak üzere üç sacayağından oluşan Milli Enerji ve Maden Politikası hayata geçirilmiştir. Enerji verimliliği çalışmaları ise tüm hızıyla devam etmektedir. Türkiye coğrafi konumu ve jeopolitik yapısıyla özellikle, hidrolik enerji, rüzgâr ve güneş enerjisi potansiyeli bakımından AB ülkelerine kıyasla, son derece elverişli ve avantajlı bir konuma sahiptir. Yenilenebilir enerji yatırımlarına büyük önem veren Türkiye, ispatlanmış petrol ve doğal gaz rezervlerinin dörtte üçüne sahip bölge ülkeleriyle, Avrupa'daki tüketici pazarları arasında jeo-stratejik bir konuma sahiptir. Bu bağlamda Türkiye, bölgesel enerji stratejisini geliştirirken, gerek Doğu-Batı, gerek Kuzey-Güney Enerji koridorları üzerindeki konumunun güçlendirilmesini göz önünde bulundurmaktadır. Sürdürülebilir enerji ve kalkınma için, liberal, şeffaf, rekabetçi bir enerji piyasasının oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle KEİ ülkeleri arasında, diğer alanlarda olduğu gibi enerji alanında da işbirliğini teşvik etmeli, ticaretin arttırılmasına yönelik etkin çalışmalar yapmalıyız.” dedi.

Genel Kurulda Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov tarafından Türk Delegasyonu Başkanı Cemal Öztürk’e, özverili ve başarılı çalışmaları ile ülkeler arasındaki yapıcı ilişkilere katkılarından dolayı ‘KEİPA Onur Madalyası’ takdim edildi.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Ak Parti İl Başkanından İki Mesaj   Türkiye'den KEİ Üyesi Ülkelere Dost
  Orman İşletme 5 Şeflikle Yeni Binas   Sağlıkçıları Korumak Zorundayız
  Korona Virüs Kanunu Kabul Edildi   İnfaz Yasası Mecliste Kabul Edildi
  Süleyman Soylu Gitti Geldi   Alımlar Objektif Usullerle Yapıldı
  Hizmetler Kesintisiz Devam Edecek   Sosyal Devleti Gündeme Taşındı
  679 Yeni Sağlık Personeli Göreve Ba   Rahmet, Minnet ve Özlemle Anıyoruz
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

İbretlik Güzel Bir Anekdo
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Geçmişten Günümüze Harşıt
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım