Saat Kulesini Belediye Yıktırmadı Belediye Başkanı Kerim Aksu zamanında Keşap Durağı mevkiinde yapılan çan kulesi benzeri saat kulesinin yıkımı tartışmaları devam ediyor.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Saat Kulesini Belediye Yıktırmadı

Saat Kulesini Belediye Yıktırmadı Belediye Başkanı Kerim Aksu zamanında Keşap Durağı mevkiinde yapılan çan kulesi benzeri saat kulesinin yıkımı tartışmaları devam ediyor.

Eklenme tarihi: 1.7.2019 11:03:17

Konuyla ilgili olarak Giresun Belediyesi tarafından yapılan açıklamada “Son zamanlarda gerek Giresun Belediyemiz hakkında gerekse Belediye Başkanımız Aytekin Şenlikoğlu’nun şahsına yönelik sosyal medya üzerinden kamuoyunu yanlış ve asılsız bir takım bilgilerle yönlendirme çabaları oluşmuş olup, bunun üzerine bir kez daha açıklama ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Öncelikle şunu belirtmek gerekirse belediyemizin kanunlar doğrultusunda yapmış olduğu bir uygulama hakkında, herhangi bir araştırma yapılmadan yapılan talihsiz açıklamaları ve ayrıca basın etik kurallarına uymayarak kullanılan söylem dilini asla kabul etmediğimizi ve bu konuda yapılan açıklamaların son derece talihsiz bir açıklama olduğunu belirtmek isteriz.

Belediyemizin 24.06.2019 tarihinde Keşap Durağı Mevkiinde saat kulesi adı altında yapılmış olan kulenin kaldırılması ile ilgili uygulama hakkında, kamuoyunu son olarak bir kez daha aydınlatmak isteriz.

2016 yılında bir önceki belediye başkanı tarafından yapılan tarihi bir miras olduğu söylenen ve kaldırılmasından dolayı da hem belediyemizi ve hem de belediye başkanımızı suçlayanlar bilmelidir ki, yapılan saat kulesi tarihi bir geçmişi olmadığı gibi basit bir malzeme olan bakalitten yapılmıştır. Netice itibariyle inşa edilen yapı kültürel mirasımız değildir.

Ayrıca Trabzon Koruma Kurulunun 25.08.2016 tarih ve 3024 karar nolu kulenin kaldırılma kararına ilişkin neticede somut kültürel miras olarak hiçbir değerinin olmadığı da net bir şekilde de belirtilmiştir.

Yine kulenin kaldırılması yönünde bir önceki Belediye Başkanı Kerim Aksu döneminde 20.12.2016 tarih ve 2016/3763 sayılı belediye encümeni kararı da alınmıştır.

Trabzon Koruma Kurulu tarafından, almış olduğu kaldırılma kararına, önceki dönem belediye yönetiminin uymaması gerekçesiyle Giresun Cumhuriyet Başsavcılığına soruşturma için başvuruda bulunulmuştur. Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı ise olaya ilişkin 2019/1803 numaralı dosya ile soruşturma başlatmıştır. Belediyemiz tarafından söz konusu karar ve soruşturma da dikkate alınarak, kulenin kaldırılmasıyla aynı zamanda hukukun gereğini yerine getirmiştir.

Ayrıca niteliği itibariyle kötü bir taklit olan, bakalit malzemeden yapılan, hiçbir tarihi ve kültürel değeri bulunmayan, ayrıca yetkili mercilerin kaldırılması, kaldırılmadığı takdirde hukuki ve cezai sorumlulukların doğabileceği bir zorunlu süreci olan taklit bir kulenin kaldırılmasının bu kadar gündem oluşturması da ayrıca manidardır.

Konu yetkili koruma kurulu kararı ve savcılık soruşturmasıyla bile bu kadar açık olmasına rağmen bilgi edinmeden ve art niyetli olarak yapılan açıklamalar için üzgünlüğümüzü ifade ederken her yönüyle şeffaf ve paylaşımcı Belediyecilik anlayışımız içerisinde gerçek bilgi edinmenin en doğru adresinin Giresun Belediyesi ve başkanı olduğunu belirtmek isteriz” denildi.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  Gençler Hedefleri 12’den Vurdu   Gençlik Kollarında Görev Değişimi
  Çiftlerin Mutluluğuna Ortak Oluyor   Anne ve Oğlu Son Yolculuğuna Uğurla
  Milli Birliğe Bağlılığımızı Bir Dah   TÜGVA Bulancak’tan 15 Temmuz Çalışm
  Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kutl   Milletimiz Hainlere Asla Geçit Verm
  15 Temmuz Milli Direniş Destanıdır   M. Ali Karadeniz Hakk'a Yürüdü
  15 Temmuz Mücadele Ruhu Yaşayacak   15 Temmuz’u Unutmayacağız…
 
 
   
   
 
Recep ŞAHAN

15 Temmuz Destanı
İbrahim BALCIOĞLU

Giresun Dernekçiliğinin S
Mustafa K. NASUHOĞLU

Gözünüze Dizinize Dursun
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Giresun Üniversitesi Rekt
Ahmet ÖZDEMİR

İşimiz Erenlere Kalmıştır
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Boğulma ve Çeken Akıntı T
 
     
   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursa Giresunlular Sitesi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursadan Vefa Örneği
Osman Ağa Kültür Merkezi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım