Saat Kulesini Belediye Yıktırmadı Belediye Başkanı Kerim Aksu zamanında Keşap Durağı mevkiinde yapılan çan kulesi benzeri saat kulesinin yıkımı tartışmaları devam ediyor.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Saat Kulesini Belediye Yıktırmadı

Saat Kulesini Belediye Yıktırmadı Belediye Başkanı Kerim Aksu zamanında Keşap Durağı mevkiinde yapılan çan kulesi benzeri saat kulesinin yıkımı tartışmaları devam ediyor.

Eklenme tarihi: 1.7.2019 11:03:17

Konuyla ilgili olarak Giresun Belediyesi tarafından yapılan açıklamada “Son zamanlarda gerek Giresun Belediyemiz hakkında gerekse Belediye Başkanımız Aytekin Şenlikoğlu’nun şahsına yönelik sosyal medya üzerinden kamuoyunu yanlış ve asılsız bir takım bilgilerle yönlendirme çabaları oluşmuş olup, bunun üzerine bir kez daha açıklama ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Öncelikle şunu belirtmek gerekirse belediyemizin kanunlar doğrultusunda yapmış olduğu bir uygulama hakkında, herhangi bir araştırma yapılmadan yapılan talihsiz açıklamaları ve ayrıca basın etik kurallarına uymayarak kullanılan söylem dilini asla kabul etmediğimizi ve bu konuda yapılan açıklamaların son derece talihsiz bir açıklama olduğunu belirtmek isteriz.

Belediyemizin 24.06.2019 tarihinde Keşap Durağı Mevkiinde saat kulesi adı altında yapılmış olan kulenin kaldırılması ile ilgili uygulama hakkında, kamuoyunu son olarak bir kez daha aydınlatmak isteriz.

2016 yılında bir önceki belediye başkanı tarafından yapılan tarihi bir miras olduğu söylenen ve kaldırılmasından dolayı da hem belediyemizi ve hem de belediye başkanımızı suçlayanlar bilmelidir ki, yapılan saat kulesi tarihi bir geçmişi olmadığı gibi basit bir malzeme olan bakalitten yapılmıştır. Netice itibariyle inşa edilen yapı kültürel mirasımız değildir.

Ayrıca Trabzon Koruma Kurulunun 25.08.2016 tarih ve 3024 karar nolu kulenin kaldırılma kararına ilişkin neticede somut kültürel miras olarak hiçbir değerinin olmadığı da net bir şekilde de belirtilmiştir.

Yine kulenin kaldırılması yönünde bir önceki Belediye Başkanı Kerim Aksu döneminde 20.12.2016 tarih ve 2016/3763 sayılı belediye encümeni kararı da alınmıştır.

Trabzon Koruma Kurulu tarafından, almış olduğu kaldırılma kararına, önceki dönem belediye yönetiminin uymaması gerekçesiyle Giresun Cumhuriyet Başsavcılığına soruşturma için başvuruda bulunulmuştur. Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı ise olaya ilişkin 2019/1803 numaralı dosya ile soruşturma başlatmıştır. Belediyemiz tarafından söz konusu karar ve soruşturma da dikkate alınarak, kulenin kaldırılmasıyla aynı zamanda hukukun gereğini yerine getirmiştir.

Ayrıca niteliği itibariyle kötü bir taklit olan, bakalit malzemeden yapılan, hiçbir tarihi ve kültürel değeri bulunmayan, ayrıca yetkili mercilerin kaldırılması, kaldırılmadığı takdirde hukuki ve cezai sorumlulukların doğabileceği bir zorunlu süreci olan taklit bir kulenin kaldırılmasının bu kadar gündem oluşturması da ayrıca manidardır.

Konu yetkili koruma kurulu kararı ve savcılık soruşturmasıyla bile bu kadar açık olmasına rağmen bilgi edinmeden ve art niyetli olarak yapılan açıklamalar için üzgünlüğümüzü ifade ederken her yönüyle şeffaf ve paylaşımcı Belediyecilik anlayışımız içerisinde gerçek bilgi edinmenin en doğru adresinin Giresun Belediyesi ve başkanı olduğunu belirtmek isteriz” denildi.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  13. Giresun Günleri Heyecanı Başlıy   Giresun Günleri Davetleri Başladı
  TÜRMOB Genel Kurulu Yapıldı   Barış Pınarı Harekâtı’na Tam Destek
  Barış Pınarı Harekâtı Halka Soruldu   Barış Pınarı Harekâtına destek!
  Barış Pınarı Harekâtı Başladı   Hayvanların Tepkisi Depremin Haberc
  Başkan Şenlikoğlu’ndan Anlamlı Ziya   Başkan Görgülüoğlu Trafik Kazası Ge
  Hayvanları Koruma Gününde Anlamlı E   Prof. Dr. Özgür Yiğit’e Onur Ödülü
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Kibritin Çöpü
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Emekli Generallerin Yerin
Mustafa K. NASUHOĞLU

Son 60 Yılın En Soğuk Eyl
İbrahim BALCIOĞLU

Bir Genel Kurul Böyle Geç
Ahmet ÖZDEMİR

Bir ‘Vakf’ Okuması
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Kanser Çığ Gibi...
 
     
   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım