Taksitlendirme Ekonomiye Canlılık Kazandıracak Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak; “Taksit sayısının artması tüketiciyi harekete geçirecek”

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Taksitlendirme Ekonomiye Canlılık Kazandıracak

Taksitlendirme Ekonomiye Canlılık Kazandıracak Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak; “Taksit sayısının artması tüketiciyi harekete geçirecek”

Eklenme tarihi: 9.7.2019 11:23:48

Mobilya sektörü, son zamanlarda yapılan KDV teşviki ile bir hareketle dönemine girse de tüketiciler, taksitlere getirilen sınırlama sebebiyle temkinli hareket ediyordu. Kredi kartı taksit sınırlandırmasında düzenlemeye giden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tüketicilerin beklentilerini karşılayacak bir karara imza attı. Mobilyadaki taksit sınırını 12’den 18 aya çıkaran BDDK’nın kararının sektöre yansımalarını Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak değerlendirdi.

Bu karar, ekonomiye canlılık kazandıracak

Mobilya sektörü ekonomi ve kurda yaşanan değişimlere karşın yapılan devlet teşviklerinin iç piyasada önemli gelişmelere olanak tanıdığını söyleyen Davut Karaçak; KDV indirimin %18’den 8 düşürülmesi hem tüketiciyi hem de üreticiyi rahatlanmıştır. Piyasadaki bu hareketliliğin sürmesini sağlayacak olan en son teşvik ise BDDK’dan geldi. Uzun zamandır beklediğimiz bu karar, tüketicinin alım gücünün düşündüğü şu günlerde önemli bir kolaylık sağlayacaktır. Çünkü Türkiye mobilya alışverişinde temkinli davranan tüketicinin satın alma periyotları, diğer ülkelere göre daha uzun aralıklı. Bu noktada yapılan bu teşvik, tüketicinin satın alma değiştirerek hem evini yenilemek isteyen hem de yeni evlenen kişileri alışveriş konusunda harekete geçirecektir” dedi.

Tüketiciye ödeme kolaylığı getirecek

Tüketicinin alım gücüne dikkat çeken Karaçak; “Mobilyada sektörünün ürün gamında yer alan birçok üründe ciddi bir fiyat artışı yaşandı, yaşanmaya da devam ediyor. Bu durum vatandaşın alım gücünü zorlamakla kalmıyor, tüketicinin alışverişi erteleme seçeneğini seçmesine yol açıyor. Ancak taksitli alışveriş olanağı sayesinde uzun vadeli satışın önünü açılacak ve tüketicinin aylık ödeyeceği miktar azalacaktır. Tüm bu tabloya baktığımızda satışların ve iç pazardaki taleplerin artmasına bağlı olarak üretimde de önemli bir yükseliş yaşanabilir. Aynı zamanda kayıt dışılığın da azalacağını düşündüğümüzde üretim bandında olumlu gelişmeler gözlemlenebilir” dedi.

Düğün sezonuna denk gelmesi büyük avantaj

BDDK’nın vermiş olduğu kararın zamanlama açısından çok avantajlı olduğunu vurgulayan Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak; “Yaz dönemi mobilya markalarının satış hedeflerini gerçekleştirmede çok önem verdikleri bir dönemdir. Çünkü düğün sezonu olması, üniversite sınavı sonrası öğrencilerin ev tutacak olmaları satış grafiği için belirleyici parametrelerdir. Bu noktada taksit sayısının yaz döneminde artmasının hem düğün sezonuna hem de devam eden KDV indirimine denk gelmesi, satışlara yansıyacaktır. Yılın ilk yarısında edindiğimiz verilere göre mobilya sektöründe satışların %20 artacağını öngörüyoruz” dedi.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Öztürk, TMO Alım Yerinde İnceleme Y   Saadet’ten Fındık Raporu
  10 Km’lik Doğalgaz Boru Hattı Çekil   Galericiler Sitesi’nde Çalışmalar D
  Mobilyacı Yeni Sezondan Umutlu   Geleceğin Teknolojileri Teknoloji F
  Fındık Fiyatlarında Dejavu mu?   Fındığın Başkenti mi?
  Balıkçılar Vira Bismillah Dediler   Giresun'da Fındık Şoku!
  TMO Fındık Alımlarına Başlıyor   Çalışanlar Şenlikoğlu’na Teşekkür E
 
 
   
   
 
Recep ŞAHAN

Fındığın Meşakkatli Hikay
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Kamuoyunu Tatmin Etmeyen
Mustafa K. NASUHOĞLU

Gözünüze Dizinize Dursun
İbrahim BALCIOĞLU

Giresun Dernekçiliğinin S
Ahmet ÖZDEMİR

İşimiz Erenlere Kalmıştır
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Boğulma ve Çeken Akıntı T
 
     
   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursa Giresunlular Sitesi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım