2019 Fındık Fiyatları Tiyatrosu Başladı Saadet Partisi Giresun İl Müfettişi Ömer Öztürk 2019 yılı fındık sezonunun başlamasıyla birlikte her zamanki Fındık Fiyatları Tiyatrosu’nun 3 kısım tekmili birden gösterime sokulduğunu söyledi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Siyaset   

2019 Fındık Fiyatları Tiyatrosu Başladı

2019 Fındık Fiyatları Tiyatrosu Başladı Saadet Partisi Giresun İl Müfettişi Ömer Öztürk 2019 yılı fındık sezonunun başlamasıyla birlikte her zamanki Fındık Fiyatları Tiyatrosu’nun 3 kısım tekmili birden gösterime sokulduğunu söyledi.

Eklenme tarihi: 23.7.2019 11:02:03

Tiyatronun 1. Perdesinin rekolte ile ilgili olduğunu, fındık daha henüz dalda tomurcuklanmaya başladığında sahnelendiğini söyleyen Öztürk; “fındık piyasasında rekolte önemlidir. Çünkü her yıl ihraç edilen fındık miktarı değişmez. (kabuklu ortalama 500 bin ton). İhraç miktarı değişmediği için, ihraç edilmeyen miktar bir sonraki seneye stok olarak kalır. Bu kalan stok bir sonraki senenin fındık fiyatlarında önemli bir rol oynar. Yani stok miktarı fiyatlar için piyasada psikolojik bir baskı yaratır. Bu psikolojik baskı neticesinde, fındık fiyatları en yoğun satış dönemi olan sezon başında alıcılar tarafından düşük açıklanır. Piyasada üretici adına, üreticiyi koruyacak, hiçbir kuruluş da olmayınca üreticinin mukadderatı belli olur. Bunu iyi bilen alıcı her yıl rekoltenin sahte de olsa sezon başı yüksek açıklanmasından yanadır. Tıpkı bu sezon başı yapılanlar gibi… Aynı işlem tersine de işletilebilir. Geçen yıl AKP hükümetinin rekolteyi açıklamaması gibi… Her iki durumda alıcının işine yarar. 1. Perde böylece kapanır” dedi.

2. Perde de ise fiyatların yüksek olması gerektiği ile ilgili açıklamalarla sahnelendiğini söyleyen Öztürk; “üretici adına ve iyi niyetli hareket eden bazı STK’lar piyasada baskı oluşturmaya çalışarak fiyatların yüksek açıklanması, taban fiyatı oluşturulması ve hükümetin piyasada olması adına bir takım beyanatlarda bulunurlar. Eğer seçim dönemi değilse bu hiçbir işe yaramaz. Bkz. 2018 yılı seçim öncesi dönemleri… AKP milletvekilleri buna karşılık seçmene bir mesaj vermek zorunda kalırlar. Veya ‘bak biz çalışıyoruz’ kabilinde bir takım toplantılar düzenlerler vs. Ama bu verilen mesajların ve yapılan toplantıların şimdiye kadar bir işe yaradığına şahit olamadık. Bkz. 2018 yılı seçim öncesi dönemleri verilen beyanatlar... 2. Perde fındık toplanıp pazara inmeye başlayınca sona erer” dedi.

3. perdenin tam bir trajedi olduğunu söyleyen Ömer Öztürk; “bu son perdedir ve her zaman alıcının mutlu sonu ile biter. Üretici fındığı pazara indirince acı gerçeklerle yüz yüze gelir. AKP milletvekillerinin ‘bak biz çalışıyoruz’ kabilinden yaptığı açıklamalarla ve toplantılarla biraz umutlanmışlardır ama heyhat, fiyatlar yüzüne bir tokat gibi çarpar. Üzgün, kırgın ve de şaşkın bir şekilde fındığını satar ve evinin yolunu tutar. Üzgündür, çünkü beklediği fiyatı bulamamış, yaptığı masrafları çıkaramamış, bir nevi hamallık yapmıştır. Kırgındır, çünkü her seçim döneminde %60 oy desteği verdiği AKP hükümeti kendisine sahip çıkmamıştır. Şaşkındır, çünkü her yıl aynı oyunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Böylece bir fındık sezonu gelir geçer ve hiçbir şey değişmez. Üretici bilinçlendirilmez, en stratejik ürünümüz olan fındık kapanın elinde kalır” dedi.

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Ankara'dan Üst Üste Müjdeli Haberle   Daha Fazla Hizmet ve Yatırım İçin Ç
  Ordu-Giresun Havalimanı Full Çalışı   Ak Parti'de Seçim Süreci Başlıyor
  2020 Yılı Bütçesi Komisyonda Kabul   Başkan Giresun'a Müjdeler Verdi
  Saha Çalışmaları Yerinde İnceleniyo   Şenlikoğlu, Şehrimiz İçin Çalışıyor
  Başkan Dolmuş Esnafı İle Bir Araya   Nüfus Kampanyasına Derneklerden Tam
  Şenlikoğlu Muhtarlar İle Bir Araya   Piraziz'de İkametgâh Çağrısı
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Kalbi Temiz Olmak
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Siyasette Yeni Aktör: Ali
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
İbrahim BALCIOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Önce Ezan Okundu...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım