Medya Baskı Altında Tutuluyor Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, basında sansürün kaldırılışının yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Medya Baskı Altında Tutuluyor

Medya Baskı Altında Tutuluyor Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, basında sansürün kaldırılışının yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Eklenme tarihi: 24.7.2019 11:09:41

Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, basında sansürün kaldırılışının 111. yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, medyanın örtülü veya açık bir şekilde baskı altında oluğunu ileri sürdü.

Bayram, “Türk Basını, her zor dönemde demokrasi ve özgürlüklere sahip çıkmıştır. Her türlü baskı ve şiddete rağmen, görevini yapmaya devam etmiştir” dedi. Bilindiği gibi 24 Temmuz 1908, “Türk Basını” için son derece önemli bir tarihtir. Her yıl 24 Temmuz’u, “Basında Sansürün Kaldırılışının Yıldönümü”, “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlamaktayız.

Bayram, "Her ne kadar günümüzde, 24 Temmuz bir bayram olmaktan çok uzaklaşmış olsa da, sorunların tartışılması ve açık bir şekilde ifade edilmesine olanak vermesi açısından büyük önem taşımaktadır. Sektörümüzde, olağanüstü bir süreç yaşanmaktadır. Birçok gazete yayı hayatına son verirken ok sayıda gazeteci arkadaşımız yine bu dönemde işsiz kalmış, taciz edilmiş, saldırıya uğramış, açık ve örtülü şekilde baskı altında tutularak görev yapmaları engellenmiştir.

Her 24 Temmuz’da vurgulandığı gibi sansür, gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kalkmış, ancak aradan geçen süreçte yapılan çeşitli düzenleme ve değişik kesimlerin gelen baskılarla yeniden gündeme gelmiş etkisini giderek artırmıştır." dedi.

Bilindiği gibi çağımızda basın sektörü hem ülkemizde, hem de tüm dünya genelinde özgür olma, bağımsız haber yapabilme mücadelesi verdiğini belirten Bayram,"Bu mücadelede, Türk Basını olarak bizde yerimizi almalıyız. Ülkemizde, özellikle darbe dönemlerinde basın kuruluşları üzerinde büyük baskılar ve şiddete varan uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Günümüzde de maalesef ifade özgürlüğünü engelleyen yasal kısıtlamalar vardır. Gazeteciler yazdıkları yazılar, yorumlar ve haberler nedeniyle yargılanmakta, tutuklanmakta, mahküm olmaktadırlar. Bu durumun sona erdirilmesi, gazetecilerin tutuksuz yargılanması ve ülkemizde basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Bayram açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Beklentimiz, yasama, yürütme ve yargı ile birlikte, basın özgürlüğü konusunda ortaya çıkan sorunların biran önce gözden geçirilmesi, giderilmesi, çözümlenmesi ve bu ortamı sağlayacak düzenlemelerin bir an önce uygulamaya konulmasıdır. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, basın/ medya alanında kapsamlı bir değişime ve yenilenmeye ihtiyaç vardır. Basın özgürlüğünden sansüre, çalışma koşullarından mesleki düzenleme zorunluluğuna, internet haberciliğine kadar var olan sorunların çözümü için harekete geçilmesi kaçınılmaz olmuştur.

Özgür ve tarafsız basın hepimizin güvencesidir. Kimse, halkın bu güvencesini ortadan kaldıramaz. Unutulmamalıdır ki, özgür ve tarafsız basın demokrasileri ayakta tutan vazgeçilmez unsurlarından birincisi ve en başta gelenidir.”

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  13. Giresun Günleri Heyecanı Başlıy   Giresun Günleri Davetleri Başladı
  TÜRMOB Genel Kurulu Yapıldı   Barış Pınarı Harekâtı’na Tam Destek
  Barış Pınarı Harekâtı Halka Soruldu   Barış Pınarı Harekâtına destek!
  Barış Pınarı Harekâtı Başladı   Hayvanların Tepkisi Depremin Haberc
  Başkan Şenlikoğlu’ndan Anlamlı Ziya   Başkan Görgülüoğlu Trafik Kazası Ge
  Hayvanları Koruma Gününde Anlamlı E   Prof. Dr. Özgür Yiğit’e Onur Ödülü
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Kibritin Çöpü
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Emekli Generallerin Yerin
Mustafa K. NASUHOĞLU

Son 60 Yılın En Soğuk Eyl
İbrahim BALCIOĞLU

Bir Genel Kurul Böyle Geç
Ahmet ÖZDEMİR

Bir ‘Vakf’ Okuması
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Kanser Çığ Gibi...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım