Tirebolu Tarihinde Harşit Savunmasının YeriGazeteci Yazar İsmail Kahraman Tirebolu ve havalisinde yakın tarih araştırmalarını sürdürürken bir yandan da belgesel çekimlerine ve canlandırmalarına devam ediyor.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

Tirebolu Tarihinde Harşit Savunmasının Yeri

Tirebolu Tarihinde Harşit Savunmasının Yeri Gazeteci Yazar İsmail Kahraman Tirebolu ve havalisinde yakın tarih araştırmalarını sürdürürken bir yandan da belgesel çekimlerine ve canlandırmalarına devam ediyor.

Eklenme tarihi: 8.8.2019 10:12:55

Birinci Dünya Harbi Kafkas Cephesi Harşit savunması üzerine araştırma yapan, bu konuda birçok çalışmaya imza atan iki değerli eğitimci yazar arkadaşla, Giresun Tirebolu sahilin de bir araya gelip Kafkas Cephesi Harşit Savunması ve Tirebolu tarihi üzerine konuşup bilgi alış verişi yaptık.

Kültür Bakanlığı tarafından basılan Harşit isimsizleri kitabının yazarı Fahri Şirin, Tirebolu İmam hatip müdürlüğünden Emekli olduktan sonra Çavuşlu Belediye Başkanlığı yapmış, bizim önerimiz üzerine hemşerimiz olan şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın hayatını ayrılık davulu adı ile kitaplaştırmış bizlere de ön söz yazdırmıştı.

Hüseyin Avni, Balkan Savaşlarından Birinci Dünya Harbine, Kafkas cephesinden Harşit savunmasına katılıp, Kurtuluş savaşına topal Osman Ağa ile 42 ve 47. Gönüllü Giresun alaylarını toplayıp binbaşı rütbesi ile Sakarya Meydan Muharebesinde Mangal Dağı’nda şehit olmuştu.

Kılıç ve kalem erbabı şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’la ilgili www.iktav.com olarak hazırladığım belgeselin tanıtım sinevizyonunu birlikte izleyelim:https://m.youtube.com/watch?v=rahSMp51ErA

Tirebolu’nun Canlı Tarihi

Tirebolu Milli Eğitim Müdürlüğünden emekli Personel şefliği döneminde kendisini sözlü tarih araştırmasına adayan birçok kişi ile konuşup sözlü tarih derlemesi yapan Hayri Bey Tirebolu’nun canlı ve ayaklı tarihi. Kendisinden bölge ile ilgili çok şey öğrendim.

Tirebolu Tarihi Diyanet İşleri Başkanlığı İslam Ansiklopedisi’nde yer alan Tirebolu tarihini sizlerle paylaşıyorum  https://islamansiklopedisi.org.tr/tirebolu

Tirebolu Hatıralarım

Askerlik şubem dahil hayatım da çok anlamlı yeri olan 1957 yılın da Espiye ilçe olana kadar ilçem olan 1974 yılında yaya olarak bir arkadaşımla Espiye’den yaya olarak sahilden kumlar üzerinden dalgaların sesini dinleyerek yürüyerek gidip gördüğüm güzel şehir Tirebolu ile ilgili Devrialem Belgesel Programı www.devrialem.tv olarak hazırladığımız Belgeseli sizlerle paylaşıyorum: https://m.youtube.com/watch?v=BgcBGcr9raM

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Kimdir?

Giresun’un Tirebolu ilçesinde doğan (1876) Alparslan Bey memleketimizin onur kaynaklarından biridir. İlköğrenimini Giresun, lise öğrenimini ise Trabzon’da tamamlayıp ardından 1898’de Pangaltı Harbiye Mektebini kazanıp, Şubat 1901’de Teğmen rütbesiyle mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Balkanlarda ve ülkenin çeşitli yörelerinde askerlik görevini icra etmiştir. Giresun askerlik şubesi başkanlığı yaptığı yıllarda (1 Ocak 1920) aynı zaman da vekâleten Giresun Kaymakamlığı görevini de icra etmiştir.

Harşıt Çay’ı Savunması:

Rus Orduları karşısında Karadeniz kıyılarında Harşıt Çayı’na kadar gerileyen Ordumuz, Harşıt’ın batısından Tirebolu’da döküldüğü yerden yukarılara doğru cephe oluşturur. Yarbay Hamdi Bey komutasında Teşkilatı Mahsusa Alayı başta, 9 taburlu 3 Alaylı bir kuvvet oluşturulur. Osman Ağa,110. Alay komutan V. Olarak Hüseyin Avni de buradadır. Sahil Müfrezesi olan adı, daha sonra 37. Tümen olan bu birlikler, Harşıt’ın öte yakasına Rusları geçirmezler. Sürekli olmasa da kanlı çatışmalar olur. Ancak Rusya’da 1917 Ekim ihtilalinin de olmasıyla Rus Ordusu’nda iç karışıklık ve ayaklanmalar da çıkar. Osmanlı Devletiyle Erzincan anlaşmasını imzalayıp çekilmeyi kabul eden Ruslar bir müddet sonra Harşıt boylarından da çekilmeye başlarlar. 37.Tümen de takip harekâtı başlatır. Trabzon ve Rize kurtarılır. Ancak Rus Ordusunda da yer alan ve ayrıca çeteler kurmuş olan Ermeniler ilerlemeye karşı koyarlarsa da dağıtılırlar. Batum ve Kars da geri alınır. Bu esnada Rusya’da iç savaş çıkmış, orduları dağılma noktasında, mukavemeti düşmüştür. Ordu’muz, Azerbaycan ve Dağıstan’a, bölge halkından, Azeri Türklerinden de aldıkları destekle bir harekât düzenlerler, Ermeni ve Gürcülerle çatışmalar olur. Birliklerimiz hemen tüm Azerbaycan’ı ele geçirir. Hatta İran’ın Hoy şehri ve bölgesini de. Hüseyin Avni Bey’de bu Azerbaycan harekâtına katılmıştır. Bu esnada 1. Dünya savaşının seyri değişmiş ve Almanya teslim olmuştur. Bizim de Irak, Suriye cephesin- de savaş iyi gitmemiştir. Mondros mütarekesiyle birlikte Osmanlı bütün ele geçirdiği topraklardan geri çekilir.

Mondros’un ardından İstanbul’da çok kısa bir süre Harita Heyetinde görev yapan Hüseyin Avni, artık Orduda, Teşkilat-ı Mahsusa’da gönüllü, milis kuvvetler oluşturmuş, pek çok savaşta en önlerde savaşmış bir subaydır. Üstelik Türk Ulusu hakkında Karadeniz yöresinde araştırmalar yapmış, eser ve makaleler yazmış biridir. Vatanın içine düştüğü bu durumda önemli görevler yapacak durumdadır. O sıralar Genelkurmay’da oluşan çare arayan ve gizli, açık yeni yapılanmaların onunda içinde olduğu açıktır. Hüseyin Avni, son derece alçak gönüllü, fedakâr birisidir. O, en zor görevlere koşan, verilen vazifeyi başarmak için canını öne koyan, sisler arasında kalan gerçek bir kahramandır. Ancak, atandığı görevler de ona üstlerinin verdiği önemi ve güveni göstermektedir. O öncelikle İstanbul’da oluşan devamında Ankara’ya, Mustafa Kemal’e bağlanıp resmiyet kazanan M.M.’in, Müdafaa-i Milliye Teşkilatı’nın önde gelen üyesi ve Karadeniz’de Özel Görevlisi’dir.

Binbaşı Alparslan’ın Giresun tarihindeki önemli yeri ise Topal Osman Ağa tarafından Giresunlularca gönüllü olarak kurulan 42. Gönüllü Piyade Alayı’nın komutanlığı görevine gelmesiyle başlar. 42. alay Binbaşı Alparslan komutasında ülke için en kritik savaşlardan biri olan Sakarya Meydan Muharebesine katılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesinin önemi ise şu satırlarda daha iyi anlaşılacaktır. ”Sakarya Meydan Muhaberesi, Anadolu’da Milli Mücadeleyi ayakta tutan savaştır. Çünkü Sakarya Meydan Muhaberesi’nin kaybedilmesi halinde düşman orduları Ankara’ya girecek, Ankara Hükümetinin kalbini ele geçirecekti. Nitekim bu durum öylesine ihtimal dahilinde görülmüştü ki, Kütahya-Eskişehir Muharebesinin kaybedilmesinin ardından Sakarya Muharebesi başladığında Ankara boşaltılmaya başlanmıştır.”

Alparslan Bey ve askerleri Yunan askerleri ile göğüs göğüse çarpışmış, bu şiddetli çarpışmaların sonucunda Mangaltepe/Gökgöztepe mevkiinde 42. alayın çok sayıda neferi ve Hüseyin Avni Bey şehadet şerbetini içmiştir. Hüseyin Avni Bey’in karakterini anlatan şu satırlar ise ne kadar büyük bir vatan sevgisine sahip olduğunu gösteriyor, bir akşam yemeğinden sonra topladığı subaylarına hitap eden komutan; “Beyler! Bu savaş öyle bir savaş olacak. Çünkü bu savaş fetih, yağma savaşı değil, vatan savaşı. Hiçbir hatayı affetmeye hakkımızın olmadığı bir savaş. Komutanlarımız izin vermedikçe öleceğiz, geri çekilmeyeceğiz. Askere örnek olacağız. Çocuklarımıza para pul, mal mülk değil, milleti için şehit ya da gazi olmuş namuslu bir askerin çocukları olmanın şerefini bırakacağız.”

Alparslan Bey asker olmasının yanında entelektüel bir kişiliğe de sahiptir. ”Türk Milliyetçiliği, Türk Dili ve Türk Kültürüne sahip çıkılması gerektiğini belirtirken, bu bayrağı devrinin önemli yazarlarıyla birlikte taşımıştır. Hüseyin Avni Bey, bir aydın olarak döneminin aydınları gibi Türkçü eğilimler taşımıştır. Tirebolulu Alparslan’ın Mehmet Emin Yurdakul, Yusuf Akçura, Ahmed Ağaoğlu ve Müftüoğlu Ahmet Hikmet ile yakın ilişkileri bulunmuş, Türkçülük ve Türk Dili hakkında yazıları “Türk Yurdu” dergisinde yayınlanmıştır. Bu onun sadece savaşan bir makine olmadığını kalemini de aynı ustalıkla kullandığını gösteren önemli bir veri olmuştur.”

http://www.gebzegazetesi.com/tirebolu-tarihinde-harsit-savunmasinin-yeri-ve-sehit-binbasi-huseyin-avni-alparslan-makale,3729.html?fbclid=IwAR2guaLUgXY030SCbALq5nUIa80XQCw3pi2du5qD26B6TnPTIlem98U1GM8

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  Kültür Vadisi Rüzgârı Başlıyor   TÜGVA Tanıtım Çalışmalarına Başladı
  Kentte Yaşam Temalı Fotoğraf Yarışm   Kültür ve Sanat Çalıştayı Yapıldı
  Sahne Dar, Kimde Kültürel İktidar?   TÜGVA'dan Ortaokullarda Hadis Yarış
  Din Görevlileri Haftası Dolu Dolu K   Müftülükte İlk Resmi Nikah Kıyıldı
  Bir Fındık Sezonu Hikâyesi   Giresun Belediyesi Etnospor Festiva
  Hepsini Bildi 1 Milyonu Kaptı   İyilikte Türkiye Üçüncüsü Oldular
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Kibritin Çöpü
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Emekli Generallerin Yerin
Mustafa K. NASUHOĞLU

Son 60 Yılın En Soğuk Eyl
İbrahim BALCIOĞLU

Bir Genel Kurul Böyle Geç
Ahmet ÖZDEMİR

Bir ‘Vakf’ Okuması
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Kanser Çığ Gibi...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım