Şebinkarahisar’da Eğitim Sorunları Tartışıldı Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Teknik Bilimler MYO’da “Şebinkarahisar’da Yükseköğrenim: Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu çalıştay gerçekleştirildi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Eğitim   

Şebinkarahisar’da Eğitim Sorunları Tartışıldı

Şebinkarahisar’da Eğitim Sorunları Tartışıldı Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Teknik Bilimler MYO’da “Şebinkarahisar’da Yükseköğrenim: Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu çalıştay gerçekleştirildi.

Eklenme tarihi: 18.8.2019 10:22:07

Sorunların ve çözüm önerilerinin dile getirildiği çalıştaya ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis AYGÜN, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz CAN, Merkez Valisi Nurullah Naci KALKANCI, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin YILANCI, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim üyesi ve Şebinkarahisar MYO kurucu müdürü Prof. Dr. Zahir BAKICI, Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Şimşek, siyasi parti temsilcileri, kamu kuruluşları yöneticileri, meslek odaları ve birlikleri yöneticileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve eğitim sever Şebinkarahisarlılar katıldılar.

Çalıştay organizasyonunu yapan Şebinkarahisar Üniversitesini Kurma, Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Av. Rafet SARIÖZ açılış konuşmasıyla başlayan çalıştayın moderatörlüğünü UBYO Müdürü Doç. Dr. Selçuk TAKIR, Dr. Öğr. Üyesi Zekai ŞENOL ve Teknik Bilimler MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Serdar SOYLU gerçekleştirdiler.

Zekai Şenol Hoca;’’Sağlık Bilimlerinde Bölüm ve Programlar Açılmalıdır’’

Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Meslek Yüksek okulunda uzun yıllar öğretim görevlisi olarak hizmet eden Zekai Şenol hoca, rakamlarla mevcut durumu analiz ederek yaptığı sunumda istatistik bilgiler vererek gelecek ile ilgili çözüm önerilerini sundu Dr. Öğr. Üyesi Zekai ŞENOL bugünlere nasıl gelindiğiyle ilgili bir sunum yaptı. ŞENOL sunumunda bazı tablo ve grafikleri kullanarak Türkiye’de yükseköğrenimin akademik sayı ve öğrenci sayısı bakımından son yirmi yıldaki değişim süreçlerini ortaya koydu.

Şenol konuşmasının devamında “ son yirmi yıllık süreçte yükseköğrenimde okuyan öğrenci sayısının 1 Milyon 200 Binlerden 8 Milyona ulaştı, buna karşın üniversite kapılarını çalan öğrenci sayısının 1 Milyon 300 binden 2 Milyon 500 Bine çıktı, bu rakamlara bağlı olarak üniversitelerde boş kontenjanlar ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu durumdan en fazla Şebinkarahisar’daki yükseköğrenim kurumlarının etkilenmiştir. Ancak bu sonuçlara rağmen çevremizde bulunan yükseköğretim birimlerinin bundan fazla etkilenmemiştir.

UBYO kendisinden beklenen performansı göstermemiştir. Bunun sonucu olarak da 2019 yılında öğrenci alamamıştır. Gerek UBYO’da gerekse MYO’larda öğrenciler tarafından yüksek talep gören özellikle sağlık bilimlerinde bölüm ve programlar açılmalıdır” dedi.

Rektör Yılmaz Can; “Şebinkarahisar’ı Seviyorum”

Giresun Üniversitesi Rektörü Yılmaz CAN konuşmasında “ Şebinkarahisar’ı seviyorum. Bazı bölümlerde doluluk oranları yüksek, bazılarında da düşük. Türkiye’de üniversite sayısı artarak bugün 206’a ulaştı. Buna bağlı olarak öğrenci taleplerinde azalışlar görüldü. Şebinkarahisar’da talep görmeyen bölüm ve programların yerine revizyon, güncelleme yapılması gerekmektedir. Üniversite içinde oluşturacağımız komisyonlar vasıtasıyla bölüm ve programlarda bazı değişiklikler yaparak öğrenci talebi olan bölümleri üniversitemize kazandırmak istiyoruz. Şebinkarahisar’ımızdaki Yüksekokullarımızın eğitim kalitesini artırmak için her türlü fedakârlığı yapıyoruz. Bunu yaparken de Şebinkarahisar ölçeğinde yerel aktörlerle iş birliğimizi artırarak devam ettireceğiz.” dedi.

Prof Dr. Zahir Bakıcı;’’Öğrenciler İle İletişim ve Diyalog Sorunları Var’’

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim üyesi, aynı zamanda Şebinkarahisar MYO kurucu müdürü Prof. Dr. M. Zahir BAKICI kendi zamanlarında nasıl büyük başarılara imza atıldığını yaşadıklarıyla örneklendirdi. BAKICI “Biz öğrencilerin her türlü sorunlarıyla ilgilendik. Yeri geldi öğrencilerin anası, yeri geldi babası, yeri geldi arkadaşı olduk. Öğrenciler problem yaşadığında bana gecenin saat 3’ünde dahi ulaşabiliyorlardı. Ayağı kırılan ve sosyal güvencesi olmayan öğrencinin bütün tedavi giderlerini biz üstlendik. Kantinde poğaça bittiğinde okul yönetiminden önce benim haberim oluyordu, öğrencileri spor etkinlikleri için Sivas’a en az 3 otobüsle götürüyorduk. Sivas’ta en güzel otellerde konaklamalarını ücretsiz olarak sağlıyorduk. Ancak geldiğimiz noktada öğrenciler Okul yöneticilerine ulaşamaz hale gelmişler, bu koşullarda buraya tabi ki öğrenci gelmez” dedi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün;’’ Sorunların Çözümü İçin Destek Vermeye Hazırım’’

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis AYGÜN konuşmasında “hemşeriniz olarak memleketimin sorunlarının çözümü adına her zaman göreve hazırım. YÖK ve ÖSYM hem mesafe olarak hem de görev açısından birbirlerine yakın iki kurumdur. YÖK’le ilgili olabilecek taleplerin takip edilmesinde imkânlar doğrultusunda yardımcı olacağım. İlerleyen süreçte öğrenci alınmayan bölümlerin yerine başka bölümler teklif edilerek Şebinkarahisar’daki yüksekokulları talep eden öğrenci sayısı artırılabilir” dedi.

Başkan Şahin Yılancı;’’Belediye Olarak Üzerimize Düşen Görevi Yaptık ve Bundan Sonra Da Yapacağız’’

Belediye Başkanı Şahin YILANCI konuşmasında “Şebinkarahisar’a öğrenci talebindeki azalışın sebebinin Şebinkarahisar olmadığını, ülkemizde yükseköğrenimde yaşanan yüksek orandaki üniversite açılışlarından dolayı öğrenci talebinde azalışlar olmuştur. Belediye olarak gerek altyapı gerekse diğer sorunlarıyla hep yakından ilgilendik. Bundan sonra da aynı ilgiyi göstereceğiz” dedi.

Haber: Sadi Toygar

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Eğitim HABERLERİ
  Bir Milyon Yazılımcı Projesi Gençle   Eynesil'e Hafızlık Okulu Açıldı
  Değişim Şart Ama Yapabilir Miyiz?   Eğitimde Dijital Dönüşüm Hızlanacak
  Online Ev Söyleşileri Başladı   Üniversitede Uzaktan Öğretim Başlad
  Evde Kal Günleri İçin Yarışma Düzen   Evde Doğru Zaman Yönetimi Tavsiyele
  TÜGVA Bulancak'tan Yenilikçi Proje.   Üniversitenin 14.Kuruluş Yıldönümü
  Eğitim Fakültesi Dekanlığında Devir   Kariyer Sohbetlerine Devam Ediyor!
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

İbretlik Güzel Bir Anekdo
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Geçmişten Günümüze Harşıt
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım