Şehitlerimiz, Şeref Madalyalarımızdır… TBMM İdare Amiri ve İstanbul Milletvekili Hasan Turan Afyonkarahisar’daki Giresunlular Şehitliği için yeni müjdeler verdi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Siyaset   

Şehitlerimiz, Şeref Madalyalarımızdır…

Şehitlerimiz, Şeref Madalyalarımızdır… TBMM İdare Amiri ve İstanbul Milletvekili Hasan Turan Afyonkarahisar’daki Giresunlular Şehitliği için yeni müjdeler verdi.

Eklenme tarihi: 4.9.2019 11:58:22

TBMM İdare Amiri ve İstanbul Milletvekili Hasan Turan Giresunlular Şehitliğinde düzenlenen anma törenlerinin ardından bir değerlendirme yaparak; “Şehitlerimiz boynumuza astığımız şeref madalyalarımızdır. Al bayrağımızdaki yıldızlar, Peygamberlerden sonra en yüksek makama erişenlerdir. Onlar bu vatanı, milleti ve dini için canlarını feda ederek üzerine düşeni fazlasıyla yaptılar. Biz ne yaparsak yapalım onların hakkını ödeyemeyiz. Ancak onların aziz hatıralarını yaşatmak, onları anmak ve en önemlisi onları doğru anlamak durumundayız” dedi.

Afyonkarahisar,  97 yıl önce Afyon sırtlarına Giresun’dan gelerek düşmana burayı dar eden ve canlarını vatan için, dini mübin için feda eden kahraman şehitlerimiz bu yılda görkemli bir anma töreniyle anıldı.

Bu yılki törenlere; şehitliğin bugünkü haline gelmesinde büyük emeği olan TBMM İdare Amiri Hasan Turan, Orman ve Çevre eski Bakanı Veysel EROĞLU, milletvekilleri, mülki idare amirleri, burada medfun bulunan şehitlerimizin yakınları ile binlerce hemşehrimiz katıldı. Tekbir ve dualar eşliğinde, Kur’an tilaveti ve gece yapılan meşaleli yürüyüş güzel görüntülere sahne oldu.

Afyonkarahisar Giresunlular Şehitliğinin bugünkü görüntüye kavuşmasında büyük emeği ve yoğun gayretleri olan Hasan TURAN yaptığı açıklamada şehitlik için yeni müjdeler verdi.

Türkiye’de bir ilin sınırları içerisinde başka bir ilin adını taşıyan tek şehitlik olması açısından farklı bir yere sahip olan Giresunlular Şehitliği, Büyük Taarruz sırasında Giresunluların mecburi vatan hizmeti dışında gönüllülük esasıyla kurulan 42. ve 47. Alay’ın kahramanlarının ebedi istirahatgahı olması açısından da ayrı bir anlam ifade ediyor.

Giresun şehitliği uzun yıllar sadece aziz şehitlerimizin naaşlarının ve bakımsız bir binanın olduğu alanken, Hasan Turan’ın Giresun Federasyonu Başkanlığı döneminde başlattığı ve milletvekili olmasından sonrada yakından takip ettiği projeyle bugünkü görünümüne kavuştu.

Proje ile şehitliğe çıkan yollar ıslah edildi, Giresun mimarisine uygun bir Kültürevi, mescit, şadırvan, otopark ve diğer sosyal imkanlarla alt ve üst yapı çalışmaları tamamlandı.

Bu projeye 6 yıl öncülük eden TBMM İdare Amiri ve İstanbul Milletvekili Hasan TURAN Giresunlular Şehitliğinde düzenlenen anma törenleri sonrasında değerlendirmelerini aldık. Turan; “Tarih boyunca asla boyunduruk altına girmemiş bir milletin evlatları olarak vatanı, namusu ve dini Mübin için canlarını feda ederek toprağın altında kefensiz giren ecdadımıza ne yapsak azdır.

Yurdumuzun her karışı adeta şehitlerimizin kanlarıyla sulanmıştır. Burası da İstiklal Savaşında gönüllülerden oluşan Giresunlu yiğitlerin, 42. Ve 47. Alayın arslanlarının bizim için önemi ve değeri çok büyüktür.

Ancak ne yaparsak yapalım Akif’in dediği gibi;

Tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana…
Yine bir şey yapabildim diyemem hatırana.

Buranın düzenlenmesinde emeği geçen belediye başkanlarımıza, bakanlıklarımıza ve sivil toplum örgütlerimize destekleri için ayrıca teşekkür ediyorum.

Amacımız, şehitlerimizi onlara yaraşır bir şekilde anmak, unutturmamak, gelecek kuşaklara onların taşıdığı şehadet ruhunu ve bilincini aktarmaktır.

Çünkü onlar canlarından, cananlarından vazgeçerek aziz vatan için gönüllü olarak toprağa düştüler. Onlar bu milletin boynuna asılmış şeref madalyalarıdır. Bayrağımızdaki yıldızlarımız, yolumuzu aydınlatan kılavuzlarımızdır. Vatanı, bayrağı, mukaddesatı için her şeyinden vazgeçen eşsiz kahramanlardır.

Aziz şehitlerimizin yakınlarının, onların devamı nesli olan gençlerimizin burada birlik ve beraberlik içerisinde, tekbirlerle, salavatlarla onları yâd etmesi uğraş ve emeklerimizin boşa gitmediğini göstermektedir.

Federasyon başkanıyken başlattığımız bu güzel ve anlamlı projeyi milletvekili olduktan sonrada devam ettirdik ve büyük ölçüde de bitirdik. Elbette daha yapacaklarımız da var.

ŞEHİTLİĞİMİZİ AÇIK BİR GİRESUNLULAR İSTİKLAL SAVAŞI MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ…

Hedefimiz burayı açık “Giresunlular İstiklal Savaşı Müzesi ”ne dönüştürmektir. Tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi burada da şehitliğimizi şanına yakışır hale dönüştürmektir.

Şehitliğin ışıklandırması dışında, ziyaretçi sayısını artırmak, ziyaretçilerimize ecdadının hangi şartlarda ve hangi ruhla düşmanla mücadele ettiğini göstermek için yeni projelerimiz var.

Savaş alanlarının canlandırılması, siperlerin kazılması, siperlerdeki askerlerimizin, şehitlerimizin figürlerle canlandırılması, o dönemde kullanılan teçhizatın cepheye ve mevzilere yerleştirilmesi, ses efektlerinin konulması gibi projelerimiz var. İnşallah onları da bitirdiğimizde buradaki şehitlik daha başka bir görünüme kavuşacak, (şehit yakınlarımız ve hemşehrilerimiz dışında gezmeye) gelenler burada savaşı tekrar yaşayacaklar, o ruhu gözlerinde canlandıracaklar ve bir daha gelmek isteyeceklerdir.

Aldığımız karar gereğince 30 Ağustos Zafer Haftası içerisindeki cumartesi günü yapılan anma törenlerimizin her yıl daha kapsamlı ve geniş katılımlı olması, neslimizin şehitlerine sahip çıkması, onları anması, onları anlaması emeklerimizi taçlandırmaktadır.

Bu vesile ile törenlerimize katılan bütün devlet erkânına, mülki idare amirlerimize, desteklerini esirgemeyen belediye başkanlarımıza, federasyonumuza, diğer STK’lara ve çoluk çocuk yaz sıcağı demeden mahsul döneminde buraya koşan binlerce vatandaşımıza şükranlarımızı sunuyorum.

İnşallah çocuklarımız kitaplarda, gazete ve dergilerde okudukları ama nasıl olduğunu idrak edemedikleri o ruhu, kendi mekânında görüp öğrenecek ve memleketimizi hedef alan bütün mihraklara karşı dedelerinin verdiği mücadeleyi burada kuşanacaklardır.

İnternetin yaygınlaşmasıyla adeta küresel bir köye dönüşen dünyada çocuklarımız yabancı kültürlerin saldırısı altında, kültürel emperyalizmin hedefindedir. Onlara tarihimizi, değerlerimizi, köklerimiz anlatmanın en iyi yolu ecdadımızın şehit düştüğü mekânları karış karış anlatmak ve göstermekten geçmektedir.

Bizim ecdadımız her türlü işgal girişimine karşı sinmeden, imkânsızlıklara, yokluklara bakmadan yeise düşmeden karşı koymuştur.

Ecdadımız, dün emperyalist ve işgalci düşmana karşı nasıl mücadele verileceğini, batılın nasıl alaşağı edileceğini bize gösterdiler. Bugün bizde onlardan aldığımız güç ve cesaretle ülkemizi ve milletimizi hedef alan o küresel emperyalist, sömürgeci ve işgalci güçlere karşı dün Afyon’da olduğu gibi nerede olursa olsun hak ettikleri dersi verecek kararlılıktayız. Bizim en büyük gücümüz şüphesiz, birliğimiz, beraberliğimiz ve MİLLET OLMA BİLİNCİMİZDİR.

Şehadeti saadet bilen, ölüme koşarak giden, değil düşmanı ölümü bile korkutan bir milletin önünde kimse duramaz. Haksızlığa, adaletsizliğe, sömürüye ve emperyalistlere karşı mücadelemiz kesintisiz devam edecektir.

97 yıl önce kanlarıyla, canlarıyla bize miras ettikleri bu aziz vatan toprağıyla birlikte bize bıraktıkları en önemli düstur, “şehadet bilinci” ve “iman varsa imkân da vardır” şiarıdır.

Kahraman şehitlerimizi sadece anmakla yetinmeyeceğiz, onları aynı zamanda anlayacağız.

Bir kez daha bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Başkan Görgülüoğlu Ankara'da   Belediyeye Greyder Kazandırıldı
  Belediye Meclisi Toplandı   Orman İşletme Müdürlüğü Açıldı
  Esnaf Başkan Şenlikoğlu'nu Ziyaret   Yeni Yılın İlk Meclis Toplantısı Ya
  Ticaret Lisesi Kent Müzesi Oluyor   SP Çanakçı İlçe Kongresi Yapıldı
  Şenlikoğlu'ndan Önemli Açıklamalar   Türkiye'nin Bütçesini Biz Yapıyoruz
  Ak Kadınlara Minnettarız   Şenlikoğlu Güven Veriyor
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İslam Sosyal Hayatta Görü
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Yıkım Sırası Yayla Evleri
İbrahim BALCIOĞLU

Bu Kadar Yüzsüzlük Olur m
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Yalnızlık Korunaklıdır
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım