Çevre Bakanına Tarihi Görev Espiye Kızılkaya Maden Dağlarındaki çevre ve doğa katliamı Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşındı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Çevre   

Çevre Bakanına Tarihi Görev

Çevre Bakanına Tarihi Görev Espiye Kızılkaya Maden Dağlarındaki çevre ve doğa katliamı Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşındı.

Eklenme tarihi: 9.10.2019 10:43:53

Konuyu Giresun ve ülke gündemine taşıyan Belgesel Gazeteci İsmail Kahraman bir açıklama yaparak “Aylardan beri Giresun Espiye Kızılkaya Maden Dağlarındaki yaşanan çevre, doğa ve tarih katliamı ile ilgili yazılar yazıyor ve belgeseller çekerek mücadele veriyoruz.  Son hazırladığımız haber ve belgeselin linkini sizlerle paylaşıyor çevre ve doğa katliamının bir an önce durdurulmasını istiyoruz” dedi. Kahraman nu konuyu anlatan bir belgesel hazırladığını da belirtti.

Nihayet TBMM Gündemine Geldi

Kızılkaya Maden Dağlarındaki çevre katliamı ile ilgili CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı bir soru önergesi hazırlayarak konuyu TBMM gündemine taşıdı. Soru önergesinin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırmasını istedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı konuyu her yönü ile araştırıp kamuoyuna açıklama yapmalı. Kızılkaya Maden Dağlarındaki çevre ve doğa katliamını durdurmalıdır. 

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı,, Espiye ilçesi Kızılkaya mevkiinde ETİ Bakır A.Ş. tarafından açık ocak madenciliği yöntemi ile işletilmesi planlanan ve “ÇED Gerekli Değildir” raporu verilen sahada 3 yıl boyunca patlatma yöntemi ile bakır cevheri aranacağını ifade ederek, çıkartılan madenin ise aynı bölgede işleneceğini ve elde edilen konsantre maden partiküllerinin 300 km uzaklıktaki Samsun’da bulunan ETİ Bakır A.Ş.’nin işletmesine nakledileceğini vurguladı.

CHP’li Tığlı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a şu soruları sordu.

 1. ETİ Maden A.Ş. ve Cengiz Holding, gerçekleştirmeyi planladıkları bu faaliyetin çevre sorunlarına nasıl etki edeceği ile ilgili her hangi bir ÇED Raporu hazırladılar mı?
 2. İktidar tarafından çevre kanununda yapılan “Petrol, jeotermal kaynak ve maden arama faaliyetleri için “ÇED Gerekli Değildir” değişikliğinin Anayasanın 2’nci; 11’nci, 17’nci; 56’ncı ve 90’ncı (milletlerarası sözleşmeler) maddelerine aykırı olduğu bilindiği halde neden bu madene çalışma ruhsatı verilmiştir?
 3. Daha önce yaptığı tüm işlerde toplum önceliğini ve kamu yararını görmezden gelen ve milyonluk vergi borçları silinen Cengiz Holding; bu madeni işletmek için hangi taahhütlerde bulunmuştur? Cengiz Holding’in Giresun ilinde ve Karadeniz genelinde maden aramak için aldığı kaç ruhsatı bulunmaktadır?
 4. Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 4 Mart 2016 tarihinde Doğu Karadeniz’de Artvin, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon’da maden aranacağını söylemesinden sonra Giresun ilinde hangi firmalara, hangi bölgelerde kaç adet maden arama ruhsatı verilmiştir? 2016 yılından önce bu sayı kaçtı?
 5. Açık ocak madenciliğinin zararları bilindiği halde bu madencilik faaliyetinin “Üstün Kamu Yararı” adı ile yapılmasını nasıl yorumluyorsunuz? Burada ki üstün kamu yararı nedir? Üstün Kamu Yararı statüsünde olmasının Cengiz Holding firması ile bir alakası var mıdır?
 6. Doğal güzelliği, barındırdığı endemik bitkiler ve yaban hayatı ile Soğukpınar Kızılkaya Maden Dağlarının “Doğal Tabiat Parkı” ilan edilmesi beklenirken, madenciliğe açılması doğa katliamı değildir de nedir? Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bu bölgeyi neden Doğal Tabiat Parkı ilan etmiyor?
 7. Maden arama esnasında yapılacak patlatmalar yöre halkına haber veriliyor mu? Patlatmalar sırasında nasıl bir güvenlik önlemi alınacaktır? Bu madencilik faaliyetinin burada yapılması için yöre halkı ile bilgilendirme toplantıları neden yapılmamıştır? Orada doğan, büyüyen ve yıllardır oralarda yaşayan halkın endişeleri ve istekleri neden görmezden gelinmektedir?
 8. 31 Mart Yerel Seçimlerinden önce görev yapan Soğukpınar Belde Belediye Başkanı, bu madenle ilgili geçen her süreçte bilgilendirildiği halde neden şimdiki belediye başkanı bilgilendirilmiyor? Devletin belediyelere verdiği bilgiler belediye başkanının hangi siyasi partiden olduğu ile mi alakalıdır? İktidar partisini temsil etmeyen belediye başkanlarına yaşanan süreçle ilgili bilgi verilmiyor mu?
 9. Cengiz Holding firmasının, Kızılkaya madeninde yapacağı maden çalışmalarının su kaynaklarımıza ve tarım alanlarımıza vereceği zararlar tespit edilmiş midir? Devlet Su İşleri ruhsat verilmeden önce bölgeden su analizleri almış ve raporunu sizlere sunmuş mudur?
 10. Patlama ile meydana gelecek toz bulutlarının fındık ağaçlarına vereceği zararların kısa ve uzun vadede hangi boyutlarda olacağı araştırılmış mıdır? Yaşanacak verim düşüklüğünün sorumlusu kim olacaktır?
 11. Maden çalışmalarının yaban hayata vereceği zararların etkisi araştırılmış mıdır? Araştırılmış ise kimler tarafından araştırılmış ve bölgede bulunan yaban hayatı popülasyon değerleri nasıl verilendirilmiştir?
 12. Kaba konsantreden nihai konsantreye geçiş sürecindeki depolama, nakliye ve temizlik işlemleri nasıl yapılacaktır?
 13. Madenin kullanacağı bağlantı yollarının Özel İdare Yol Ağına bağlanması için İl Özel İdaresinin yapacağı protokolün niteliği belli olmuş mudur? İl Özel İdaresi yollarda oluşacak hasarların denetimini ve akabinde yaptırımını nasıl yapacak?

https://giresungazete.net/espiyedeki-maden-tbmm-gundeminde/

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Çevre HABERLERİ
  Görele'ye Bir Çocuk Parkı Daha Kaza   Geri Dönüşüm Ekonomisi İçin Eğitime
  Park Düzenleme Çalışmaları Sürüyor   Şıhkıran Mahallesinde Yaralar Sarıl
  Yağmur Suyu Kanalları Temizleniyor!   Pazarsuyu Deresini Kim Kuruttu?
  Çevre Düzenleme İşleri Yapıldı   Zabıta Müdürlüğü Çalışmalarını Sürd
  Şehirde Üst Yapı Çalışmaları Sürüyo   İçme Suyu İhtiyacını Gideriliyor
  Trafiğin İyileşmesi İçin Çalışmalar   Devlet Yetkililerine Tarihi Görev
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Kalbi Temiz Olmak
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Siyasette Yeni Aktör: Ali
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
İbrahim BALCIOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Önce Ezan Okundu...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım