Sahne Dar, Kimde Kültürel İktidar? Giresun Belediyesinin ev sahipliğinde Sahne Dar, Kimde Kültürel İktidar? konulu söyleşi düzenlendi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

Sahne Dar, Kimde Kültürel İktidar?

Sahne Dar, Kimde Kültürel İktidar? Giresun Belediyesinin ev sahipliğinde Sahne Dar, Kimde Kültürel İktidar? konulu söyleşi düzenlendi.

Eklenme tarihi: 14.10.2019 11:13:59

Vahit Sütlaş Sahnesi’nde düzenlenen söyleşiye konuşmacı olarak ülke genelinde birçok gazeteci, yazar ve yönetmen katıldı.İbn Haldun Üniversitesi tarafından ilk olarak geçtiğimiz yıl yayın hayatına başlayan Açık Medeniyet Gazetesi yazarları çıkardıkları 18. sayının ardından farklı şehirlerde söyleşiler yapmak için yol aldı. Yazarlarımız bu anlamda Açık Medeniyet Söyleşilerinin 1.sini şehrimizde gerçekleştirdi. Kendi alanlarında uzman olan konuklar şehrimizde unutulmayacak bir söyleşiye imza attılar.

“Sahne Dar, Kimde Kültürel İktidar” konulu söyleşiye İbn Haldun Üniversitesi İletişim Bölüm Başkanı Hakkı Öcal, Yazar Senarist Yönetmen Abdulhamit Güler, Dünya Karikatüristler Birliği Başkanı Ahmet Altay, Yeni Şafak Gazetesi Ekler ve Kültür Sanat Yayın Yönetmeni Ayşe Olgun, Gazeteci Bedir Acar, Yakaza Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Birol Cürgül, Anadolu Ajansı Kültür Sanat Editörü Bünyamin Yılmaz, Gazeteci Yazar Gülcan Tezcan, TRT2 Kreatif Direktörü Mustafa Taşçı, Sanat Eleştirmeni Samed Karagöz ve Açık Medeniyet Gazetesi Yayın Koordinatörü Muhammed Akaydın katıldı.

Söyleşinin açılış konuşmasını Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel yaptı.

Demirel yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi; “İlimiz de bir birine temas eden çok farklı yapı ve düşünceler var. Bu yapılar da aslında iç içe ve sıcaklık ilişkisi de var. Bu şehirde çok güzel işler yapacağız. Kültür, sanat ve tarih alanında birçok yenilikçi ve geçmişimizi günümüze taşıyacağımız yeni çalışmalar yapacağız. Bu akşam şehrimizde güçlü yazarlar, gazeteciler ve yönetmenleri ağırlamaktan oldukça memnuniyet duyar ve mutluluğumuzu belirtmek isterim. Güzel bir söyleşi olacağına inanıyor, şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.”

İbn Haldun Üniversitesi olarak Açık Medeniyet Gazetesini çıkarttıklarını belirten İbn Haldun Üniversitesi İletişim Bölüm Başkanı Hakkı Öcal yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi; “Bu gazete çok renkli ve diğerlerinden çok farklı bir gazetedir. Gazetemiz yayın hayatına başladığından beri kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır. Bu akşam güzel bir söyleşi için buraya geldik. Açık medeniyet, medeniyet dendiği zaman bugün aklımıza gelen batı medeniyetinin karşısındaki anlayıştır. Yani batı medeniyetinden yana değilseniz, doğu medeniyetinden yanasınızdır. İbn Haldun yaklaşık bin yıl önce dünya görüşünü çizdiği bilim felsefesinde bize açık medeniyeti temsil ediyor. Dönen toplum şemasını tavsiye ediyor. Güzel bir gece olacak. Konuşacağız, tartışacağız. Fikirlerimizi ve görüşlerimizi paylaşacağız. Sorularınızı cevaplayacağız.”

Moderatörlüğünü Açık Medeniyet Gazetesi Yayın Koordinatörü Muhammed Akaydın yaptığı söyleşide sırasıyla konuşmacılar kendi fikir ve düşüncelerini izleyiciler ile paylaşırken ortak bir dil ile sanatın güçlü bağlarının olduğunu ifade ettiler. Tiyatro, film, kültür ve sanat üzerine de karşılıklı fikir alış verişinde bulundular.

Söyleşiye küçük bir ara verilerek müzisyen Aykut Kuşkaya tarafından gitar eşliğinde muhteşem bir müzik dinletisi de yapıldı. Bir birinden güzel eserleri seslendiren Kuşkaya’ya konuşmacılar ve salonda bulunan misafirler de zaman zaman eşlik ederek şarkılar söylediler. Oldukça verimli ve anlamlı bir söyleşinin gerçekleştiği gece yapılan soru ve cevaplar bölümünün ardından son buldu.

Program sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun il dışında olması nedeniyle programa katılamadığını ve bir birinden değerli konuşmacılara güzel şehrimiz Giresun’a geldiklerinden dolayı teşekkür ettiğini ve selamları olduğunu söyledi.

Başkan Yardımcısı Demirel’in konuşmacılara katılım belgesi takdimi ve içerisinde fındık ürünlerinin bulunduğu hediyeler vermesinin ardından gece son buldu.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  Öğrencilerden Mama Bağışı   Bayrak Şairi Arif Nihat Asya Unutul
  Şenlikoğlu Evlere Konuk Oldu   Uğur Bilgi Yeni Bir Oyunla Dönüyor
  1. Giresun Kitap Fuarı Başladı   Mustafa Bakırcı'dan İki Değerli Ese
  Nihat Öztürk, Halk Şairi Ünvanı Ald   Fotoğraf Sergisi Açılışı Yoğun İlgi
  Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı   Görgülüoğlu'ndan Çocuklara Yeni Yıl
  Sosyal Medya Konferansına Yoğun İlg   İpek Yolunda Sakin Bir Liman
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İslam Sosyal Hayatta Görü
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Yıkım Sırası Yayla Evleri
İbrahim BALCIOĞLU

Bu Kadar Yüzsüzlük Olur m
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Yalnızlık Korunaklıdır
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım