Cemal Öztürk, Diplomatik Destek İstedi KEİPA Türk Delegasyonu Başkanı Cemal Öztürk, Barış Pınarı Harekatı'nı Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi üyesi ülkelere anlatmak için mektup yazdı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Siyaset   

Cemal Öztürk, Diplomatik Destek İstedi

Cemal Öztürk, Diplomatik Destek İstedi KEİPA Türk Delegasyonu Başkanı Cemal Öztürk, Barış Pınarı Harekatı'nı Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi üyesi ülkelere anlatmak için mektup yazdı.

Eklenme tarihi: 15.10.2019 12:19:27

Söz konusu mektup, KEİ üyesi Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Moldova, Romanya, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Sırbistan ülkelerinin parlamentolarındaki muhataplarına gönderildi.

Öztürk mektubunda, harekâtın temel amacının Türkiye’nin sınırlarının güvenliğinin sağlanması, bölgedeki teröristlerin etkisiz hale getirilmesi ve Suriye halkının teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılması olduğunu vurgulayarak,’’ Bu harekât, uluslararası hukuk temelinde, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı'nın 51. Maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkımız ve BM Güvenlik Konseyinin terörizmle mücadeleye ilişkin kararları uyarınca yürütülmektedir.

KEİPA Türkiye Delegasyonu üyeleri olarak, meslektaşlarımızla tüm platformlarda bir araya gelerek, güney sınırımızda artmakta olan terör tehdidi hususunda endişelerimizi ifade ettik. Tehlikeli bir bölgede mukim silahlı grupların kontrol edilme güçlüğü ve PKK’nın Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yönelik ideolojik eylemsel düşmanlığı, bölgeyi, Türkiye için daha güvensiz bir hale getirmiştir.

Türk Hükümeti vatandaşlarının güvenlik ve selametinden sorumludur ve sınırlarımızın diğer tarafında özgürce hüküm sürme adına kendisine karşı savaşan silahlı bir terör grubunun mevki kazanma faaliyetlerine hiçbir koşulda tahammül etmeyecektir. Mevcut askeri harekât, bu terör grubunun sınırımız boyunca daha da pekişmesini önlemek ve bölgedeki DEAŞ’ın kalıcı bir yenilgiye uğratılmasının başarılması gayesiyle yürütülmektedir. Binaenaleyh, teröristlerin sınırlarımızdaki mevcudiyetine daha fazla tahammül edemezdik. Dolayısıyla, “Barış Pınarı Harekatı”nı başlatmış bulunuyoruz.  

Bu harekâtın temel amacı, Türkiye’nin sınırlarının güvenliğinin sağlanması, bölgedeki teröristlerin etkisiz hale getirilmesi ve Suriye halkının teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılmasıdır. Evveliyatında Fırat Kalkanı Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekâtı isimleriyle Suriye’nin kuzey batısında icra ettiğimiz terörle mücadele harekâtlarımızda olduğu üzere, sadece terör unsurları hedef alınmaktadır. Sivil halkın zarar görmemesi için büyük itina sarf edilmektedir. Önceki iki harekâtımızda bu hususta güçlü deneyimlere hâkim olduk.

En başından itibaren, Suriye Devleti’nin toprak bütünlüğüne saygı duyduğumuzu ifade ettik ve Suriye topraklarının Suriyelilere ait olduğunu savunduk.

Türkiye’nin harekât alanının demografisini değiştirmek gibi bir amacı bulunmamaktadır. Tam tersine, bu terörle mücadele harekâtı, etnik temizlikte dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PYD/YPG eylemleri ve Suriye rejiminin mezaliminin yanı sıra DEAŞ gibi terör örgütleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerini de kolaylaştıracaktır.    

Ülkemiz, Karadeniz Bölgesinin güvenliği, istikrarı ve refahı için her daim önemli katkılar sağlamaktadır. Sürekli bir temelde tekrarladığımız üzere, biz terörizme karşı olan meşru savaşımızda KEİ üye devletlerinden dayanışma ve destek beklemekteyiz.

 Unutulmamalıdır ki, Türkiye, sadece ülkemizin selameti için değil ve fakat tüm bölge ve ötesinin selameti için Suriye’den kaynaklanan terörizmle savaşa kesin olarak bağlıdır ve her zaman bağlı olacaktır.

Bu kritik zamanlarda, müttefiklerimizden ve gerçek dostlarımızdan bizimle dayanışma içerisinde olmalarını beklememiz doğaldır. Suriye halkının güvenliğinin sağlanması, tüm bölgede istikrarın temin edilmesi ve değişik tehditlere maruz kalan insanlarımızın emniyetinin garanti edilmesi Türkiye’nin ve diğer KEİPA üye devletlerinin müşterek gayesi olmalıdır.

KEİPA Türkiye Delegasyonu Başkanı olarak, KEİ Üye Devletlerinin yasa yapıcılarının bu hedeflere ulaşılmasına katkı sağlayabilmelerini ve bu sürecin önemli bir dayanağı olabilmelerini umuyorum’’ ifadelerine yer verdi.

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Siyaset HABERLERİ
  KEİPA Zirvesi Sofya'da Toplandı   Stadın Yeri Millet Bahçesi Yapılıyo
  Alucra Belediye Başkanı Patladı   Fındık Fiyatında İstikrar Sağlandı
  İlk Günkü Heyecanı Yaşıyoruz   Hastanemiz, Giresunlulara Hizmete D
  Çevre Yolu Projesinin Takipçisiyiz   Sis Dağına Gitmek Daha Güvenli Olac
  Kasım Ayı 1.Meclis Toplantısı Yapıl   FİSKOBİRLİK Projeleri Teslim Etmedi
  Giresun Güney Çevre Yolu Ne Oldu   Şenlikoğlu; Giresun İçin Çalışıyoru
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Rol Modeliniz Kim?
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Yıl ve Primini Dolduran Ç
Mustafa K. NASUHOĞLU

Son 60 Yılın En Soğuk Eyl
İbrahim BALCIOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Kanser Çığ Gibi...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım