ABD ile İlişkilerimiz Endişe Veriyor Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat, ABD’nin Türkiye’ye son yaptırım hamlelerini değerlendirdi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

ABD ile İlişkilerimiz Endişe Veriyor

ABD ile İlişkilerimiz Endişe Veriyor Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat, ABD’nin Türkiye’ye son yaptırım hamlelerini değerlendirdi.

Eklenme tarihi: 21.10.2019 11:44:07

“TABA-AmCham 33 yıldır, Amerika ile Türkiye arasındaki ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesi için çalışmaktadır. Geçmişten bugüne baktığımızda, stratejik ortaklığımız ve dostluğumuz doğrultusunda birçok iş birliği içinde bulunmakla birlikte, Amerika ile ticari ilişkilerimizi daha da güçlendirmek adına çok önemli adımlar atma yolunda ilerlemekteyiz.

Geçtiğimiz yıl 20 milyar ABD Doları civarında seyreden ticaret hacminin, önümüzdeki yıl 25-26 milyar ABD Dolarına ulaşmasını beklemekteyiz. Bu rakamların 2020-2021 yıllarında iki misli olacağını öngörmekteyiz. Bu öngörülerimizin temelini ise Amerika ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin, iki ülke tarafından da hedeflenen 100 milyar ABD Dolarına ulaşacak olmasına dayandırmaktayız.

Küresel ekonomide söz sahibi olan ülkelere bakıldığında bir taraf küreselleşmeyi savunurken diğer taraf ona ticaret savaşı açabiliyor. Kimi ülkeler askeri ve ekonomik gücüyle tekrar uluslararası arenada oyun kurucu pozisyonuna yerleşiyor. Örneğin eskiden sömürge ülkesi olan Hindistan bugün dünyanın üçüncü en büyük ekonomisi durumundadır. Bu karmaşa içerisinde Türkiye, hem batı hem de doğu uygarlıklarının vazgeçilmez bir parçası olması sebebiyle çok önemli bir konumda bulunuyor. Uluslararası konjonktürün etkisiyle Türkiye’de yükselen piyasa ateşi, ortaya konan ekonomi programlarıyla bir miktar dengelenme yolundadır. Sahip olduğumuz önemi göz önünde bulundurarak atacağımız adımlar da ihracat hacmimizde sürdürülebilir bir ivme yakalamaya dönüktür.

ABD ile NATO müttefiki ve önemli bir stratejik ve ticari ortak olan Türkiye ile arasındaki ilişkideki son bozulma çok endişe vericidir. ABD-Türkiye ilişkisi yıllar boyunca değerini kanıtlamıştır ve her iki ülke için de yararlarını korumak için her türlü çaba gösterilmelidir. Cumhurbaşkanı Trump’ın, Türkiye hükümeti ile üst düzey görüşmeler yapmak üzere Başkan Yardımcısı Pence, Sekreter Pompeo ve Ulusal Güvenlik Danışmanı O’Brien’i Ankara’ya göndermesinden dolayı memnuniyet duyuyoruz. Amerikan hükümetinin açıkladığı kademeli yaptırımlar, bu önemli görüşme için bir nevi masa hazırlamak için duyurulmuştu ve bu bağlamda durumu sakinleştirmek için her iki devlete zaman ve destek tanımak gerekiyordu. Nitekim beklenildiği şekilde bir anlaşmaya varıldı ve yaptırımlar geri çekilecektir.”

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Fındık Üretiminde Açık Ara Birinciy   Hukuğun Olmadığı Yerde Adalet Bekle
  Kenevirden 100 Milyar Dolar Gelir S   İstanbul, Ekim Ayında Ihracatın %40
  Hak Mücadelemiz Sürüyor   Yerel ve Doğal Ürünler Alucra Pazar
  ABD ile İlişkilerimiz Endişe Veriyo   Savunma Sanayiinde Stratejik İşbirl
  Latife Hanım Caddesi Asfaltı Yenile   Dünya Gıda Günü kutlandı
  Mobil Ödeme Kolaylığı Gelirleri Art   Çilek Üretimine Bakan'dan Tebrik Ge
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Rol Modeliniz Kim?
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Eynesil’de Yükselen Şahes
Mustafa K. NASUHOĞLU

Son 60 Yılın En Soğuk Eyl
İbrahim BALCIOĞLU

Böyle Demokrasi Olur mu?
Ahmet ÖZDEMİR

Anamın Ivrığı
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Kanser Çığ Gibi...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım