Giresunlular, Kahramanların Mirasçısıdır Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Celal Adan'ın 13.Giresun Günlerine katılarak yaptığı konuşma Giresunluları mest etti.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Giresunlular, Kahramanların Mirasçısıdır

Giresunlular, Kahramanların Mirasçısıdır Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Celal Adan'ın 13.Giresun Günlerine katılarak yaptığı konuşma Giresunluları mest etti.

Eklenme tarihi: 12.11.2019 10:55:37

Adan konuşmasında “Bu kadar kıymetli bir günde, bu kadar güzel bir organizasyonda, sizlerle buluşma imkânı bulduğum için memnuniyetimi ifade ederek; sözlerime başlamak isterim.

Giresun; bu vatana sevdalı herkes için, bilhassa da tarih şuuruna sahip olan insanlar için çok önemli bir merkezdir. Müsaadeniz olursa ben de bir Türk milliyetçisi olarak; Giresun’un benim için ifade ettiği anlamı, sizlerle paylaşmak isterim. Bugün aranızda bulunmaktan dolayı duyduğum mutluluğu; belki o zaman tarif edebilmiş olurum.

Karadeniz’in incisi, mavi ile yeşilin kucaklaştığı diyar Giresun; pek çok açıdan sadece bulunduğu bölgenin değil, bütün Anadolu coğrafyasının mücevheridir.

O güzel şehir; hırçın dalgaların yalçın kayaları döve döve yonttuğu, binlerce yıl boyunca tabiatın ellerinde yükselttiği bir zarafet abidesidir.

Çayıyla, fındığıyla; hem ulusal ekonomiye katkı sunan, hem de uluslararası alanda Türkiye’ye yüz akı ürünler kazandıran bereketli bir arazidir.

Fakat bütün bunların ötesinde Giresun; vatan söz konusu olduğunda, kınından sıyrılmış bir hançer gibi ayağa kalkan yiğitlerin diyarıdır. Bu anlamda memleketin atlattığı her zor zamanda, her keskin dönemeçte; risk almış, bedel ödemiş Giresun uşaklarının imzası vardır.

Milattan önce 2000’li yıllardan beri Orta Asyalı kavimlerin yurt tutmaya çalıştığı Giresun; bir Oğuz boyu olan Çepniler tarafından da iskân edilmiştir. Asırlar boyunca bu şehirde bulunan ve şehre kendi karakterini ruh diye üfleyen bu Türk topluluğu; Giresun’un soylu evlatlarının asil ecdatlarıdır.

13’üncü yüzyılda Reşideddin Fazlullah tarafından yazılan “Türklerin ve Oğuzların Tarihi” bahsinde Çepniler’i tanımlamak için bir cümle kullanılmıştır. “Nerede yağu görse, yani nerede düşman görse; orada savaşır”.

Giresun’un çocukları; işte bu tanımın yaşayan timsalidir. Bu şehrin evlatları; düşman görünce taarruz etmek için üzerine koşan kahramanların mirasçısıdır.

Karadeniz Bölgesi’nde Türk’ün mühür vurduğu ilk şehirlerden birisi Giresun’dur. Komşularından çok daha önce, 1397 yılında Bayramoğlu Süleyman Bey tarafından fethedilen Giresun toprakları; ona âşık bu milletle kucaklaşmıştır. O günden sonra da Giresun Türk milletinden, milletimiz de Giresun’dan vazgeçmemiştir.

Fakat gün gelmiş; yedi iklim üç kıtada adaletin sancağını dalgalandıran devlet, yenilgilerle sarsılmaya başlamıştır. İşte o vakitlerde; imparatorluğun uzak uçlarına gidip Balkan Savaşları’na gönüllü olarak iştirak eden Giresun uşakları boy göstermiştir.

Onların arasında birisi vardır ki ismini unutulmaz kılacak; elinde mavzeri, ardında hemşerileriyle bir kahramanlık destanı yazacaktır. Balkan Savaşları’nda yaralanıp topal namını alan bu yiğit adamın adı, tarihe Topal Osman olarak geçecektir.

Birinci Dünya Savaşı’nda Moskof işgaline dur diyen Topal Osman Ağa bir direniş hattı oluşturmuş ve bu sayede Giresun’un büyük kısmına düşman ayağı değmesine engel olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı bitip memleketin diğer beldeleri zapt edildiğinde ise Giresunlular yine ayaklanmışlar ve feryat eden mazlumların imdadına koşmuşlardır. İzmir işgal edildiğinde ilk protesto mitingini düzenleyenler Giresun’un çocukları olmuştur.

İşgalcilere karşı şehir şehir, köy köy çatışan Topal Osman; Karadeniz’in dağlarında hürriyetin meşalesini tutuşturmuştur. Sonrasında Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın mücadelesi başlayınca onun yanında saf tutmuş ve Kuvayı Milliye’nin yılmaz bir neferi olmuştur.

Gazi Paşa’yla birlikte Ankara’ya giderek onun muhafız birliğini kurmuş, düşmanla işbirliği yapıp ayaklanma çıkaranların isyan ateşini söndürmüş, cephe savaşları başladığında gönüllü olarak çarpışan 42’inci ve 47’inci alayları oluşturmuştur.

Bütün bunları yaparken de yanı başında her zaman hemşerileri, yani Giresun’un kahraman evlatları vardır.

“İşgal oldu memleket;/ Yandı vatan tutuştu.

Dayan Sakarya dayan; /Uşakların yetişti”.

Evet… Memleketin her dara düştüğünde; Giresunlular aynen bu türküdeki gibi “Dayan! Yetiştim!” demiştir.

Yine bu topraklara ait eski bir halk deyişi vardır. “Atası neyse; ötesi odur” denilmiştir. Anadolu irfanından süzülerek gelen bu tespit; Giresun’un hem geçmişi, hem de geleceğini tarif etmektedir. Bu şehir, yalnızca dün değil; bugün de, yarın da aslan yatağı, yiğit diyarı, Türk’ün vatanı olmaya devam edecektir.

Biz de Tirebolu’nun 42 No’lu çayından aldığımız her yudumda ve özgürce içimize çektiğimiz her nefeste; Giresun’un bu memleket için ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha anlayacağız.

Çünkü benim Giresun’um, Türk milletinin ve Türk milliyetçilerinin Giresun’u; bağımsız Türkiye Cumhuriyeti inşa edilirken, bu harca kanını, alın terini, gözyaşını katan bir şehirdir. Çünkü bizim Giresun’umuz; muhteşem bir tarihin, muhteşem bir coğrafyayla buluştuğu yerdir.

O şehrin bütün evlatlarını yeniden hürmet ve muhabbet ile selâmlarım” dedi.

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  Çevre Derneği Görev Dağılımı Yaptı   Giresunlulardan Başkonsolosa Nezake
  Şenlikoğlu, Yılın Fotoğraflarını Se   Bilal Ay, Hedef 1 Milyon Gönüllü
  Şenlikoğlu Engelli Ailelerle Yemekt   Harşit Federasyonu Farkındalık Yara
  Çocuk Meclisi Yöneticilerini Seçti   Engelli Asansörünü Çok Yakında Hizm
  En Büyük Engel Sevgisizliktir   Başkan Yakar'dan Bir Dizi Ziyaret
  Saadet Partisi Dünya Engelliler Gün   Engellilere Yönelik Farkındalığı Ar
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Dolandırıcılık
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Siyasette Yeni Aktör: Ali
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
İbrahim BALCIOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Önce Ezan Okundu...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım