Amacımız Ortak Kanaatler Oluşturmaktır Giresun Federasyonu Başkanı Muhterem Memiş 13. Giresun Günlerinin açış konuşmasında ortak kanaatler oluşturup bunun tahakkuku için çalışıyoruz dedi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Amacımız Ortak Kanaatler Oluşturmaktır

Amacımız Ortak Kanaatler Oluşturmaktır Giresun Federasyonu Başkanı Muhterem Memiş 13. Giresun Günlerinin açış konuşmasında ortak kanaatler oluşturup bunun tahakkuku için çalışıyoruz dedi.

Eklenme tarihi: 12.11.2019 11:22:02

Yenikapı Etkinlik Alanında 7 Kasım’da başlayan 13. Giresun Günlerinin açış konuşmasında Giresun Federasyonu Başkanı Muhterem Memiş bir konuşma yaparak, bu etkinliğin yapılma nedenini veciz bir konuşmayla açıkladı.

Memiş yaptığı konuşmada “Sosyalleşmek insanoğlunun ihtiyaç duyduğu en önemli duygulardan birisidir. 1950’li yıllarda başlayan, Anadolu’dan büyük şehirlere doğru yaşanan iç göçün neticesinde, İstanbul un çeşitli semtlerine yerleşen Giresunlular, yoğun biçimde dernekleşerek kendi sosyal çevrelerini oluşturmaya çalışmışlardır. Bizim kayıtlarımıza göre bugün itibari ile 384 adet Giresun yöre derneği bulunmaktadır. Giresun yöre deneklerinin çatı kuruluşu durumunda olan Giresun federasyonu bu anlamda çok önemli görevler ifa etmektedir. Federasyonumuz ve derneklerimiz sayesinde İstanbul da yaşayan biz Giresunlular birbirimizle adeta yeniden tanışma, dayanışma ve gerektiğinde yardımlaşma imkânı bulduk, artık birbirimize daha yakınız. Artık ortak kanaat oluşturabiliyoruz.

Biz Giresunlular; kendi kültürel ve manevi değerlerine, milli örflerine bağlı, bunun yanında yeniliklere ve gelişmeye açık, evrensel değerleri, anlayabilen, kavrayabilen insanlarız. Bu anlamda hedefimiz, kendi değerlerimizden kopmadan, bulunduğumuz şehirdeki medeniyet değerlerini özümseyerek yaşamaktır. Kısaca ifade etmek gerekirse Giresunlu kalarak İstanbullu olabilmektir.

Bizler; bir zamanlar iş-aş kaygısıyla terk ettiğimiz köylerimizi, ilçelerimizi şirin Giresun’umuzu asla unutmadık. Memleketimizle bağımızı hiç koparmadık. Zaman zaman gidip gördük. Zaman zaman da hasretimizi dindirmek için çeşitli etkinlikler düzenleyerek, folklorik ve otantik değerlerimizi İstanbul a taşıdık. Özlem giderdik.

Göçtüğümüz İstanbul da kazanımlar da elde ettik. Okuduk, iş ve meslek sahibi olduk, yeterli olmamakla beraber önemli görevler de üstlendik. Ekonomik olarak da geliştik.

İçimizde yaşattığımız memleket hasretine rağmen, üzülerek ifade ediyorum pek geri dönmek arzusu taşımıyoruz. Artık memleketlerimiz bizler için maalesef birer tatil yöresi durumundadır. Yani meseleye maddi açıdan bakarsanız, iç göçün sonuçlarından aslında memnunuz. Birçoğumuz iyi ki İstanbul’a gelmişiz diyoruz.

Ancak bütün boyutları ile düşünüldüğünde, iç göçün tahrip edici yönü, sebep olduğu kültürel yozlaşma, kaybedilen değerler, ihmal edilebilir cinsten değildir. Metropol kentlerde, yeterli sosyalleşmenin sağlanamadığı durumlarda, insanımız kalabalıklar içinde yalnız yaşamak zorunda kalmaktadır. Aynı apartmanda yaşadığı komşusunu tanımamakta, bir yardıma ihtiyacı olduğunda kapısını çalamamaktadır.

Biz yöre STK’ları, hemşerilerimiz arasından sosyalleşme sağlayarak metropolleşmenin getirdiği bu sorunları nispi olarak azalmak gibi bir görev ifa ediyoruz. Takdir edilir ki, sorunu bütünüyle çözmek ancak devletin yapabileceği bir durumdur. Giresun’umuz özelinde Son yıllarda hava alanı ve diğer yatırımlar iç göçün durduğunu, hatta çok azda olsa göç aldığını memnuniyetle gözlemliyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Diğer göç veren illerimiz de de aynı durumun gerçekleşmesini temenni ediyoruz.

Sanıyorum önümüzdeki dönemlerde yapılabilecek en muhteşem toplum projesi, Nüfusumuzu yurt sathında homojen hale getirmek veya en azından bu günkü durumunu koruyabilmek için yapılacak çalışma olacaktır.

İç göçün zararlarını saymakla bitiremeyiz. Eğer iç göç yaşanmasaydı Giresun’un nüfusu 1.500 000 civarında olacak TBMM de 12 milletvekilimiz olacaktı. Bugün Giresunlu vekil sayımız sadece 7’dir.

Burada siyasi partilerimizin, karar organlarında görev yapan temsilcileri var, kendilerinin hoşgörüsüne sığınarak belirtmek isterim. Biz Giresunlulara, yaşadığımız bölgelerde, mevcut vekillerimize ilave olarak 5 milletvekili daha borçları bulunuyor.  2023 yılı seçimlerinde bu borcu ödemeleri halinde çok memnun olacağımızı Giresunluların bir mesajı olarak burada ifade etmek isterim.

Giresun sivil toplum camiasının bu günlere gelmesinde emeği olan birçok kardeşimiz var. Ben bugüne kadar dernek, vakıf, federasyon, başkanı ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmış, tüm kardeşlerime huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu organizasyonun hazırlanmasında emeği geçen Giresun Federasyonu yönetim kurulu üyelerine, Kocaeli, Bursa Yalova ve Ankara illerimizden gelerek bizleri yalnız bırakmayan dernek ve federasyon başkanlarımıza, yapmış olduğumuz etkinliklerimize destek veren Giresun ve İstanbul’da görev yapan belediye başkanlarımıza, bu mekânı bizlere tahsis eden İstanbul Büyükşehir Belediyemize, bizleri himaye eden değerli devlet adamı Giresun valimize, TBMM’de bizleri temsil eden, milletvekillerimize, bizleri bu gün yalnız bırakmayan sayın bakanımıza, siyasi parti temsilcilerimize, uzaktan yakından buraya kadar gelerek etkinliğimize katılan siz değerli hemşerilerime, Giresun camiası adına bir kez daha teşekkür ediyor saygı hürmetlerimi sunuyorum” dedi.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  Çevre Derneği Görev Dağılımı Yaptı   Giresunlulardan Başkonsolosa Nezake
  Şenlikoğlu, Yılın Fotoğraflarını Se   Bilal Ay, Hedef 1 Milyon Gönüllü
  Şenlikoğlu Engelli Ailelerle Yemekt   Harşit Federasyonu Farkındalık Yara
  Çocuk Meclisi Yöneticilerini Seçti   Engelli Asansörünü Çok Yakında Hizm
  En Büyük Engel Sevgisizliktir   Başkan Yakar'dan Bir Dizi Ziyaret
  Saadet Partisi Dünya Engelliler Gün   Engellilere Yönelik Farkındalığı Ar
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Dolandırıcılık
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Siyasette Yeni Aktör: Ali
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
İbrahim BALCIOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Önce Ezan Okundu...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım