Pazarsuyu Deresini Kim Kuruttu? Pazarsuyu Deresinin bir kolunun yok edildiği iddiası Valilik tarafından yapılan açıklamayla doğrulandı. Meğer dere yeni değil 10 yıl önce yok edilmiş.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Çevre   

Pazarsuyu Deresini Kim Kuruttu?

Pazarsuyu Deresini Kim Kuruttu? Pazarsuyu Deresinin bir kolunun yok edildiği iddiası Valilik tarafından yapılan açıklamayla doğrulandı. Meğer dere yeni değil 10 yıl önce yok edilmiş.

Eklenme tarihi: 23.11.2019 12:42:32

Derenin yok edildiği iddiaları üzerine Giresun Valiliği tarafından yapılan açıklamada “Bulancak İlçesi Pazarsuyu Köyü’nde dere yatağının yönünün değiştirildiği haberleri üzerine, Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları tarafından, Devlet Su İşleri (DSİ) 226.Şube Müdürlüğüne söz konusu haberlerde yer alan iddiaların yerinde araştırılması talimatı verilmiştir.

DSİ 226.Şube Müdürlüğü tarafından 22 Kasım 2019 Cuma günü,  Giresun ili, Bulancak ilçesi, Pazarsuyu Köyünde bulunan özel şahıs teşebbüsünde yapımına başlanan bir marketler zincirine ait depo inşaatının bulunduğu alanda dere yatağının kurutularak canlı yaşama son verildiği, köylünün kullanımında olan suyun artık kullanılamadığı gibi hususlar yerinde incelenmiştir.

DSİ 226.Şube Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme ve araştırma sonucuna göre hazırlanan bilgi notu şöyle; “DSİ tarafından Giresun ilinde 2009 yılında meydana gelen sel afeti nedeniyle “Giresun Bulancak Pazarsuyu ve Domuz Deresi Taşkın Koruma İnşaat İşi” yatırım programına alınarak ihalesi yapılmış ve 02.06.2010 tarihinde sözleşmesi imzalanarak işe başlanmıştır.

Bu iş kapsamında ve yukarda bahsi geçen marketler zincirinin depo sahası olarak inşası yapılan alanın bulunduğu mevkide 25.000 ‘lik haritada da görüleceği üzere dere bu kısımda iki kola ayrılarak akmakta idi. İnşaat aşamasında muhtarlık ile yapılan görüşmeler üzerine dere yatağının akışa göre sağ sahile alınması, sol sahilde ki kısımda ise sulama amaçlı kullanılan kuyular olması sebebiyle imalat içerisinde geçiş yapısı bırakılarak bu kısımda oluşabilecek mağduriyetlerin giderilmesi istenmiştir.

Bu talep doğrultusunda dere yatağı sağ sahile alınarak iki taraflı istifli taş tahkimat yapılarak taşkın kontrol tesisi yapılmış olup, sol sahilde yer alan dere yatağındaki su kullanımı nedeniyle memba tarafta su girişinin ve sedde üzerinden yol bağlantısının sağlanabilmesi amacıyla 2x2 m ölçülerinde betonarme menfez yapılmıştır. Mansap su çıkışı ise imalat açılarak sağlanmıştır.

Yapılan bu çalışma ile sol sahilde yer alan dere yatağı, dere yatağı konumundan çıkarılmış olup su kullanımı sağlanması amacıyla su kanal görünümü oluşmuştur.

Bu alanda bulunan su kuyusu ile ilgili Bulancak Belediyesi ile yazışma yapılmış olup, bu kuyunun kullanılmadığı atıl olduğu Bulancak Belediye Başkanlığının 29.04.2019 tarih ve 1963 sayılı yazısı ile Kurumumuza bildirilmiştir.

Söz konusu alanda yapılan depo inşaatından önce kullanılan sulama suyu, inşaat alanı içerisinde yer alan bahçelerin sulanması amacıyla kullanıldığı anlaşılmaktadır. Bu bahçe alanlarının bulunduğu tüm arazi ilgili firma tarafından kiralanmış olması sebebiyle sulama suyu ihtiyacı da kalmamıştır.”

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Çevre HABERLERİ
  Bulancak Millet Bahçesi İhalesi Yap   Alucra'da Orta Refüjler Ağaçlandırı
  Fen İşleri Ekiplerine Durmak Yok   Yıllardır Çözülemeyen Sorunlar Çözü
  Bahar Temizliği Sürüyor   Araç Alt Geçidinde Sorunlar Çözülüy
  Yıkama ve Dezenfeksiyon Mesaisine D   Dezenfekte Çalışmaları Aralıksız De
  Belediye Mezarlıkları Pırıl Pırıl o   Sahil Yolu Aydınlatması Yakında Hiz
  Bulancak'ta Sular Neden Renklendi?   Durmak Yok Hizmete Devam
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

İbretlik Güzel Bir Anekdo
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Geçmişten Günümüze Harşıt
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım