Ordu-Giresun Havalimanı Full Çalışıyor AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, son günlerde Ordu-Giresun Havalimanına gerçekleşen uçak sefer sayılarındaki azalışla ilgili iddialar üzerine konuyu araştırdıklarını bildirdi

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Siyaset   

Ordu-Giresun Havalimanı Full Çalışıyor

Ordu-Giresun Havalimanı Full Çalışıyor AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, son günlerde Ordu-Giresun Havalimanına gerçekleşen uçak sefer sayılarındaki azalışla ilgili iddialar üzerine konuyu araştırdıklarını bildirdi

Eklenme tarihi: 2.12.2019 11:47:48

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Milletvekili Öztürk; ’’Yetkililerden aldığımız bilgilere göre Türk Hava Yolları’nın Ordu-Giresun seferlerinde herhangi bir azalma planlanmamış olmasına rağmen 2019 yılı Mayıs ayında Boeing firması 737 MAX serisi uçakların uçuşlarının yasaklanmasından ve filoya katılması planlanan ilgili seri uçakların tesliminin yapılmamış olmasından dolayı ağırlıklı olarak ülke genelindeki iç hatlarda sefer iptallerine gidilmiştir. Bu iptaller sadece Ordu-Giresun özelinde olmayıp tüm hatlar için, özellikle İstanbul uçuşlarında yoğunlaşmıştır.

Anadolu Jet Ankara ve Sabiha Gökçen seferlerinde de ülke genelindeki diğer tüm istasyonlar için sefer iptalleri söz konusu olmuş fakat bu iptallerden Ordu-Giresun Havalimanı etkilenmemiştir. Bu kapsamda; Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nce işletilen ülke genelindeki iç hat istasyonlarda uçak sayısı 2019 yılında %18 azalmış olmasına karşın, Ordu-Giresun Havalimanı'nda %1 artmıştır. Dış hat uçuş sayısı iç hat istasyonlar için ülke genelinde %30 azalmış olup, Ordu-Giresun Havalimanı'nda ise %22 artmıştır.

Yolcu kısmında ise DHMİ'nin işlettiği iç hat meydanlarda; iç hat yolcu sayısı ülke genelinde %27; Ordu-Giresun Havalimanı'nda ise %3 azalmıştır. Dış hat yolcu sayısı ise genelde %31 azalmış olup, Ordu- Giresun Havalimanında ise %24 artmıştır.

Türk Hava Yolları’nın 2019 yılının ilk onbir aylık verilerine göre; Ordu-Giresun / İstanbul Havalimanı Hattında, 2018 yılı aynı dönemle karşılaştırıldığında toplam yapılan sefer sayısı %15 düşüşle 1575 olarak gerçekleşmiş olup, toplam taşınan yolcu sayısı %12 düşüşle 230.000 olmuştur.

Ordu-Giresun / Sabiha Gökçen Havalimanı Hattında; toplam yapılan sefer sayısı %1 artışla 1733 olarak gerçekleşmiş olup, toplan taşınan yolcu ise %3 artışla 295.000 olmuştur. Ordu-Giresun Ankara/Esenboğa Havalimanı Hattında; toplam yapılan sefer sayısı %10 artışla 1302 olarak gerçekleşmiş olup, toplam yolcu sayısı ise %25 artış göstererek 208.373 kişi olmuştur.

Tüm tarifeli seferler dikkate alındığında; 2018 yılı aynı dönem için 675.000 kişi olan toplam yolcu sayısı 2019 yılı gerçekleşmelerine göre yaklaşık %8 artarak 734.000 kişi olmuştur. Toplam sefer sayısı ise 2018 yılına göre yaklaşık %1 artış göstererek 4550 seferden 4610’a yükselmiştir.

Tarifeli seferlerin dışında 2019 yaz döneminde Türk Hava Yolları tarafından; Haftalık 1 sefer olmak üzere Ordu-Giresun Havalimanı’ndan Almanya/Münih Havalimanı’na direkt ve Suudi Arabistan’ın Riyad ve Al-Gassim Havalimanlarına charter seferler gerçekleştirilmiştir. THY’nin iştiraklerinden biri olan Sunexpress Havayolu şirketi tarafından da yine 2019 yaz döneminde Almanya’nın Düsseldorf ve Köln Havalimanlarına direkt seferler yapılmıştır.

Ordu-Giresun Havalimanı çıkışlı İzmir, Antalya, Kıbrıs Havalimanları şeklinde çapraz uçuş talepleriyle alakalı olarak, THY ve Anadolu Jet’in mevcut durumda çapraz uçuş yapabilmek için uçak ve ekip müsaitliği olmadığından gerçekleştirilememektedir.

Ayrıca, THY veya Anadolu Jet bölgemizden veya Türkiye geneli herhangi bir iç hat noktadan (münferit bazı Kıbrıs ve Bursa seferi dışında) çapraz uçuş gerçekleştirmemektedir.

İzmir için Sunexpress Havayolu şirketinin 2019 yılı için bir çalışması olmuştur. Fakat yine Boeing firması 737 MAX serisi uçakların uçurulamaması nedeniyle oluşan kapasite sıkıntısından dolayı planlama gerçekleşememiştir.

Önümüzdeki kış dönemi için bir önceki tarife planına paralel olarak; İstanbul Havalimanı hattı haftalık 18, Sabiha Gökçen Havalimanı haftalık 20, Ankara Esenboğa Havalimanı için haftalık 14 frekans meydan oluru alınmış olup tarife planlaması yapılmıştır. Türk Hava Yolları dışında düzenli olarak Pegasus Hava Yolu şirketinin günlük 2 frekans Sabiha Gökçen Havalimanı seferleri devam etmektedir.

Boeing firması 737 MAX serisi uçakların uçuşlarının yasaklanmasından dolayı Türkiye genelinde yaşanan uçuş sefer sayılarındaki azalmanın giderilmesi noktasında hava yolu şirketlerimiz gerekli çalışma ve planlamaları yapmaktadır.

Özet olarak, Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ordu-Giresun Havalimanı’na yapılan sefer sayılarındaki azalmanın Boeing 737 MAX seri uçakların uçurulamayışı nedeniyle ortaya çıktığını, geçici olduğunu ve kısa zamanda çözüme kavuşacağını düşünüyoruz.

Hemşerilerimiz müsterih olsun. Tüm diğer konularda olduğu gibi bu konunun da yakın takipçisiyiz’’ dedi.

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Projelere Start Veriliyor   Muhtarlar Alucra Barajını Sordular
  Başkan Görgülüoğlu Ankara'da   Belediyeye Greyder Kazandırıldı
  Belediye Meclisi Toplandı   Orman İşletme Müdürlüğü Açıldı
  Esnaf Başkan Şenlikoğlu'nu Ziyaret   Yeni Yılın İlk Meclis Toplantısı Ya
  Ticaret Lisesi Kent Müzesi Oluyor   SP Çanakçı İlçe Kongresi Yapıldı
  Şenlikoğlu'ndan Önemli Açıklamalar   Türkiye'nin Bütçesini Biz Yapıyoruz
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İslam Sosyal Hayatta Görü
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Yıkım Sırası Yayla Evleri
İbrahim BALCIOĞLU

Bu Kadar Yüzsüzlük Olur m
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Tatil Karnesi
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım